Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 16:01
Reklama

Dodatki z politycznym odcieniem PREMIUM

Podziel się
Oceń

Stawki dodatku funkcyjnego dla dyrektorów miejskich placówek oświatowych zostały podniesione. Nie ma wątpliwości, że jest to słuszne posunięcie. Jednak prawdziwe emocje powoduje to, że decyzja zapadła dopiero teraz, gdy na stanowisku dyrektorskim nie pracują osoby kojarzone z Dariuszem Szkiłądziem. Radni opozycji i byli dyrektorzy placówek przypominają, że w ostatnich latach niektórym dyrektorom obniżano dodatki.
Dodatki z politycznym odcieniem PREMIUM
Zdjęcie ilustracyjne: budynek Szkoły Podstawowej nr 3

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Wzrost dodatku dla dyrektorów

Na wrześniowym posiedzeniu rady miejskiej w Augustowie głosowano nad zmianą regulaminu wynagradzania nauczycieli. Najwięcej emocji spowodował wzrost dodatku funkcyjnego dla dyrektorów placówek oświatowych. Radni opozycji przekonywali, że podniesienie dodatku do wynagrodzenia dyrektorom jest krokiem w dobrą stronę. Marek Sznejder wyraził opinię, że jest to jego sukces, ponieważ od kilku lat zabiegał, by wartość dodatku wzrosła. Sznejder wskazał, że gdy wcześniej walczył o podwyżki, wtedy dodatki były obniżane i była nawet propozycja dodatku naliczanego od zera.

-Myślę, że argumentem za obecną podwyżką jest to, że pozbyliście się państwo dyrektorów ze szkół, których chcieliście się pozbyć i teraz można zrobić podwyżkę. Innej motywacji nie widzę. Ale cieszę się z tych podwyżek –powiedział Marek Sznejder z Koalicji Obywatelskiej.

Co dokładnie miał na myśli radny opozycji? Najprawdopodobniej chodziło mu o to, że dzisiaj na stanowisku dyrektorskim w miejskich placówkach oświaty nie pracują już osoby, które w ostatnich latach kojarzone były z Dariuszem Szkiłądziem. Mowa o dyrektorach, którzy przed kilkoma laty wzięli udział w pamiętnej konferencji prasowej i zaprzeczyli słowom kandydata na burmistrza Mirosława Karolczuka o strachu w miejskiej oświacie. Przypomnijmy też, że już w obecnej kadencji samorządu miejskiego były burmistrz Wojciech Walulik mówił na konferencji prasowej, że niektórym dyrektorom obecne władze obniżyły w sposób znaczący dodatki funkcyjne i motywacyjne. Zastanawiał się, czy pobudkami dla takiej sytuacji nie są czynniki polityczne. Podobną opinię przedstawiła na wrześniowej sesji Aleksandra Sigillewska. Radna PiS dopytywała o przesłanki niedawnego podniesienia dodatku dyrektorom.

-Nie bardzo rozumiem, z czego wynikają podwyżki, ponieważ nauczyciele żadnych podwyżek nie dostali. Natomiast państwo przedstawiacie teraz regulamin z którego wynika, że wzrastają dodatki funkcyjne dla dyrektorów. Czy jest to decyzja wyłącznie polityczna, ponieważ nie ma już dyrektorów, których się pozbyliście? Mówię o paniach Chrulskiej, Milanowskiej, Jańczak, Bernatowicz i Makar. Kiedy oni piastowali funkcję dyrektorów, te dodatki były obniżane. Natomiast teraz, kiedy powołaliście państwo swoich dyrektorów, te dodatki są podwyższane –mówiła podczas niedawnej sesji Aleksandra Sigillewska, radna PiS.

Do słów radnej odniósł się Filip Chodkiewicz i stwierdził, że to potwarz, bo nikt żadnych dyrektorów się nie pozbywał. Tłumaczył ostatni wzrost dodatku dla dyrektorów zmieniającą się rzeczywistością i rosnącymi płacami. Przekonywał, że właściwie wszędzie możemy obserwować ruch w wynagrodzeniach. Ocenił, że pracownicy w miejskich jednostkach powinni być należycie wynagradzani.

O komentarz poprosiliśmy byłych dyrektorów placówek oświatowych w Augustowie, którzy w obecnej kadencji doświadczyli obniżenia swoich uposażeń. Nasi rozmówcy są zgodni w tym, że dodatki powinny wzrosnąć. Dostrzegają jednakże w tym również kontekst polityczny.

