Krzysztof Przekop
Pogoda w weekend będzie całkiem przyjemna. Sporo słońca, a w sobotę termometry pokażą nawet 17 stopni. W niedzielę możemy zobaczyć deszcz. Susza raczej już nam tej wiosny nie zagrozi.
Zapraszam do wykupienia niedrogiej subskrypcji. Już niecałe 18 zł miesięcznie wystarcza, by czytać najnowsze wiadomości bez reklam.
Na portalu dziennikpowiatowy.pl postawiliśmy pytanie związane z kultową niegdyś rozgłośnią, jaką była Radiowa Trójka. Od pięciu prawie lat odchodzą z Trójki dziennikarze i redaktorzy. Jednak to co ma miejsce obecnie, przekroczyło masę krytyczną. Stacja stała się symbolem haniebnej cenzury, politycznych nacisków na redaktorów i artystów. Należy zatem postawić pytanie, czy darmowa reklama, jaką Augustów funduje rozgłośni poprzez nazywanie pomostów na plaży miejskiej imieniem Radiowej Trójki, jest obecnie na miejscu? Zapraszam do komentowania i głosowania w naszej ankiecie. Wszystkie głosy przekażemy panu burmistrzowi.
Chcę przypomnieć, że od kilku tygodni byli pracownicy Programu Trzeciego Polskiego Radia tworzą internetową rozgłośnię Radio Nowy Świat. Chciałbym poinformować, że włączyliśmy się do tego projektu i robimy wszystko, by od pierwszego dnia nadawania Radia Nowy Świat, było ono dostępne na naszym portalu. To już niedługo.
Podczas wyborów samorządowych bardzo głośną sprawą był rzekomy terror w szkołach miejskich. Ówczesny kierownik edukacji, a obecny wicestarosta Dariusz Szkiłądź został oskarżony przez dzisiejszego burmistrza Mirosława Karolczuka o zarządzanie szkołami poprzez strach. Dariusz Szkiłądź skierował sprawę do sądu w trybie wyborczym, jednak sąd uznał wypowiedź burmistrza za uzasadnioną krytykę wyborczą. Część dyrektorów placówek edukacyjnych poparła wówczas dzisiejszego burmistrza, a część wicestarostę. Temat powraca, gdyż miasto planuje spore zmiany w oświacie, które dotkną szczególnie palcówki kierowane przez stronników wicestarosty. Oskarżenia o motywy polityczne i osobiste tych zmian pojawiły się natychmiast po ich ogłoszeniu. Wysłuchaliśmy wszystkich stron najnowszego sporu w edukacji i ich opinie przedstawiamy w artykule Bartosza Lipińskiego „Strach w augustowskiej oświacie”. Bardzo polecam. Artykuł ten jest dostępny w całości dla subskrybentów już od wtorku.
Burmistrz doprowadził do porozumienia z lokatorami zasobów miejskich. W samym środku pandemii doszło do dużego protestu w związku z podwyżkami czynszów za mieszkania komunalne. W naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Ludzie płakali, że teraz nie będą mieli za co żyć. Kolejnego dnia mieszkańcy skrzyknęli się pod urzędem, gdzie domagali się dymisji burmistrza i prezes Kodremu. Ostatecznie zwaśnione strony usiadły do stołu i zaczęły rozmawiać. Rozmowy zakończyły się porozumieniem, które opisujemy w tekście Beaty Perzanowskiej „Jest porozumienie z mieszkańcami”.
W negocjacjach chciały wziąć udział dwie radne, Izabela Piasecka z Koalicji Obywatelskiej i Aleksandra Sigillewska z PiS. Udały się razem do urzędu, pokonały zamknięte drzwi, udały się pod gabinet burmistrza, a co było dalej opisujemy w tekście „Burmistrz się zamknął”. Jak zwykle przedstawiamy argumenty obu stron.
W niedzielę mieliśmy urodziny Augustowa. Jak mawia mój zaprzyjaźniony kapłan, takie uroczystości nie mogą się obejść zwykłą trzydniówką, tu wskazana jest co najmniej oktawa, a najlepiej miesięcznica. Warunki nie sprzyjają hucznym obchodom, jednak coś się będzie działo. Przy okazji rozmowy z Mirosławem Karolczukiem o urodzinach miasta, dowiedzieliśmy się, że ofiarą koronawirusa padł budżet miejski. Wygląda to przerażająco, gdyż wpływy z PIT zmniejszyły się aż o 40%. Zbadamy ten temat dokładniej w przyszłym tygodniu. A tymczasem świętujmy, jak możemy.
Niedawno pisaliśmy o zlikwidowaniu ostatniego bankomatu w Lipsku nad Biebrzą. Teraz okazuje się, że epidemia zlikwidowała połączenie autobusowe nadgranicznego miasteczka z Augustowem. Dotyka to szczególnie ludzi starszych i mniej zamożnych. Nie ma bankomatu, nie ma komunikacji, daj boże byśmy za tydzień nie pisali, że w Lipsku wyłączyli prąd. O problemach mieszkańców drugiego miasta w naszym powiecie piszemy w artykule „Autobusów w Lipsku nie zobaczysz”.
I jeszcze jedna ciekawostka z Lipska. Nieopodal tego miasteczka powstaje stacja monitoringu zanieczyszczeń radioaktywnych. Ma to związek z budowaną 200 km od Augustowa elektrownią jądrową na terenie Białorusi. Znamy politykę informacyjną władz Białorusi. Zetem lepiej mieć własne źródło informacji. Na pocieszenie dodam, że elektrownia jest zlokalizowana zaledwie 50 km od Wilna. Jestem gorącym zwolennikiem energetyki jądrowej, jednak jakoś do technologii rosyjskiej nie mam przekonania. Tekst zatytułowany jest „W okolicach Lipska wykryją skażenie”.
Sport próbuje wrócić na nasze łamy, co nas bardzo cieszy. Tym razem piszemy o Jurku Grąbczewskim, który otrzymał laur od marszałka województwa. Trochę martwi mnie, że tak młody trener otrzymuje nagrodę za całokształt. Przed Jurkiem z całą pewnością jeszcze wiele pracy i sukcesów, dlatego życzymy mu, by jego zawodnicy wygrywali zawody za zawodami.
Pracujemy nad naszym archiwum filmów o Augustowie. Jurek Stankiewicz, który był jednym z twórców Augustowskiego Kalejdoskopu Telewizyjnego, pracuje nad cyfryzacją ponad 300 godzin materiałów filmowych. Lada chwila przystępujemy do obróbki i w czerwcu zapowiadam premierę pierwszej części. Pierwotna emisja miała miejsce w grudniu 1994 roku. Pokażemy Augustów mojej młodości. Już nie mogę się doczekać.
Bardzo zapraszam do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Powiatowego”, bo jest co poczytać.
Krzysztof Przekop
Redaktor naczelny
Napisz komentarz
Komentarze