Bartosz Lipiński
Na otwarcie nowej ścieżki do siedziby Nadleśnictwa Augustów przybyli mieszkańcy miasta i zaproszeni gości. Byli wśród nich m.in. poseł Jarosław Zieliński, wicestarosta augustowski Dariusz Szkiłądź, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Augustowskiej Marian Dyczewski, radna miejska Izabela Piasecka, dyrektorzy z augustowskich placówek oświaty i kultury oraz pracownicy nadleśnictwa. Uczestników spotkania po nowej ścieżce oprowadził Adam Sieńko, leśnik z 40 letnim stażem w Lasach Państwowych, doktor nauk leśnych. Spacer był niezwykle wartościowy. Adam Sieńko z podziwu godną pasją opowiedział o kolejnych etapach ścieżki i zaprosił augustowian do korzystania z tej wyjątkowej atrakcji. Jako uczestnicy wydarzenia z całym przekonaniem dołączamy do tego zaproszenia. Walory przyrodnicze, wypoczynkowe, rekreacyjne i edukacyjne ścieżki są niesamowite. Rozstawione wzdłuż trasy tablice informują o wielu ciekawych aspektach całej okolicy. Wykonana infrastruktura uatrakcyjni odpoczynek, czego możemy już doświadczyć nad jeziorem Białym, chociażby w pobliżu tzw. plaży Dąbek.
Podczas spotkania interesującą prelekcję wygłosił nadleśniczy Wojciech Szostak. Powiedział między innymi o działaniach podejmowanych przez Nadleśnictwo Augustów, prowadzonej w naszym mieście gospodarce leśnej. Przypomniał o roślinności i zwierzętach zamieszkujących tutejsze lasy. Szostak wiele miejsca poświęcił aspektom edukacyjnym. W swoim wystąpieniu odwoływał się do historii. Komplementował powstałą ścieżkę. Zachęcał do korzystania z niej.
-Projekt „Dąbek dziedzictwo przyrodnicze Augustowa” został współfinansowany przez Unię Europejską z programu operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Wartość tego zadania wynosi ponad 162 tys. zł. W ramach projektu na ścieżce przygotowaliśmy specjalne tablice. Osoby korzystające ze ścieżki dostrzegą jej walory edukacyjne. Już od wejścia do lasu edukujemy o tym, co można spotkać na terenie leśnym. Pokazujemy również, na czym polega gospodarka leśna. Udowadniamy przez to, że leśnicy nie zostawiają pustych przestrzeni po wycince drzew. Na tym terenie jesteśmy w stanie wyjaśnić, że po leśnikach zawsze pozostaje las. Nowa ścieżka jest wynikiem konsekwentnego poszerzania przez nas edukacji leśnej dla społeczeństwa. Jest to element systemu. Innymi przykładami są ścieżki edukacyjne dotyczące bartnictwa czy Szlak Orła Białego. Na nowo otwartej ścieżce oprócz tablic edukacyjnych są też miejsca do odpoczynku np. wiata. Przy ścieżce zrobiliśmy zewnętrzną siłownię z drewna, spójną z lasem. Ustawiono kosze do segregacji śmieci –mówił nadleśniczy Wojciech Szostak.
Przybyły na spotkanie poseł Jarosław Zieliński chwalił Nadleśnictwo Augustów za działania w zakresie gospodarowania lasu i działalność na rzecz edukacji mieszkańców. Poseł nawiązał także do głośnych wydarzeń ostatnich miesięcy. Chodzi o ostrą krytykę, jaka spadła na nasze nadleśnictwo ze strony koalicji rządzącej w augustowskiej radzie miasta. Zieliński zauważył, że osoby z tego otoczenia brały udział w pracach nad obowiązującym planem urządzenia lasu.
-Najważniejsze w wypowiedzi pana nadleśniczego jest to, że po leśnikach zostanie las, który będzie dobrze urządzony, zagospodarowany i przetrwa przez kolejne pokolenia. Gospodarka leśna prowadzona jest w sposób mądry i racjonalny, zgodny ze współczesnym stanem nauki i wielopokoleniowym doświadczeniem leśników. Mam wielkie słowa uznania do Nadleśnictwa Augustów, które podejmuje różne cenne inicjatywy. Pewnie niektórym się wydaje, że leśnicy zajmują się jedynie gospodarką leśną. Słyszeliśmy nieodpowiedzialne słowa, że leśnicy tylko wycinają las. Były takie głosy w Augustowie. Nawet ci, którzy uczestniczyli w 2015 roku w przygotowaniu oraz zatwierdzaniu planu urządzenia lasu, później zdążyli o tym zapomnieć i ten plan krytykowali. U niektórych osób pamięć jest krótka albo ich nastawienie motywowane jest pozamerytorycznymi względami –twierdził obecny na spotkaniu poseł Jarosław Zieliński.
Napisz komentarz
Komentarze