Komentarz Wiesławy Chrulskiej

Prawdziwą ikoną „braku chemii” pomiędzy dyrektorem szkoły a aktualnymi władzami miasta jest Wiesława Chrulska. Była wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 wygrała w lipcu sprawę sądową o ochronę dóbr osobistych przeciwko Mirosławowi Karolczukowi i Filipowi Chodkiewiczowi. Nieprawomocny wyrok dotyczy słynnej sprawy najniższej oceny pracy oraz zarzutów pod adresem dyrektor. Wtedy też padały opinie, że ocena miała podtekst polityczny.

-To oczywiście dobrze, że dodatki funkcyjne dyrektorom szkół i przedszkoli w naszej gminie zostały podniesione. Wprawdzie nie pracuję już w Augustowie jako dyrektor i mnie ta podwyżka nie dotyczy, ale nadal płacę tu podatki i z oświatą augustowską zawsze będę związana emocjonalnie, bo przepracowałam w niej niemal 30 lat. Dlatego miło jest wiedzieć, że ciężka praca dyrektorów jest jako tako wynagradzana. Mówię jako tako, bo ciągle dodatki dyrektorów szkół w Gminie Miasto Augustów plasują się nijako na tle gmin ościennych. Jako wicedyrektor i dyrektor przepracowałam w „augustowskim systemie” 15 lat i mogę dzisiaj stwierdzić, że jedynie za czasów pełnienia funkcji burmistrza przez pana Walulika dodatki funkcyjne i motywacyjne przyznane dyrektorom były na takim poziomie, że dyrektorzy nie zarabiali mniej niż nauczyciele. O tym, że nasze obecne władze z dodatków motywacyjnych i funkcyjnych dla dyrektorów szkół zrobiły kaganiec, powiedziano już prawie wszystko, więc nie będę się w tym temacie wypowiadać. Pozwala im na to państwo polskie i dopóki prawo oświatowe będzie nadal traktowało dyrektorów szkół jak ludzi drugiej kategorii, dopóty organy prowadzące będą mogły upolityczniać kwestie wynagrodzeń dyrektorów. Ciekawa jednak w tej roszadzie z dodatkami dyrektorów w Augustowie jest dla mnie rola radnych będących również przedstawicielami związku zawodowego NSZZ „Solidarność” –komentuje regulamin była wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Wiesława Chrulska.

Danuta Jańczak o wzroście płac

Najlepszych relacji z obecnymi władzami miasta nie miała też Danuta Jańczak. Była dyrektor Przedszkola nr 6 ubolewała np., że jej ciężka praca przypisywana była potem innym osobom. Mowa choćby o słynnej kwestii powstania ogrodu sensorycznego przy przedszkolu. Jańczak w liście do naszej redakcji narzekała, że Filip Chodkiewicz w internetowym wpisie próbował przyznać jej zasługi nowej dyrekcji. Danuta Jańczak jednoznacznie odbiera sprawę dodatków.

-W trakcie pełnienia przeze mnie funkcji dyrektora Przedszkola nr 6, w okresie od września 2015 do grudnia 2018 roku władze miasta w osobie burmistrza Wojciecha Walulika przyznawały dodatki funkcyjne dla dyrektorów miejskich placówek oświatowych zgodnie z obowiązującym wtedy regulaminem. Otrzymywałam dodatek funkcyjny oraz motywacyjny, o którego wysokości w moim przypadku decydował wkład pracy. W latach 2019–2020 zaczęło się obniżanie dodatków niektórym dyrektorom szkół i przedszkoli niewspółmiernie do ich zaangażowania w rozwój kierowanych placówek. Dodatek motywacyjny obniżono mi o 15%, mimo że w tym okresie miało miejsce przeniesienie Przedszkola nr 6 do nowego budynku przy ul. Mickiewicza 2b, zawieranie umów z wykonawcami wyposażenia sal dydaktycznych, podjęcie starań o uruchomienie kuchni i jej wyposażenie, dokończenie dostosowania części budynku wynajmowanego od starostwa pod względem przepisów przeciwpożarowych, napisanie i prowadzenie projektu EFS „Trampolinka”, wysokie wyniki rekrutacji, utworzenie grup integracyjnych i specjalnych oraz wiele innych działań służących promocji przedszkola w środowisku lokalnym –relacjonuje Danuta Jańczak, była dyrektor Przedszkola nr 6.

