Krzysztof Przekop
Kolejny numer „Przeglądu Powiatowego” ukaże się w czwartek, ale najnowsze artykuły można czytać kilka dni wcześniej na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl. Każdy, kto wykupi niedrogą subskrypcję, może przeglądać portal bez reklam, a także ma dostęp do archiwum Augustowskiego Kalejdoskopu Telewizyjnego sprzed 25 lat.
Zapowiada się proces na cały powiat. Sądzić się chcą radni Naszego Miasta i ich akolici z „Przeglądem Powiatowym”. Póki co pani mecenas Kornelius wystąpiła do naszej gazety w imieniu Tomasza Dobkowskiego, ale z jej pisma wynika, że pojawią się kolejni radni do sądzenia naszej gazety. Radni Naszego Miasta i koalicjanci poczuli się dotknięci okładką sprzed tygodnia, gdzie umieściliśmy ich zdjęcia i tytuł artykułu okładkowego „Radni hamują rozwój Augustowa”. Sam tytuł to cytat, niedosłowny, z radnego Kleczkowskiego. Radny Kleczkowski zauważył, że opłata adiacencka w takiej formie, na jaką upierają się od kilku lat rządzący, jest szkodliwa dla rozwoju miasta. Tego samego zdania jest Wojciech Szostak, nadleśniczy augustowski. Znam wiele innych podobnych opinii. Takie opinie są mi niezwykle bliskie. Wskazywałem na szkodliwość takiej polityki tydzień temu. Radni muszą rozumieć, że ich działania lub zaniechania mają ogromny wpływ na losy mieszkańców Augustowa. Brak wiedzy o czynnikach rozwoju nie jest usprawiedliwieniem, a raczej obciążeniem. Mój profesor powtarzał mi o czterech poziomach kompetencji: nieuświadomiona niekompetencja, uświadomiona niekompetencja, uświadomiona kompetencja, nieuświadomiona kompetencja. Najgorzej, gdy znajdujemy się na stopniu pierwszym, który oznacza, że nie wiem, czego nie wiem, lub nawet nie wiem, że nie wiem. Taka faza kompetencji jest niezwykle groźna dla otoczenia, zwłaszcza, gdy mają ją rządzący. Nie twierdzę, że w tej fazie znajdują się radni koalicyjni, jednak proces sądowy z gazetą, która opisuje i piętnuje karygodny błąd radnych, jest oczywistym tchórzostwem przed dysputą publiczną. Może strach jest uzasadniony, bo sądząc z opinii wyrażanych na naszym portalu oraz w rozmowach z ludźmi, rządzącym coraz trudniej przychodzi tłumaczyć się z ich błędów. Czy radni potrafią bronić swojej tezy, że 30 procentowa opłata za podział działek jest skuteczniejsza dla rozwoju miasta niż utworzenie 400 miejsc pracy w BAT i kilkuset miejsc w firmach z otoczenia tego biznesu? Czekamy w redakcji na ciekawe argumenty.
Tymczasem szykujemy się na dwa procesy. Jeden wspomniany wyżej, gdzie mamy być pozwani, drugi będziemy opisywać, bo radny Dobkowski, według słów pani mecenas Kornelius, nie darował Marianowi Dyczewskiemu. Będziemy Państwa informować w szczegółach o sądowej aktywności radnych Naszego Miasta pod wodzą Tomasza Dobkowskiego.
Przypominam tylko Tomaszowi Dobkowskiemu, że czekamy w Augustowie na powołanie straży miejskiej, która zyskała ostatnio ogromne kompetencje, przydałaby się strefa płatnego parkowania, światłowód miejski, dawno miał być oddany ratusz, wspaniały hotel na miejscu postiwu, setki miejsc pracy w strefie aktywności gospodarczej. Ale to przecież nieistotne drobiazgi.
Dzisiejszy temat okładkowy dotyczy powiatu, ale też w pewnej części miasta. W radzie powiatu jest właściwie jeden radny opozycyjny. Pozostali radni są w koalicji lub milczą. Jedyny opozycjonista nazywa się Michał Kotarski i w swojej aktywności na sesjach rady powiatu jest niezmordowany w wytykaniu starostom ich błędów. Trzeba przyznać, że piętnuje czasami celnie, ale zdarza mu się chybić. Trzeba też przyznać, że po drugiej stronie znajduje starych wyjadaczy w osobach Jarosława Szlaszyńskiego i Dariusz Szkiłądzia, którzy zwykle mają pakiet znakomitych argumentów. Trzeba ostatecznie przyznać, że bez Michała Kotarskiego sesje rady powiatu byłyby niezwykle nudne i dlatego w imieniu naszych Czytelników składam mu wyrazy poparcia. Najnowszy spór Kotarski kontra władze powiatu opisujemy w artykule „Urząd miasta w powiecie”.
Mamy pierwsze ognisko koronawirusa w powiecie i skokowy przyrost stwierdzonych zachorowań. Mamy też dwa przypadki bardzo ciężkiego przebiegu choroby. Trzymamy kciuki za walczących z chorobą. Zapraszam do przeczytania tekstu „Ognisko koronawirusa w Augustowie”.
Maciej Krzywiński ze swoimi narciarzami wodnymi i kajakarzami dokonał rzeczy niewyobrażalnej. Warto przeczytać i warto obejrzeć na portalu dziennikpowiatowy.pl. Szczęka opada. Tekst zatytułowaliśmy „Na nartach za kajakiem”.
Kolejny tekst, za który radni mogą nam wytoczyć proces. Otóż radni ostatni raz zebrali się na sesji 30 lipca, kolejna sesja jest zaplanowana na koniec września. W sierpniu nie odbyło się także ani jedno posiedzenie komisji. Spośród aktywności należy wymienić podpisanie przez radnych listu do PKP. To wszystko kosztuje podatnika około 25 tysięcy miesięcznie. Nie chodzi tu o wypłacone diety, ale o bierność rady przed rozpoczęciem roku szkolnego, brak sesji w przededniu największego kryzysu finansowego od lat. Kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Może o to chodzi? Zapraszam do lektury artykułu „Dochodowe wakacje radnych”.
Przewodnicząca rady miejskiej Alicja Dobrowolska znalazła rozwiązanie zagadki związanej z opłatą adiacencką. Otóż przewodnicząca uważa, że spór o ten podatek wywołał radny, który nie może podzielić swojej posiadłości, bo dotknęłaby go 30 procentowa opłata. Myślę, że takich ludzi w Augustowie można zliczyć na setki. Dodałbym do tego kilkadziesiąt firm. Argumenty Alicji Dobrowolskiej zawarliśmy w artykule „Nieuczciwość, nepotyzm i haracz”.
Wracamy do sprawy dyrektor Chrulskiej. Radni opozycyjni chcieli dowiedzieć się konkretów związanych z negatywną oceną pracy pani dyrektor. Dowiedzieli się, że informacje o przemocy w szkole pojawiły się w lipcu, a oskarżenia i negatywna ocena kilka tygodni wcześniej. Ciekawe następstwo czasowe, Einstein byłby wniebowzięty, że informacja wyprzedza czas. Całą historię opisujemy w tekście „Braku konkretów ciąg dalszy”.
Wracamy znowu do brudu i bałaganu w mieście.
W sporcie działy się bardzo ciekawe rzeczy. Warto przeczytać dział sportowy i obejrzeć relacje na naszym portalu.
Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.
Krzysztof Przekop
Redaktor naczelny
Napisz komentarz
Komentarze