Bartosz Lipiński
Na grudniowym posiedzeniu rady miejskiej Izabela Piasecka z Koalicji Obywatelskiej złożyła wniosek dotyczący powstania Augustowskiego Słownika Biograficznego. Przypomniała, że podobnego wydawnictwa doczekały się niedawno Suwałki. Zdaniem Piaseckiej nasze miasto również zasługuje na takie upamiętnienie osób zasłużonych.
-Historia to przede wszystkim ludzie ze swoimi poglądami, wyznaniami i dokonaniami. To osoby, których wkład miał wpływ na dawny i obecny obraz miasta. Niektórzy mieszkali tutaj całe życie, inni przyjechali na chwilę i zostali na wiele lat, odciskając trwały ślad, jak generał Ignacy Prądzyński, twórca naszego najsłynniejszego zabytku Kanału Augustowskiego. Inni augustowianie wyjechali stąd za pracą czy różnymi obowiązkami, ale nigdy nie zapomnieli o swojej małej ojczyźnie. Wielu z nich to wybitne jednostki nauki, kultury, wojskowości czy polityki. Społecznicy, aktywiści i bohaterowie, o których pamięć nie powinna zaginąć –zarekomendowała wniosek Izabela Piasecka, radna Koalicji Obywatelskiej.
-Mówię o ludziach, których życie może być inspiracją dla każdego z nas, a przede wszystkim dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Byłoby to wydawnictwo poświęcone tym, którzy stworzyli Augustów takim, jaki jest dzisiaj. To swego rodzaju hołd dla ich zasług oraz dorobku. Niejeden z czytelników zostanie wielokrotnie zaskoczony faktami. Wielu mogłoby odnaleźć swoich przodków i wydarzenia, o których nie słyszeli lub znali je tylko z opowieści przekazywanych przez rodzinę. Wnioskuję, abyśmy wspólnie postawili pomnik najbardziej znamienitym postaciom Augustowa -uargumentowała opozycyjna radna KO Izabela Piasecka.
Autorka wniosku o powstanie Augustowskiego Słownika Biograficznego poinformowała, że planowana ilość egzemplarzy wydawnictwa wyniosłaby 1.000 sztuk. Znalazłoby się tam około 400 biogramów. Koszt całego zadania oscylowałby w granicach 200 tys. zł, a na jego wartość składają się choćby honoraria autorskie, redaktorskie, recenzenckie, korektorskie, etc.
Pomysł Izabeli Piaseckiej spotkał się raczej z życzliwym odbiorem ze strony radnych. Nikt nie zakwestionował idei powstania takiego słownika, a przychylne głosy płynęły również od osób z koalicji rządzącej. Koncepcję klubowej koleżanki poparł Leszek Cieślik. Były wieloletni burmistrz Augustowa apelował do wszystkich radnych, aby w budżecie znalazła się jakaś kwota na początek, za którą będzie można pozyskać fachowców i materiały, aby powstały przynajmniej fundamenty do stworzenia słownika biograficznego. W opinii Cieślika wydawnictwo powinno być poświęcone zasłużonym dla Augustowa osobom nieżyjącym, gdyż dzięki temu łatwiej będzie uniknąć sporów. Radny KO zauważył, że zbliża się 465-lecie Augustowa i taka rocznica powinna nas skłonić do przygotowania słownika. Cieślik słusznie podkreślił, że jest to zadanie bardzo ambitne, a jego realizacja potrwa nawet kilka lat.
Napisz komentarz
Komentarze