Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 21:41
Reklama

Opowieść wigilijna

Podziel się
Oceń

Ekipa siedziała w gabinecie Sławojka. Jedni na kanapie, inni na krzesłach, jeszcze inni na parapetach. Dobowski jak zwykle wywalił się na fotelu Sławojka. Nogi z brudnymi butami leżały na biurku, topiący się śnieg brudził leżące tam papiery.
Opowieść wigilijna
Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

-No to mamy kolejną gwiazdkę -zaśmiał się Dobowski. -A jak gwiazdka, to muszą być prezenty. I pan Dobuś przygotował wam wszystkim prezenciki. Zapłacone zostało z funduszu specjalnego Mirona, który mu uchwaliliśmy, że niby dla potrzebujących powodzian. Ale u nas powodzi nie ma. He, he. 

Wstał i podszedł do stojącej w rogu wielkiej choinki.  W tym roku zarządził, by w każdym pokoju znalazła się strojna jodełka lub świerk. Miron kazał wyciąć w mieście krok po kroku dwieście drzewek i są. Pod choinką w gabinecie Sławojka leżał stos pudełek zapakowanych w kolorowy papier.  

-W tym roku nie będzie biednie -Dobowski popatrzył na zebranych. -Na przykład taka Alka Wolska. Cały czas jęczy, że łańcuch z orłem chciałaby mieć na własność. Dobra, pomyślał pan Dobuś i kupił Alce Wolskiej nowy łańcuch na wyłączność. Tanio nie było, bo łańcuch ze złota, i ciężki niezmiernie. Sam orzełek waży z kilogram. Ale pan Dobuś nie wypadł kozie z dupy, niech Alka ma, pomyślał, podatnik chętnie zapłaci.

Dobowski lubił mówić o sobie w trzeciej osobie, zwłaszcza gdy był w dobrym nastroju. 

-Albo taka Czerniawska. Łazi dzień w dzień do urzędu chlać tego szampana. To co robi pan Dobuś? Pan Dobuś funduje pani Czerniawskiej 400 butelek tego trunku, na każdy dzień roku i mały zapas dla gości. Wiadomo, że to gorszy trunek od tego w barku Sławojka, ale łazić nie trzeba,  w domku w ciepełku może sobie Czerniawska posłodzić i wypić. 

Czerniawska lekko się zarumieniła. Dobowski ciągnął dalej.

-Sławojek też nie gorszy. Chłop spalił w sąsiednim mieście wszystkie mosty, to musi mieć fajny samochód, terenowy, pomyślał Dobuś, żeby przez wodę, rzekę znaczy, jeździł. Nówka sztuka nieśmigana stoi pod urzędem. Uważaj na zakrętach -Dobowski był z siebie wyraźnie zadowolony.

-Felkowi Skonopi Dobuś chciał kupić na własność cały internet. Niech chłopak ma. Okazało się jednak, że są jakieś kłopoty. Babkowska coś mi tłumaczyła, ale nie zrozumiałem. Może kiedyś się uda. Na razie Felek Skonopi dostanie studio telewizyjne i wóz transmisyjny. Zatrudni się paru sprytnych gostków i będziemy nadawać programy o naszych sukcesach. I jeszcze drona dostanie. Przecież to nie jest koszt, to inwestycja, tak powiemy wyborcom.

-Jak widzicie w tym roku Mikołaj bogaty. Przysłowie mówi, że pieniądze budżetowe trzeba wydawać prędziutko, bo tak szybko odchodzą. Kazałem Mironowi przesunąć kasę z podwyżek dla ratowników i nauczycieli, a potem pozostało tylko ją fachowo wydać. 

Sławojek zaczął kręcić się po pokoju. Czekał, aż będzie mógł coś powiedzieć. 

-Dobowski nie wyjawił wam najważniejszego -Sławojek miał bardzo tajemniczą minę. -Urząd zakupił wspaniałą łódź do rejsów na Adriatyku. Będzie sławiła nasze miasto na morzach południowych. To będzie najlepsza promocja, a przy okazji każdy z nas będzie mógł za darmo spędzić fajne wakacje. Kluczyki do okrętu ma oczywiście…

-Dobowski!!! -Czerniawska wyraźnie się ożywiła. -Hej, ha kolejkę nalej, hej ha kielichy wznieśmy. 

Dobowski rozdał swoim kamratom resztę drogich prezentów kupionych za pieniądze podatnika.