-W moim ponad 35 letnim stażu pracy w placówkach oświatowych nigdy nie spotkałam się z tym, aby o wysokości dodatku motywacyjnego miały decydować moje poglądy związane z lokalną polityką. Wzięłam udział w pamiętnej konferencji przedwyborczej w październiku 2018 roku, w której każda z uczestniczącej w niej dyrektorek placówek oświatowych przedstawiła realny i prawdziwy stan oświaty wymieniając osiągnięcia i dokonania zgodnie z prawdą. To wydarzenie w szczególności wpłynęło na stopniowe obniżanie dodatków funkcyjnych i motywacyjnych, a w rezultacie wyeliminowanie nas z możliwości pełnienia funkcji kierowniczych. Obecnie uchwalone dodatki funkcyjne dla kadry zarządzającej oświatą w Augustowie są wyższe. Można stwierdzić, że włodarze miasta doceniają „swoich dyrektorów”. Moim zdaniem w okresie pełnienia władzy w mieście przez obecną ekipę rządzącą oświatą augustowską obowiązują zasady dalekie od demokracji i wolności poglądów. O wysokości w/w dodatków nie mogą decydować różnego rodzaju antypatie czy uprzedzenia, a niestety było to faktem. Każdy powinien być doceniony za swoją efektywną pracę chociażby jednym słowem: „dziękuję”. Niestety nikt z obecnie zarządzających miastem takiego wyrażenia nie skierował do mnie, ani do pozostałych pań dyrektorek –ocenia Danuta Jańczak.

Dariusz Szkiłądź bez wątpliwości

Znanym krytykiem obecnej sytuacji w augustowskiej oświacie jest Dariusz Szkiłądź, który w poprzedniej kadencji samorządu kierował wydziałem edukacji i sportu w urzędzie miejskim. Obecny wicestarosta augustowski wielokrotnie na naszych łamach mówił, że aktualne władze miasta podejmują decyzje polityczne dotyczące niektórych dyrektorów szkół i przedszkoli, kierując się w stosunku do nich niechęcią. Także w tych kategoriach odbiera temat dodatków.

-Sprawę dodatków dla dyrektorów należy rozpatrywać w kilku aspektach. Po pierwsze, samo podnoszenie dodatków dyrektorom ma swoje uzasadnienie. Wzrasta liczba ich obowiązków, a praca staje się coraz bardziej uciążliwa. Obecna sytuacja związana ze wzrostem dodatków nie budziłaby żadnych emocji i byłaby zrozumiała, gdyby nie wydarzenia ostatnich lat. Mówię o radykalnym obniżaniu dodatków dyrektorom szkół i przedszkoli, mającym trwałe osiągnięcia. Nie podano nawet przyczyn, dla których obniżano im uposażenia. Świadczy to o tym, że były podejmowane decyzje o charakterze politycznym i karano dyrektorów za ich dobrą pracę. Nie kwestionowałbym obniżania dodatków dyrektorom, którzy źle wykonują swoje obowiązki. Ale obniżano dodatki funkcyjne i motywacyjne dyrektorom, którzy pracowali wzorowo. Ich praca przynosiła chlubę miastu, a podejmowane przez nich działania wpływały na pozyskanie znaczących środków finansowych na inwestycje w placówkach –komentuje Dariusz Szkiłądź.

