Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 15:24
Reklama

Walulik miał rację PREMIUM

Podziel się
Oceń

Drastyczne podwyżki opłat za ciepło miejskie w Augustowie mogą spędzać sen z powiek mieszkańcom. Brakuje tylko winnych tej sytuacji, bo osoby rządzące miastem nie czują się za to odpowiedzialne. Rozmawialiśmy z byłym burmistrzem i byłym prezesem spółki MPEC. Padły znaczące słowa. Wojciech Walulik przeprasza za wybór swojego zastępcy. Wojciech Krzywiński mówi, że ciepłownia mogła zostać zmodernizowana kilka lat temu.
Walulik miał rację PREMIUM
Na zdjęciu: burmistrz Wojciech Walulik

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Kilka tygodni temu usłyszeliśmy o ogromnej podwyżce opłat za ciepło. Nowa taryfa zaczęła obowiązywać 1 września. Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „GIGA” tłumaczy ten fakt warunkami niezależnymi od spółki, choć tak naprawdę o poruszanych przez niego kwestiach wiemy już od lat. Ciepłownia w Augustowie jest zasilana głównie miałem węglowym. Cena za tonę surowca wzrosła o 70 procent w ciągu roku. Jednak najistotniejszymi problemami są stale wzrastające koszty za emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Obecnie za tonę emisji CO2 spółka musi zapłacić 60 euro, lecz są prognozy mówiące, że koszt wzrośnie nawet do 100 euro za tonę. To dramatyczny scenariusz.

Spółka musi pokrywać przez to milionowe koszty. Do końca przyszłego roku gotowa ma być instalacja na biomasę, która pozwoli zredukować opłaty za emisję dwutlenku węgla o połowę. W trakcie dyskusji na sesji radni koalicji rządzącej mówili, że jest to sytuacja, na którą nie mamy żadnego wpływu. Odpowiedzialność kierowali głównie na politykę Unii Europejskiej. Innego zdania są radni opozycji. Według nich obecnie rządzący miastem dopuścili się zaniedbań i w porę nie zmodernizowali ciepłowni. Przed tygodniem opublikowaliśmy komentarz burmistrza Mirosława Karolczuka. Teraz przedstawiamy opinie byłego burmistrza Wojciecha Walulika oraz byłego prezesa MPEC Wojciecha Krzywińskiego, który opracowywał strategię modernizacji. Refleksje naszych rozmówców są niekorzystne dla aktualnych władz, a chwilami nawet wstrząsające.

Wojciech Walulik przeprasza mieszkańców

Były burmistrz Augustowa Wojciech Walulik od pewnego czasu nie zabierał publicznie głosu na temat sytuacji miasta. Ale udzielił nam komentarza dotyczącego podwyżek opłat za ciepło.

-Jest mi bardzo przykro z powodu tak drastycznych podwyżek za ogrzewanie. Jeszcze bardziej jest mi wstyd, że na swojego zastępcę wybrałem kiedyś Mirosława Karolczuka, za co bardzo wszystkich mieszkańców Augustowa przepraszam. Obecny burmistrz doskonale wiedział, że ciepłownia wymaga pilnej modernizacji, by w przyszłości uniknąć tak wysokich podwyżek za ciepło. Już w roku 2017 razem z prezesem spółki planowałem przebudowę kotłowni na taką, aby spełniała rosnące wymagania w zakresie ochrony środowiska. Dodatkowo podjęliśmy szereg działań mających na celu utrzymanie cen energii cieplnej na jak najniższym poziomie, np. dokonano zakupu dużej ilości opału po starych cenach, projekty modernizacyjne otrzymały pozytywną ocenę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W obecnej sytuacji pozostaje nam życzyć tylko łagodnej zimy -były burmistrz Augustowa Wojciech Walulik komentuje obecny wzrost opłat za ciepło.

