Do naszej redakcji zwrócili się zaniepokojeni Czytelnicy z pytaniem, czy w związku z uchwałą podjętą na ostatniej sesji rady miejskiej, w Augustowie funkcjonuje już darmowa komunikacja publiczna? Odpowiedź na to pytanie brzmi: „Nie”. Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na oficjalny komunikat. Do tego czasu bilety w autobusach miejskich są nam potrzebne, aby uniknąć mandatu.
W środę, 4 maja, rozpoczęły się tegoroczne matury. Wczoraj maturzyści pisali język polski, a dziś zmagają się z matematyką. Czekają ich jeszcze przedmioty rozszerzone i języki obce.
Ma na imię Złota (Zołotaja) i jest psem przewodnikiem niewidomej Ukrainki. Przeżyła bombardowanie i dzięki pomocy augustowskich druhów z OSP Augustów -Lipowiec aż ze Lwowa trafiła do swojej właścicielki, która przebywa obecnie w jednym z ośrodków dla uchodźców w Augustowie.
Dariusz Szkiłądź uważa, że jezioro Necko miejscami przypomina obraz nędzy i rozpaczy. Postępuje proces eutrofizacji, występują trzcinowiska, chociaż dawniej te obszary były regularnie koszone. Zdaniem wicestarosty augustowskiego władze miejskie nie wykazują się w tej sprawie szczególną inicjatywą, co niesie fatalne skutki. Zamiast tego forsowana jest kontrowersyjna koncepcja rozbiórki pomostu przy plaży Bielnik.
Niektórzy rodzice z augustowskiej szkoły podstawowej nr 4 wyrażają oburzenie na treści, jakie przedstawiono ich dzieciom w ramach zajęć edukacyjnych. Z ich relacji wynika, że dzieci bez wiedzy rodziców wzięły udział w lekcjach, na których zaprezentowano materiały nieprzeznaczone dla małych dzieci.
Mamy w Augustowie prawdziwy talent literacki. Wiktoria Konkało z klasy VIII a Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie literackim "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?", ogłoszonym przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk.
3 maja 2022 roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Z tej okazji w Augustowie odbyły się uroczystości w centrum miasta pod pomnikiem "Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę".
Po bezprecedensowej sytuacji związanej z zamknięciem pływalni, augustowski basen po kilku dniach przerwy ponownie jest dostępny mieszkańcom. Kryzys związany z brakiem obsady ratowniczej udało się zażegnać, ale niesmak z pewnością pozostał. Radna Koalicji Obywatelskiej Izabela Piasecka twierdzi, że dyrektor CSiR Paweł Głowacki prowadził intensywne działania na rzecz podwyżek dla ratowników i był lekceważony, a dzisiaj zrobiono z niego winowajcę.
Szklany budynek na Rynku Zygmunta Augusta popada w ruinę. Były burmistrz Augustowa Leszek Cieślik podejrzewa, że sprawa może mieć drugie dno i aspekt osobisty. Chodzi o procedurę przetargową na wykonawstwo Atola.
Aspiracje były wyższe, ale zweryfikował je parkiet i zbyt silni przeciwnicy. Augustowscy siatkarze sezon w drugiej lidze zakończyli na ósmym miejscu w grupie. Należy jednak podkreślić, że UKS Centrum Augustów walczył dzielnie i miał na swoim koncie wiele wygranych starć.
W najbliższy poniedziałek (2 maja) oddajemy w Wasze ręce 1193 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.
To nie miało prawa się zdarzyć. A jednak. Augustowska pływalnia została tymczasowo zamknięta. Poznaliśmy kulisy całej historii. Ratownicy zatrudnieni na umowę o pracę przedstawili zwolnienia lekarskie, z kolei ratownicy pracujący na umowę zlecenie dostarczyli pismo z żądaniem podwyżki. Szybko znalazł się kozioł ofiarny, którym zrobiono dyrektora CSiR Pawła Głowackiego. Zastępca burmistrza zakomunikował, że udało się zażegnać kryzys.
W tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi w ramach kwalifikacji wojskowej stawić się powinni mężczyźni urodzeni w 2003 roku oraz mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i osoby urodzone w latach 2001–2002, wcześniej uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej.
Nadleśnictwo Augustów wznowiło spotkania w ramach Augustowskiej Akademii Leśnej. Pierwsze tegoroczny wykład odbył się w czwartek, 21 kwietnia, w siedzibie augustowskiego nadleśnictwa. Temat spotkania brzmiał „Dlaczego leśnicy zlecają wycinanie drzew?”.
Od 26 do 29 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Emila Młynarskiego odbywał się VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny. W zmaganiach uczestniczyło 78 młodych muzyków.
W piątek, 29 kwietnia, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Wody Polskie nastąpiło oficjalne otwarcie sezonu żeglugowego w Augustowie. Po konferencji różnego rodzaju jednostki pływające wypłynęły na jezioro Rospuda.
W Szkole Podstawowej nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie odbyła się uroczystość nawiązująca do obchodzonych w najbliższych dniach świąt tj. Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a także Święta Narodowego 3 Maja. Uczniowie szkoły zaprezentowali występy artystyczne. Poniżej publikujemy nagrania video oraz zdjęcia z dzisiejszego wydarzenia w "dwójce".
Przedstawiciele pięciu nadleśnictw we wtorek, 12 kwietnia uczestniczyli w warsztatach związanych z realizacją projektu „Lasy Pszczołom Pszczoły Lasom -Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej Pszczoły Augustowskiej”. Podczas warsztatów leśnicy dziali kłody bartne i wykonywali barcie na drzewach w lesie. Kłody trafią do nadleśnictw i zostaną zasiedlone przez pszczoły.
Temperatura: 5°C Miasto: Augustów
Ciśnienie: 1022 hPa Wiatr: 9 km/h
DziennikPowiatowy