Zajęcia z robotyki w "trójce” prowadzone są od 2013 roku. Koło prowadzi Janusz Cichor, nauczyciel fizyki i matematyki w tej szkole. W ramach zajęć młodzież szkolna między innymi zajmuje się pisaniem skomplikowanych kodów, projektowaniem robotów i ich tworzeniem.
-Pierwszy robot powstał w bardzo skromnych warunkach. Składał się jedynie z dwóch serwomechanizmów i prostego mikrokontrolera, ale dzięki zaangażowaniu uczniów udało się go ożywić. Jeździł wzdłuż linii i przede wszystkim cieszył i bawił swoich twórców. Przez pierwsze trzy lata pracowaliśmy bazując na własnych środkach -mówi Janusz Cichor, prowadzący zajęcia. Materiały i narzędzia trzeba było samemu pozyskiwać, od podstaw wytwarzać poszczególne elementy. Roboty powstawały więc ze starych zabawek, kawałków drewna, drutu i taśmy klejącej. Używaliśmy też bardziej zaawansowanej technologii – niektóre części wytwarzaliśmy na drukarce 3D. Od dwóch lat budowanie jest o wiele prostsze. Otrzymaliśmy grant od Stowarzyszenia „Odkrywcy Diamentów” w Białymstoku, które działa przy Politechnice Białostockiej i wspiera finansowo studenckie i uczniowskie projekty związane z techniką. Dzięki temu mogliśmy zakupić podstawowe narzędzia, mieliśmy też dostęp do lepszych materiałów i podzespołów. Oczywiście otrzymujemy też ogromne wsparcie od samej dyrekcji szkoły, która jest bardzo przychylna naszej pracy.
A praca grupy młodych ludzi naprawdę jest imponująca. Powstałe roboty nie tylko cieszą ich samych, ale także są doceniane przez międzynarodowe gremia.
Napisz komentarz
Komentarze