Przerwano misję naprawczą byłego prezesa

Wojciech Krzywiński objął funkcję prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „GIGA” w sierpniu 2018 roku. Jego nominacja na to stanowisko spotkała się ogromną falą krytyki ze strony rządzącego w radzie miejskiej ugrupowania Nasze Miasto. Dziś Krzywiński wspomina, że sytuacja spółki już wtedy była bardzo trudna, o czym niewiele się mówiło. Były prezes podkreśla, że musiał w szybkim tempie rozpocząć działania, które później zostały odłożone o ładnych kilka lat. Nasz rozmówca przekonuje, że gdyby nie został odwołany przez Karolczuka, to w Augustowie już dzisiaj funkcjonowałby kocioł na biomasę i mieszkańców nie dotknąłby kłopot wysokiej podwyżki. Krzywiński uważa, że odwołano go z przyczyn politycznych, a historia przyznała mu rację.

-W sierpniu 2018 roku zastałem spółkę w bardzo trudnym położeniu. W pierwszym tygodniu mojej prezesury w ciepłowni usłyszałem, że spółka nie ma za co kupić miału węglowego na sezon grzewczy. Byłem w szoku. Okazało się wówczas, że najbogatsza spółka miejska, która przez lata przynosiła pokaźne zyski, nie ma pieniędzy na zapewnienie podstawowego funkcjonowania. Negocjowałem z bankiem PKO w Białymstoku i o pół miliona zwiększyłem kredyt obrotowy, żeby można było kupić węgiel. Świadomość rosnących cen za emisję CO2 istniała od wielu lat. W czasie sprawowania przeze mnie funkcji prezesa koszty za tonę emisji wzrosły z 5 do 15 euro, co już było sytuacją dramatyczną. Do maja 2019 roku musieliśmy zapłacić 3 mln zł. Przygotowywałem strategię modernizacji ciepłowni, która i tak była o kilka lat opóźniona. Pojechałem do Warszawy, aby prowadzić rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zaproponowałem koncepcję budowy kotła na biomasę o mocy 8 MW, nota bene realizowaną teraz przez aktualne władze spółki. Dzięki moim staraniom augustowski MPEC obok czterech innych ciepłowni w Polsce został wybrany do programu pilotażowego. Niestety, moja misja została przerwana –mówi Krzywiński.

Mirosław Karolczuk nie chciał porozmawiać

-Gdyby mnie posłuchano oraz pozwolono mi pracować, kocioł na biomasę funkcjonowałby w Augustowie od dwóch lat. Mieszkańcy nie odczuliby drastycznej podwyżki. Jednak krótko po zaprzysiężeniu burmistrza Mirosława Karolczuka zostałem odwołany. Był to odwet polityczny na mojej osobie. Cel mojego odwołania przyświecał głównie Beacie Kornelius. To ona przed wyborami na debacie kandydatów na burmistrza dopytywała Adama Sieńko, czy pozbawi mnie funkcji prezesa. Zwołano zebranie rady nadzorczej pod pretekstem ukonstytuowania się nowej rady. Jako prezes nie zostałem zaproszony na to posiedzenie, co w moim mniemaniu było sytuacją skandaliczną. Stało się to krótko przed tym, gdy wybierałem się do Warszawy finalizować rozmowy z Narodowym Funduszem. Burmistrz Karolczuk nie zaprosił mnie nawet na rozmowę, aby dowiedzieć się o sytuacji spółki i możliwości naprawy. Znamy się i jesteśmy po imieniu. Mógł powiedzieć: „Słuchaj Wojtek, musisz być odwołany, ale powiedz mi o kondycji spółki”. Z pewnością udałbym się na taką rozmowę, przekazałbym wszystkie znane mi informacje nowemu burmistrzowi. Zostałem zlekceważony i rozstano się ze mną w sposób co najmniej mało elegancki. Nie spodziewałem się, że historia tak szybko przyzna mi rację, chociaż trudno mówić o jakiejś szczególnej satysfakcji –dodaje Krzywiński.

