Bartosz Lipiński
Sieczkowski zastępcą burmistrza
Krótko przed oddaniem tego wydania „Przeglądu Powiatowego” do drukarni dotarła do nas niespodziewana informacja. Dotychczasowy skarbnik miejski Sławomir Sieczkowski został powołany na funkcję drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka. Odbieramy tę informację z małym zaskoczeniem, chociaż pan Sieczkowski od dłuższego czasu wyrastał do rangi jednego z najważniejszych urzędników burmistrza. Nowym skarbnikiem miasta został Radosław Czerwiński. Gratulujemy obu panom nowych funkcji i mamy nadzieję na dobrą współpracę. Niedawno Sławomir Sieczkowski zadeklarował, że będzie chętnie odpowiadał na pytania naszej redakcji. Liczymy, że dotrzyma słowa. Termin nieoczekiwanych roszad zbiegł się z zamknięciem tego numeru naszej gazety. Ten temat na pewno powróci w dużo szerszym wydaniu za tydzień. Zbierzemy komentarze lokalnych polityków. Dzisiaj zachęcamy naszych Czytelników, mieszkańców Augustowa, do wyrażania swoich opinii do przywołanej sytuacji w komentarzach na portalu dziennikpowiatowy.pl.
Oddajmy cesarzowi, co cesarskie
Relacje „Przeglądu Powiatowego” z kolejnymi władzami Augustowa nie były usłane różami. Tak było również w kadencji byłego burmistrza Wojciecha Walulika, któremu patrzyliśmy na ręce z taką samą determinacją, jak robimy to w przypadku Mirosława Karolczuka. Walulik nie bał się krytyki. Nigdy nie obrażał się na redakcję i nie nakładał na nią sankcji w postaci kilkumiesięcznego pomijania jej w zaproszeniach kierowanych na wydarzenia miejskie. Mimo, że pisaliśmy na temat jego niektórych działań krytyczne artykuły, ani razu nie groził nam sprawą sądową. Starał się, aby relacje urzędu miasta z mediami były uczciwe. Widział w nas łącznika w kontaktach z mieszkańcami w czasie, gdy jego oponenci z ugrupowania Nasze Miasto kwestionowali wydawanie przez miasto własnego biuletynu.
Podwyżki opłat można było uniknąć
Historia przyznała rację Walulikowi w sprawie działań, za które były krytykowany. Świetnie pamiętamy wydarzenia z sierpnia 2018 roku, kiedy ówczesny burmistrz musiał mierzyć się z zarzutami, że pieniądze z dywidendy wypracowane przez spółkę MPEC nie trafiły do budżetu miasta. Walulik przekazał rozbawionym przeciwnikom politycznym, że środki z dywidendy trafiły na zakup węgla. Już wówczas sytuacja naszej ciepłowni była bardzo trudna, a działania naprawcze ówczesnego prezesa Wojciecha Krzywińskiego zostały przerwane. Biorąc pod uwagę ostatnie bardzo wysokie podwyżki opłat za ciepło miejskie należy przyznać, że pomysł Walulika i Krzywińskiego był korzystny dla mieszkańców. Wiele wskazuje na to, że gdyby udało im się dokończyć rozpoczętą przed ponad trzema laty misję, mieszkańcy nie musieliby płacić dużo drożej za ogrzewanie i nie odczuliby wysokiej podwyżki. Odbyliśmy rozmowę z byłym burmistrzem i byłym prezesem ciepłowni, zwolnionym krótko po zaprzysiężeniu na urząd Mirosława Karolczuka. Refleksje naszych rozmówców dotyczące obecnej sytuacji oraz jej przyczyn są poruszające, chwilami wstrząsające. Polecam artykuł pt. „Walulik miał rację”.
