Krzysztof Przekop by Koty2
Koniec pięknej jesieni. Przyroda postanowiła nasączyć ziemię dużą ilością wody. Będzie padać w sobotę i niedzielę, ale także w poniedziałek. Temperatura będzie znośna, w dzień 10 stopni, w nocy 5. Słońca jak na lekarstwo.
Groby są bardzo potrzebne
Czytałem niedawno apel archeologa, by nie spopielać zwłok. Naukowiec prosił także, by do trumien wkładać jak najwięcej przedmiotów związanych ze zmarłym. Chodzi mu o to, że za kilkaset lat inni archeolodzy na podstawie badań grobów będą mogli odtworzyć naszą kulturę, wierzenia, osiągnięcia cywilizacyjne. Cmentarze przez setki lat przechowują pod ziemią pamiątki po nas. Archeolog twierdzi, że niezwykle trudno bada się historię plemion i narodów, gdy ceremonie pogrzebowe kończone były kremacją. Archeolodzy nie znajdują prawie żadnych śladów czy artefaktów.
Spopielanie zwłok jest dzisiaj coraz bardziej powszechne w większych miastach. W mniejszych silna jest jeszcze pamięć niechęci księży do takiego pochówku. Kościół Katolicki od 1963 roku stoi na stanowisku, że kremacja jest dopuszczalna pod warunkiem pochowania urny na cmentarzu lub w miejscu świętym, co sprzyja pamięci i modlitwie za zmarłych. Niedopuszczalne jest dzielenie prochów „na pamiątkę” lub rozsypywanie ich poza cmentarzami.
W Augustowie niedługo zostaniemy zmuszeni do kremowania zmarłych. Na cmentarzu zaczyna brakować miejsc i niedługo jedynym sposobem na pochówek będzie kremacja. Piszemy o tym w artykule okładkowym zatytułowanym „Co dalej z cmentarzem?”.
Zapraszam do kiosków lub do wykupienia dostępu PREMIUM na naszym portalu , gdzie wszystkie artykułu dostępne są już nawet we wtorek wieczorem.
Ścieżka dla cyklistów
Wyobraźmy sobie, że każdy z nas, mieszkający na dowolnej ulicy, może wsiąść na rower i dojechać w inne dowolne miejsce używając ścieżek rowerowych. Jestem przekonany, że znaczna część augustowian przesiadłaby się na dwa kółka, spora część używałaby rowerów przez cały rok. Póki co tak dobrze jeszcze nie jest. Mamy długie kilometry ulic w mieście pozbawionych ścieżek dla rowerów. Tym bardziej cieszy fakt powstania ponad dwukilometrowego szlaku rowerowego do dzielnicy Ślepsk. Mam nadzieję, że planowany remont drugiej części ulicy Rajgrodzkiej także zakończony zostanie otwarciem ścieżki rowerowej prowadzącej aż do centrum miasta. Życzę tego sobie i wszystkim mieszkańcom Augustowa. Tymczasem zapraszam do przeczytania artykułu „Ścieżka coraz bliżej”.
Czas refleksji nadchodzi
Przed ponad rokiem opublikowaliśmy artykuł pod tytułem „Radni hamują rozwój Augustowa” ilustrowany podobiznami 11 radnych koalicji rządzącej. Artykuł i okładka rozpętały polityczne piekło. Przez całe tygodnie i miesiące byliśmy publicznie odsądzani od czci i wiary, obrażani, poniżani. Wśród osób pozwalających sobie na bezpodstawne oskarżenia w naszą stronę brylowali Filip Chodkiewicz, Tomasz Dobkowski, Mirosław Zawadzki, Alicja Dobrowolska, Sylwia Bielawska, Jolanta Oneta Roszkowska oraz Dariusz Ostapowicz. Miejmy nadzieję, że kolejne liczne wyroki sądowe studzą powoli zapędy inkwizycyjne radnych i urzędników miejskich. W systemie demokratycznym każdy ma przypisaną rolę. Politycy podejmują decyzje wpływające na nasze życie, prasa jest od tego, by między innymi patrzeć politykom na ręce, by ich krytykować, czasami nawet ostro. Sześć wyroków sądowych korzystnych dla redakcji całkowicie potwierdziło tę prawdę. Akcja wyciszania niezależnych mediów za pomocą licznych procesów sądowych spaliła na panewce. Rzecz jasna byliśmy w innej sytuacji niż pozostałe augustowskie portale. Nie dostajemy na przykład z miasta wielu tysięcy złotych miesięcznie za pisanie burmistrzowi laurek. Mimo tego nie przestraszyły nas wielotysięczne koszty procesu, godziny i dni spędzone na odpowiadaniu na pisma miejskiej prawniczki pracującej na rzecz radnych. To był ogromny trud i wysiłek poniesiony na rzecz augustowskiej demokracji i w obronie swobody wymiany poglądów, wolności słowa. Racja musiała być po naszej stronie, bo tak musi działać demokracja. W tym numerze przypominamy niektóre „występy” władzy miejskiej przeciw naszemu tygodnikowi. Były one obraźliwe nie tylko dla dziennikarzy, ale także dla naszych Czytelników. Zapraszam do przeczytania tekstu „Pycha kroczy przed upadkiem”.
Na marginesie należy dodać, że Mirosław Zawadzki, podobnie jak Tomasz Dobkowski i dwójka radnych opozycyjnych, będzie byłym radnym miejskim. Jego skarga na wygaszenie mandatu przez wojewodę została oddalona przez WSA. Piszemy o tym w artykule „Sąd oddalił skargę Zawadzkiego”.
Do przeczytania koniecznie
W „Przeglądzie” piszemy o Bartku Wiśniewskim, który 20 listopada będzie chciał pobić rekord Polski, wspominamy o sukcesie siatkarzy UKS Centrum Augustów, piszemy o bardzo nieciekawej sytuacji covidowej w naszym powiecie, opisujemy kwestę na cmentarzu, przedstawiamy relację z kawiarenki literackiej.
O tych i innych wydarzeniach przeczytacie w najnowszym wydaniu „Przeglądu Powiatowego” oraz na portalu dziennikpowiatowy.pl .
Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.
Krzysztof Przekop
Redaktor naczelny
Napisz komentarz
Komentarze