Wojciech Krzywiński o dużych zaniedbaniach

Były prezes spółki MPEC zgadza się z opiniami głoszonymi przez radnych opozycji w radzie miejskiej, że podwyżka była do uniknięcia. Popiera też ich opinię, że obecnie rządzący mają zasługi w doprowadzeniu do takiej sytuacji, bo działania modernizacyjnie nie zostały na czas wdrożone. Krzywiński wspomina, że w swojej krótkiej przygodzie z augustowską ciepłownią zrobił bardzo wiele na rzecz naprawy sytuacji. Dodaje, że jego praca została zaprzepaszczona.

-Oczywiście, że można było zapobiec aktualnej podwyżce. Nie mam wątpliwości, że obecne władze miasta dopuściły się dramatycznych opóźnień i zaniedbań, które skutkują podwyżką. Jeżeli przez lata nie zmodernizowano ciepłowni, to jedynym ratunkiem jest teraz podnoszenie opłat dla mieszkańców. To było do przewidzenia i mówiłem o tym głośno kilka lat temu. Mam wrażenie, że przez lata władze MPEC popełniły ogromne błędy. Skupiano się głównie na nowych przyłączach, ponieważ one generowały szybki pieniądz. Tymczasem nie zrobiono najważniejszego, czyli modernizacji. Będąc prezesem próbowałem jakoś naprawić wieloletnie zaniedbania. Powołałem zespół roboczy złożony z inżynierów pracujących w spółce, aby przyspieszyć prace. Nie wszyscy podchodzili do tego z entuzjazmem, ale była to jedyna możliwość na poprawę. Odwiedziliśmy lokalne kotłownie w Ełku i Suwałkach, które zmodernizowano. Był to dla nas wzór do naśladowania. Gdybym mógł zrealizować wtedy w MPEC budowę kotła na biomasę na 8 MW, połowa ciepła w mieście produkowana byłaby z odnawialnych źródeł energii i moglibyśmy dzięki tej zmianie ubiegać się o dofinansowanie ze środków publicznych. Nawet nadleśniczy Wojciech Szostak mówił mi, że odpowiedniego surowca nie zabraknie miastu na najbliższe kilkadziesiąt lat –podkreśla Wojciech Krzywiński.

Były prezes dzielił się swoją strategią z innymi

Ostatnio pytaliśmy burmistrza Mirosława Karolczuka, czy opracowując strategię modernizacji MPEC brał pod uwagę opinię byłego prezesa spółki oraz poprzedniego burmistrza Wojciecha Walulika, a także byłego przewodniczącego rady nadzorczej spółki ciepłowniczej Andrzeja Chmieleckiego. Mirosław Karolczuk powiedział nam m.in.: „Zgodnie z informacjami, które otrzymałem od prezesa Artura Sofińskiego, przed objęciem przez niego funkcji prezesa w spółce nie podjęto konkretnych działań zmierzających do realizacji w ciepłowni miejskiej inwestycji budowy instalacji biomasowej”. Wojciech Krzywiński nie kryje zdumienia.

-Wypowiedź burmistrza Mirosława Karolczuka nie oddaje prawdy. Prezes Artur Sofiński był członkiem powołanego przeze mnie zespołu roboczego inżynierów i świetnie wiedział o tym, że prowadziłem działania zmierzające do modernizacji MPEC. Znał także te działania. Dzień przed moim odwołaniem pan Sofiński uczestniczył w posiedzeniu zespołu z moim udziałem. Spotkanie odbywało się w jego gabinecie. Dopracowywaliśmy szczegóły związane z moim wyjazdem do Warszawy na spotkanie z przedstawicielami Narodowego Funduszu. To właśnie podczas rozmowy u pana Sofińskiego przyszła pani sekretarka z informacją, że dzwoniła pani Beata Kornelius z urzędu miasta i przekazała, że kolejnego dnia odbędzie się zebranie rady nadzorczej. Pan Artur Sofiński w pełni znał moją strategię –puentuje Wojciech Krzywiński.