Kontrowersje wokół wynagrodzeń
Od września na funkcjach dyrektorskich w miejskich placówkach oświatowych nie pracuje już żadna osoba kojarzona wcześniej z Dariuszem Szkiłądziem. Mowa o dyrektorkach, które wzięły udział w słynnej konferencji prasowej i zaprzeczyły słowom kandydata na burmistrza Mirosława Karolczuka o strachu w augustowskiej oświacie. Na wrześniowej sesji głosowano nad zmianą regulaminu wynagradzania nauczycieli i wzrostem stawek dodatku funkcyjnego dla dyrektorów szkół i przedszkoli. Radni opozycji dopytywali wprost o związek zwiększenia dodatku do wynagrodzenia z tym, że w naszej oświacie nie ma już dyrektorów powołanych przez poprzedniego burmistrza. Przypomnieli, że w poprzednich latach niektórym dyrektorom obniżano pewne dodatki. Czy to wyłącznie przypadek, a może koincydencja zdarzeń powinna wskazywać na coś innego? Zapraszam do lektury tekstu „Dodatki z politycznym odcieniem”.
Odpowiedź bez odpowiedzi
Jedną z osób, którym zmniejszono uposażenie w obecnej kadencji samorządu, była dyrektor Wiesława Chrulska. Była dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 otrzymała niedawno korzystny dla siebie wyrok sądowy, w sprawie o ochronę dóbr osobistych przeciwko Filipowi Chodkiewiczowi oraz Mirosławowi Karolczukowi. Radna spytała na sesji zastępcę burmistrza o przeproszenie byłej dyrektor. Jego zaskakująca riposta zmotywowała nas do napisania artykułu: „Chodkiewicz unika odpowiedzi”. Ta sytuacja przypomniała nam pewną historię z ubiegłego roku, kiedy także nie otrzymaliśmy odpowiedzi na precyzyjnie postawione pytania.
Wybiórcze traktowanie powiatu
Filip Chodkiewicz i Alicja Dobrowolska powołują się chętnie na realia panujące w radzie powiatu augustowskiego. Robią to jednak w wygodnych dla siebie sytuacjach. Gdyby było inaczej, pozytywne wzorce z sąsiedniego samorządu już teraz zostałyby powielone w mieście. Takich wzorców nie brakuje, co udowadniamy w tekście: „Powiat wzorem dla miasta”. Jeśli koalicja rządząca w mieście jest konsekwentna w działaniu, powinna brać przykład z powiatu.
Świetna inicjatywa nadleśnictwa
Znakomitym wydarzeniem ostatnich dni było oddanie przez Nadleśnictwo Augustów nowej ścieżki edukacyjnej w pobliżu jeziora Białego. Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, dlatego z pełnym przekonaniem możemy zarekomendować tę atrakcję mieszkańcom. Takich miejsc w naszym mieście nigdy za wiele. „Nowa ścieżka edukacyjna” na terenach leśnych to inicjatywa godna pochwały, kolejny projekt wykonany z dużym powodzeniem przez nasze nadleśnictwo.
Wesprzyj pewną armię
Pomagać to rzecz ludzka. Tym razem namawiamy do udzielenia pomocy Armii Natalki, inicjatywy, która wspiera leczenie ośmiomiesięcznej mieszkanki Augustowa. O tym jak można wesprzeć rodzinę dziecka piszemy w artykule „Pomóż małej Natalce”.
Zobacz czego chcą mieszkańcy
Przybliżamy naszym Czytelnikom projekty, które zostały zgłoszone do tegorocznego Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie już niedługo, dlatego należy jak najszybciej zapoznać z propozycjami. Artykuł „Zielony Atol, butelkomat czy projektor na urzędzie”, pomoże w podjęciu decyzji.
Trzymajmy kciuki za augustowskie kapele
Zakończyły się półfinały tegorocznych Rockowań. Już wiemy, że w finale wojewódzkiego konkursu wystąpią dwa augustowskie zespoły Kill The Head i Ten Inches. Kibicujemy obu kapelom, które mają szansę na nagrody pieniężne. Szczegóły w artykule „Augustowskie kapele w finale Rockowań 2021” .
Piszemy o sporcie i sukcesach naszych pięściarzy. Relacjonujemy uroczystość jubileuszową stowarzyszenia „ASON”. Ostrzegamy naszych Czytelników przed oszustami.
Mamy dla Was jeszcze więcej tematów. Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.
Bartosz Lipiński
Redaktor naczelny wydania
Napisz komentarz
Komentarze