-W ostatnich latach niektórym dobrym dyrektorom władze miasta obniżyły pewne dodatki do zera. Była to sytuacja bezprecedensowa nie tylko w skali województwa, ale również kraju. Do czegoś podobnego mogło dochodzić jedynie w czasach zamierzchłych i słusznie minionych. Nie można tak postępować. Nie dziwię się w związku z powyższym opinii części radnych, że po pozbyciu się nielubianych dyrektorów i mianowaniu na funkcje „swoich”, nagle dodatki wzrosły. Mam nadzieję, że po kolejnych wyborach nigdy więcej w Augustowie nie dojdzie do takich sytuacji i politycznych rozgrywek w augustowskiej oświacie. Innym skandalem jest to, że po powstaniu zespołów szkolno-przedszkolnych w Augustowie nie ma już szkół miejskich. Nie ma szkół sensu stricto, bo funkcjonują zespoły, których tworzenie wprost wynikało ze zmian kadry kierowniczej w augustowskiej oświacie –twierdzi wicestarosta Dariusz Szkiłądź.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Podatnicy zapłacą za ratuszowych jeźdźców augustowskiej apokalipsy☝️🤡🚀🛰🛸🥸👺👹💸🤝👏Treść komentarza: Równie dobrze można mówić, że gdyby burmiszcz Mirosław Karolczuk nie utworzył w urzędzie miejskim w Augustowie etatu drugiego zastępcy burmistrza i permanentnie nie drenował uposażeniem tegoż zastępcy miejskiego budżetu, to można by wreszcie ogrodzić istniejącą strzelnicę ekranami dźwiękochłonnymi i kuloodpornymi. Poza tym jak przystało na obiekt użyteczności publicznej jak najbardziej zasadne jest wyposażenie strzelnicy w mobilne kontenery z ogrzewanymi pomieszczeniami socjalnymi i toaletą, żeby użytkownicy strzelnicy i osoby postronne nie były narażene na postrzał np. w pośladek lub nie daj Boże w głowę podczas nagłej konieczności załatwienia czynności fizjologicznych w lesie przy strzelnicy.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 14:13Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: Możemy liczyć w miesiącach, latach, a nawet w erach politycznego zamglenia – pełna dowolność.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:40Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Inwestycje z klucza politycznego?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:38Źródło komentarza: Samochód dla starostwa powiatowegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Rynek Zygmunta Augusta to przecież wizytówka Augustowa, a wygląda jak po wojnie.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:36Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Szanowni Mieszkańcy Gminy Augustów, Drodzy Przedstawiciele Władz Samorządowych, Niech ten wyjątkowy czas napełni serca nadzieją i odrodzeniem, a wiosenna aura przyniesie nową energię do działania – zarówno w życiu osobistym, jak i społecznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:33Źródło komentarza: Życzenia od Gminy AugustówAutor komentarza: Strzelać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi...Treść komentarza: Mamy chyba XXI wiek, więc może warto wybudować normalną, znaczy się profesjonalną strzelnicę, a nie płoszyć zwierzynę i niepokoić ludzi w wyludniającym się mieście Augustów - słyszałem, że niegdyś nawet uzdrowiskowym i turystycznym.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 12:26Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: M...Treść komentarza: Bez przesady . Równie dobrze można mówić o jeździe samochodów przez centrum że względu na wyłożenie dróg kamieniemData dodania komentarza: 19.04.2025, 06:52Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: logikaTreść komentarza: turystom to wszystko przeszkadza. Niech łażą gdzie indziej - ty fajnych miejsc jest w okolicy Augustowa.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 05:54Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Też tak uważam. Szkoda. Wniosek prosty. Nie ma sensu na nich głosować..Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:26Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Miejski monitoring vs etat drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Oczywiście, że środki finansowe pozyskane do miejskiego budżetu z opłat za zwolnienia na sprzedaż alkoholu w mieście nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu przeznaczone na finansowanie inwestycji dotyczącej miejskiego monitoringu. Tak samo jak pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły być przeznaczane na zakup Pegasusa i innych fanaberii związanych z serwilistycznymi quasi-fundacjami sprzeniewierząjacymi miliony złotych, które zostały wyprowadzone z Funduszu Sprawiedliwości za pomocą PiS-owskiego klucza polityczno-kumoterskiego. Podpowiadam, wystarczy zlikwidować etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława Karolczuka filuternie utworzony przez tegoż "demiurga gospodarności" i wreszcie powstrzymać bezczelne i jednocześnie zawoalowane drenowanie miejskiego budżetu uposażeniem zdublowanego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka. Nadmieniam, iż powyższe drenowanie miejskiego budżetu "zafundowane" mieszkańcom Augustowa przez burmiszcza Mirosława Karolczuka dotychczas uszczupliło budżet miasta Augustowa kwotą blisko miliona złotych!