Napisz komentarz

Komentarze

ddd 19.10.2021 15:37
Brednie , brednie i jeszcze raz brednie

ooloo 29.09.2021 04:09
No to mamy kolejny sukces obecnej ekipy władzy. Ja bym to określił mianem działania na szkodę mieszkańców. O hamowaniu rozwoju nie wspomnę. Niestety mamy nie tylko hamowanie rozwoju ale i "chamowanie elit".

zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Podatnicy zapłacą za ratuszowych jeźdźców augustowskiej apokalipsy☝️🤡🚀🛰🛸🥸👺👹💸🤝👏Treść komentarza: Równie dobrze można mówić, że gdyby burmiszcz Mirosław Karolczuk nie utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza i permanentnie nie drenował uposażeniem tegoż zastępcy miejskiego budżetu, to można by wreszcie ogrodzić istniejącą strzelnicę ekranami dźwiękochłonnymi i kuloodpornymi. Poza tym jak przystało na obiekt użyteczności publicznej jak najbardziej zasadne jest wyposażenie strzelnicy w mobilne kontenery z ogrzewanymi pomieszczeniami socjalnymi i toaletą, żeby użytkownicy strzelnicy i osoby postronne nie były narażene na postrzał np. w pośladek lub nie daj Boże w głowę podczas nagłej konieczności załatwienia czynności fizjologicznych w lesie przy strzelnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: Możemy liczyć w miesiącach, latach, a nawet w erach politycznego zamglenia – pełna dowolność.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:40Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Inwestycje z klucza politycznego?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Rynek Zygmunta Augusta to przecież wizytówka Augustowa, a wygląda jak po wojnie.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Augustów, Drodzy Przedstawiciele Władz Samorządowych, Niech ten wyjątkowy czas napełni serca nadzieją i odrodzeniem, a wiosenna aura przyniesie nową energię do działania – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Życzenia od Gminy AugustówAutor komentarza: Strzelać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi...Treść komentarza: Mamy chyba XXI wiek, więc może warto wybudować normalną, znaczy się profesjonalną strzelnicę, a nie płoszyć zwierzynę i niepokoić ludzi w wyludniającym się mieście Augustów - słyszałem, że niegdyś nawet uzdrowiskowym i turystycznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:26Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: M...Treść komentarza: Bez przesady . Równie dobrze można mówić o jeździe samochodów przez centrum że względu na wyłożenie dróg kamieniemData dodania komentarza: 19.04.2025, 06:52Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: logikaTreść komentarza: turystom to wszystko przeszkadza. Niech łażą gdzie indziej - ty fajnych miejsc jest w okolicy Augustowa.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 05:54Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Też tak uważam. Szkoda. Wniosek prosty. Nie ma sensu na nich głosować..Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:26Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Miejski monitoring vs etat drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Oczywiście, że środki finansowe pozyskane do miejskiego budżetu z opłat za zwolnienia na sprzedaż alkoholu w mieście nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczącej miejskiego monitoringu. Tak samo jak pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły być przeznaczane na zakup Pegasusa i innych fanaberii związanych z serwilistycznymi quasi-fundacjami sprzeniewierząjacymi miliony złotych, które zostały wyprowadzone z Funduszu Sprawiedliwości za pomocą PiS-owskiego klucza polityczno-kumoterskiego. Podpowiadam, wystarczy zlikwidować etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka filuternie utworzony przez tegoż "demiurga gospodarności" i wreszcie powstrzymać bezczelne i jednocześnie zawoalowane drenowanie miejskiego budżetu uposażeniem zdublowanego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka. Nadmieniam, iż powyższe drenowanie miejskiego budżetu "zafundowane" mieszkańcom Augustowa przez burmiszcza Mirosława Karolczuka dotychczas uszczupliło budżet miasta Augustowa kwotą blisko miliona złotych!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Chcą dać kasę z „kapslowego” na kamery w mieście?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: TvdrTreść komentarza: A ta z Pssów co tam robi?