W miejscowości Gruszki w gminie Płaska uroczyście oddano do użytku rozbudowany w ostatnim czasie odcinek drogowy na trasie Gruszki-Rubcowo-Skieblewo. Osoby biorące udział w ceremonii podkreślały, że jest to inwestycja bardzo ważna dla rozwoju lokalnej turystyki. Poseł Jarosław Zieliński wyraził nadzieję, że napięta sytuacja geopolityczna w regionie się uspokoi, bo dzięki temu z oddanego odcinka drogi zechcą skorzystać turyści.
Przyglądamy się zarobkom i majątkom trzech burmistrzów. Analizujemy oświadczenia majątkowe Mirosława Karolczuka, burmistrza miasta oraz jego dwóch zastępców Filipa Chodkiewicza i Sławomira Sieczkowskiego.
Mieszkańcy Zarzecza zebrali 301 podpisów pod projektem obywatelskim. Został on przedstawiony na komisjach miejskich, jak i na sesji rady miejskiej. Radni są przeciw. Aktywiści nie zamierzają składać broni i chcą zaskarżyć decyzję władz miejskich do wojewody.
Mieszkańcy Zarzecza mają zamiar zaskarżyć negatywną decyzję samorządowców do wojewody podlaskiego. Chodzi o projekt obywatelski w sprawie parku kulturowo-edukacyjnego na działce między Karmelkiem, a Pałacem na Wodzie.
Radni opozycji są zbulwersowani ogromną według nich podwyżką pensji dla burmistrza i przypominają, że w ostatnich miesiącach rozmaite podwyżki dotknęły mieszkańców. W dyskusji nad uchwałą padły ciekawe argumenty zwolenników i przeciwników podwyżki.
Augustowianie od pewnego czasu mogą zapoznać się z „Informatorem Miejskim”. Jest to w pełni legalne, niezależne i rzetelne wydawnictwo. W przeciwieństwie do periodyku wydawanego przez urząd miasta, znajduje się tam też miejsce na głos opozycji. Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz kwestionuje legalność wydawanego przez naszą redakcję miesięcznika. Obalamy jego insynuacje i nieprawdy. Przypominamy znamienną historię.
To jedno z najpiękniejszych miejsc na mapie naszego miasta. Bulwary nad rzeką Nettą z ławeczkami do odpoczynku, są od wielu lat wizytówką Augustowa i niekwestionowaną atrakcją turystyczną. Niedawno usłyszeliśmy, że w planach jest modernizacja bulwarów oraz kładek pieszo-rowerowych nad rzeką. Mówi się między innymi o zlikwidowaniu barier architektonicznych, nowoczesnych ławkach, oświetleniu i powstaniu stref relaksu.
W ostatnich latach w Augustowie zmodernizowano sporą ilość małych ulic. Bardzo często w inwestycjach partycypowali mieszkańcy. Wiele z tych uliczek nie ma chodników. Opozycja mówi o nieukończonych inwestycjach. W 2022 roku chodniki mają pojawić się przy kilku uliczkach.
Rok 2021 zapisze się w naszej pamięci przede wszystkim jako czas rozstrzygnięcia spraw sądowych, którymi interesowali się augustowianie. Wyroki niezawisłych sądów nie były korzystne dla władz Augustowa i ich zaplecza. Był to rok sukcesów i porażek, skandali, zmarnowanych szans. Końcówka roku przyniosła przerwanie fatalnej passy i nadzieję na lepsze jutro. Przypominamy najistotniejsze wydarzenia z minionych dwunastu miesięcy.
Na działce w Sajenku pojawił się nowy inwestor. Po pewnym czasie rozpoczął się sąsiedzki konflikt. Inwestor jest posądzany o łamanie prawa. On odpiera zarzuty twierdząc, że jest pomawiany, a sprawa ma drugie dno. W tle tego sporu są drzewa, przyczepy ciężarowe, korespondencja i urząd miejski w Augustowie.
Popularne osiedle mieszkaniowe w pobliżu dawnych koszar ma być rozebrane, a mieszkańcy przeniesieni do lokali o wyższym standardzie. Władze miasta planują realizację dwóch budynków wielorodzinnych. To ważna inicjatywa, ale też przyczynek do dyskusji nad potrzebą powstania w Augustowie tanich mieszkań. Tanie budownictwo mieszkaniowe mogłoby wpłynąć na rozwój miasta.
Paweł Kuryło, augustowski biegacz z klubu J.W. Ślepsk, już po raz czwarty przebiegł dookoła Polskę. W sumie pokonał 3.000 km.
Pomysł zbudowania w Augustowie kolejnego pomnika upamiętniającego ofiary Obławy Augustowskiej wywołuje emocje i dyskusje. Inny monument nawiązujący do dramatu sprzed lat powstał w naszym mieście zaledwie dwa lata temu. Pojawiają się też rozbieżne zdania w kwestii zlokalizowania pomnika.
Tomasz Wasilewski pracował w augustowskim Centrum Sportu i Rekreacji przez blisko dwadzieścia lat. Na wiosnę otrzymał wypowiedzenie. Dochodził swoich praw w sądzie pracy i wygrał. Niedawno mieliśmy okazję zapoznać się z uzasadnieniem wyroku.
Niedawno ukazał się pierwszy tom Suwalskiego Słownika Biograficznego. Biorąca udział w spotkaniach promocyjnych wydawnictwa augustowska radna Izabela Piasecka uważa, że podobna pamiątka dotycząca naszego miasta powinna powstać w Augustowie. Podkreśla, że wydanie Augustowskiego Słownika Biograficznego byłoby hołdem złożonym osobom zasłużonym.
Wielokrotnie opisywaliśmy na naszych łamach sprawę popadającego w ruinę Atola. Nic nie zmieniło się przez ostatnie lata. Szklany budynek na Rynku Zygmunta Augusta cały czas niszczeje. Mówimy o majątku miejskim.
Radni opozycji narzekają na jakość odpowiedzi udzielanych im przez burmistrza. Odpowiedzi często są bardzo ogólnikowe albo tylko częściowo odnoszą się do stawianych pytań. Niedawna odpowiedź na interpelację Rafała Harasim przelała czarę goryczy.
Na początku grudnia radny opozycji składa propozycję podjęcia uchwały „Murem za polskim mundurem”. Jego pomysł spotyka się z bardzo sceptycznym odbiorem osób z koalicji rządzącej. Kilka dni później w trybie nadzwyczajnym zostaje zwołana sesja, której celem jest wyrażenie poparcie dla obrońców polskiej granicy.
Temperatura: 0°C Miasto: Augustów
Ciśnienie: 1011 hPa Wiatr: 22 km/h
DziennikPowiatowy