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 14:38Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: JSTreść komentarza: Chcą dać kasę z „kapslowego” na kamery w mieście?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Czy "kapslowe" może finansować miejski monitoring? Radna z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwościAutor komentarza: TvdrTreść komentarza: A ta z Pssów co tam robi?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 10:48Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: StasiekTreść komentarza: Zaraz rok ich władzy to zobaczymy czym się pochwalą chłopakiData dodania komentarza: 18.04.2025, 10:42Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Niezbędny audyt Urzędu Miejskiego w Augustowie pod auspicjami posła Mateusza MorawieckiegoTreść komentarza: Czy poseł Morawiecki jako doświadczony i wybitny specjalista z zakresu "ekonomii i zarządzania" w sektorze publicznym mógłby z łaski swojej zrobić szczegółowy audyt w miejskim magistracie w celu określenia zasadności utworzenia kilka lat temu przez burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka etatu drugiego zastępcy burmistrza i zweryfikowania dotychczasowych efektów związanych z utworzeniem etatu drugiego zastępcy burmistrza miasta Augustowa, poza oczywistym skutkiem w postaci drenowania setkami tysięcy złotych miejskiego budżetu?Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:23Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Skrajna indolencja zarządcy drogiTreść komentarza: Ciągi komunikacyjne wybrukowane kostką granitową na ulicach w centrach miast, starówkach, rynkach, placach, skwerach, promenadach itp. wyglądają po prostu bardzo ładnie oraz nadają uroku i prezentacejnego wizerunku tym miejscom. Częstokroć są to obszary częściowo lub całkowicie wyłączone z ruchu kołowego, a przede wszystkim nie są to autostrady, ani tym bardziej tory rajdowe do lansowania się przez lokalnych i przyjezdnych rajdowców-lamusów festyniarskimi quasi-bolidami z ryczącymi i strzelającymi cudacznie wydechami. P.S. Nawierzchnię tej drogi nomen omen usytuowanej w prezentacyjnym miejscu miasta trzeba bezzwłocznie naprawić, a jej zarządcę mieszkańcy powinni zdyscyplinować i odpowiednio "docenić" przy urnach wyborczych.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 08:02Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Bezradność ogarniaTreść komentarza: Chyba wolą sobie na spokojnie przesiedzieć kadencję na stołeczku. Potem jedynie wzruszą ramionami "przecież to nie my rządziliśmy".Data dodania komentarza: 18.04.2025, 06:25Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Pan MasieTreść komentarza: Rodzaj nawierzchni przewidziany w centrum, ul. Mostowej oraz części 3 Maja był odgórnie narzucony w postępowaniu przetargowym przez inwestora. Śpieszę tłumaczyć - nie ważne jaki wykonawca by to robił to kostka granitowa i tak by była, ponieważ tak zostało to zaprojektowane. Granit jest rozwiązaniem pięknym, ale faktycznie niezbyt miłym kierowcom, toteż czy kładłby to Maniek, Zenek czy Czesław z Mariolą na barana to nawierzchnie i tak byłyby z granitu i tak samo "cieszyłyby" kierowców. Jeśli już być szczegółowym, to akurat wspomniany odcinek, jak mnie pamięć nie myli, był wykonywany przez firmę spoza Augustowa - chyba Białegostoku, więc lokalnych wykonawców tak szybko na Sybir bym nie wysyłał. PozdrawiamData dodania komentarza: 18.04.2025, 06:13Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Klient 2Treść komentarza: Jak tak samo siedziałem i czekałem w kolejce , aż łaskawie przyjdą najedzona pracownicaData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:47Źródło komentarza: Felieton: Morawiecki, catering i Ziemia Augustowska, czyli teatr polityczny za publiczne pieniądzeAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸👺💰💸🤝👏Treść komentarza: Jak to jest z samorządnością w wyludniającym się Augustowie? Burmiszcz Mirosław Karolczuk pioniersko i wręcz frywolnie utworzył w monumentalnym miejskim magstracie etat drugiego zastępcy i nomen omen permanentnie co roku drenuje miejski budżet setkami tysięcy złotych zmaterializowanymi w uposażeniu drugiego zastępcy burmistrza, natomiast nie potrafi lub być może nie chce przeznaczyć kilku, może kilkunastu tysięcy złotych, żeby naprawić ewidentnie uszkodzoną nawierzchnię prezentacyjnej ulicy na Rynku Zygmunta Augusta?Data dodania komentarza: 17.04.2025, 21:25Źródło komentarza: Uszkodzona nawierzchnia na Rynku Zygmunta AugustaAutor komentarza: Oddajcie 90tkęTreść komentarza: Do tej pory ci ludzie poruszali się skrajem drogi i ograniczenia nie było. Teraz ruch pieszych i rowerzystów został odseparowany od jezdni i stąd w "nagrodę" sześćdziesiątka? Zupełnie bez tolku i refleksji.Data dodania komentarza: 17.04.2025, 16:36Źródło komentarza: Problem z ograniczeniem prędkości
Reklama