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 10:48Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: StasiekTreść komentarza: Zaraz rok ich władzy to zobaczymy czym się pochwalą chłopakiData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:42Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Niezbędny audyt Urzędu Miejskiego w Augustowie pod auspicjami posła Mateusza MorawieckiegoTreść komentarza: Czy poseł Morawiecki jako doświadczony i wybitny specjalista z zakresu "ekonomii i zarządzania" w sektorze publicznym mógłby z łaski swojej zrobić szczegółowy audyt w miejskim magistracie w celu określenia zasadności utworzenia kilka lat temu przez burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka etatu drugiego zastępcy burmistrza i zweryfikowania dotychczasowych efektów związanych z utworzeniem etatu drugiego zastępcy burmistrza miasta Augustowa, poza oczywistym skutkiem w postaci drenowania setkami tysięcy złotych miejskiego budżetu?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:23Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Skrajna indolencja zarządcy drogiTreść komentarza: Ciągi komunikacyjne wybrukowane kostką granitową na ulicach w centrach miast, starówkach, rynkach, placach, skwerach, promenadach itp. wyglądają po prostu bardzo ładnie oraz nadają uroku i prezentacejnego wizerunku tym miejscom. Częstokroć są to obszary częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, a przede wszystkim nie są to autostrady, ani tym bardziej tory rajdowe do lansowania się przez lokalnych i przyjezdnych rajdowców-lamusów festyniarskimi quasi-bolidami z ryczącymi i strzelającymi cudacznie wydechami. P.S. Nawierzchnię tej drogi nomen omen usytuowanej w prezentacyjnym miejscu miasta trzeba bezzwłocznie naprawić, a jej zarządcę mieszkańcy powinni zdyscyplinować i odpowiednio "docenić" przy urnach wyborczych.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:02Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Bezradność ogarniaTreść komentarza: Chyba wolą sobie na spokojnie przesiedzieć kadencję na stołeczku. Potem jedynie wzruszą ramionami "przecież to nie my rządziliśmy".Data dodania komentarza: 18.04.2025, 06:25Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Pan MasieTreść komentarza: Rodzaj nawierzchni przewidziany w centrum, ul. Mostowej oraz części 3 Maja był odgórnie narzucony w postępowaniu przetargowym przez inwestora. Śpieszę tłumaczyć - nie ważne jaki wykonawca by to robił to kostka granitowa i tak by była, ponieważ tak zostało to zaprojektowane. Granit jest rozwiązaniem pięknym, ale faktycznie niezbyt miłym kierowcom, toteż czy kładłby to Maniek, Zenek czy Czesław z Mariolą na barana to nawierzchnie i tak byłyby z granitu i tak samo "cieszyłyby" kierowców. Jeśli już być szczegółowym, to akurat wspomniany odcinek, jak mnie pamięć nie myli, był wykonywany przez firmę spoza Augustowa - chyba Białegostoku, więc lokalnych wykonawców tak szybko na Sybir bym nie wysyłał. PozdrawiamData dodania komentarza: 18.04.2025, 06:13Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Klient 2Treść komentarza: Jak tak samo siedziałem i czekałem w kolejce , aż łaskawie przyjdą najedzona pracownicaData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:47Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸👺💰💸🤝👏Treść komentarza: Jak to jest z samorządnością w wyludniającym się Augustowie? Burmiszcz Mirosław Karolczuk pioniersko i wręcz frywolnie utworzył w monumentalnym miejskim magstracie etat drugiego zastępcy i nomen omen permanentnie co roku drenuje miejski budżet setkami tysięcy złotych zmaterializowanymi w uposażeniu drugiego zastępcy burmistrza, natomiast nie potrafi lub być może nie chce przeznaczyć kilku, może kilkunastu tysięcy złotych, żeby naprawić ewidentnie uszkodzoną nawierzchnię prezentacyjnej ulicy na Rynku Zygmunta Augusta?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:25Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Oddajcie 90tkęTreść komentarza: Do tej pory ci ludzie poruszali się skrajem drogi i ograniczenia nie było. Teraz ruch pieszych i rowerzystów został odseparowany od jezdni i stąd w "nagrodę" sześćdziesiątka? Zupełnie bez tolku i refleksji.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkości
Reklama