Tymczasem w jednym z maleńkich domów trwała krzątanina przedświąteczna. Stała już choinka, wprawdzie nieustrojona, ale pięknie pachnąca. Tradycja rodzinna kazała choinkę ubierać w Wigilię, a to dopiero pojutrze. Kuchnię wypełniały zapachy kompotu z suszonych owoców, maku z rodzynkami, kutii,  kapusty z grzybami. W rogu stołu kuchennego stał słój zakiszonego barszczu. Trójka dzieci z radością pomagała rodzicom w przygotowaniach do świąt.

-Mamy w klasie koleżankę, która ma bardzo biednie w domu -odezwała się najmłodsza dziewczynka. -Jej mama choruje i straciła pracę, taty nie ma. Pomyśleliśmy, żeby jakoś jej pomóc. Każde z dzieci dało swoje kieszonkowe i zebraliśmy w klasie 82 złote. Ale to bardzo mało.

Starsza siostra przypomniała sobie niedawną wizytę Mirona w szkole.

-Nie przejmujcie się. Był u nas w klasie Miron z takim dużym łysym panem bez brody i mówili, że w święta nikomu nie może niczego brakować, że Mikołaj musi przyjść do każdego domu, do każdego dziecka. Dali nam nawet po lizaku ze zdjęciem Mirona, o zobaczcie.

Dziewczynka wyjęła z tornistra mały lizak ze sporym zdjęciem i dużym napisem MIRON. 

-Jutro pójdziemy do Mirona i do tego dużego łysego pana, na pewno nam nie odmówią, potrzebujemy tylko trzysta złotych, by święta u koleżanki nie były przy pustych talerzach.

Nazajutrz dzieci po szkole zjawiły się w urzędzie.

-Pan Miron przyjmie was za godzinę, musicie tu czekać -usłyszały dzieci od sekretarki Mirona. -Pamiętajcie, że macie tylko pięć minut. Pan Miron jest bardzo zajęty.

Godzinę później Miron wyłączył komputer, na którym skończył układać kolejnego pasjansa. Do gabinetu weszła trójka dzieci. Za nimi wszedł Dobowski.

-Co was do mnie sprowadza? -spytał Miron.

Dzieci opowiedziały o biednej dziewczynce, o jutrzejszej biednej Wigilii w jej domu. Poprosiły Mirona o drobne prezenty dla tej rodziny, plecak do szkoły, buty na zimę, może jakąś kurtkę, i o trzysta złotych na jedzenie. 

-Drogie dzieci -odpowiedział Dobowski. -Pan Miron nie jest Mikołajem, on nie może tak rozdawać pieniędzy. My tu każdy grosz oglądamy, zanim go wydamy. Wszystko robimy dla naszego miasta i dla mieszkańców, znaczy się dla nas. Bo nasze miasto to jego mieszkańcy. Miron pochyli się nad losem waszej koleżanki. To wam mogę obiecać. Ale oprócz tego nic nie obiecuję.

Dzieci smutne wyszły z gabinetu. Ani Miron, ani ten  łysy pan nie zapytali nawet o nazwisko koleżanki.

Gdy za dziećmi trzasnęły drzwi, Dobowski podniósł telefon na biurku Mirona i wystukał numer.

-Pani Maniu, jeśli jeszcze raz wpuści tu pani jakieś podobne bachory, wyleci pani z roboty. Tu nie kasa zapomogowa. Tu się pracuje!

Miron włączał już komputer i zapuszczał pasjansa, tym razem świątecznego.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

ooloo 21.12.2023 04:51
😂👍Krowa chodzi zazwyczaj w stalowym łańcuchu..

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 19 km/h

Zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie 25 marca 2025 roku, w wieku 65 lat zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej od 1 sierpnia 2018 roku. Był kapłanem od 38 lat. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele MBCZ 28 marca o godz. 19:00, a przewodniczyć jej ma biskup ełcki Jerzy Mazur. Uroczystości pogrzebowe księdza odbędą się w jego rodzinnej parafii w Podegrodziu 29 marca o godz. 12:00. W ostatnich latach, pomimo ciężkiej choroby, ks. Owsianka bardzo zaangażował się w wiele istotnych przedsięwzięć związanych z życiem parafii, takich jak przygotowaniem muzeum i ekspozycji na terenie kościoła garnizonowego, związanego m.in. z historią stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojennym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Między innymi dzięki staraniom śp. księdza, trwa niezwykle potrzebny remont kościoła MBCZ, na którego wykonanie parafia otrzymała środki z rządowego programu odbudowy zabytków. Jednym z pamiętnych dzieł ks. Jerzego, było doprowadzenie do odrestaurowania obrazu Matki Boskiej Krechowieckiej, by przywrócić jego wygląd z 1939 roku. Niespełna rok temu w kościele odbyła się podniosła uroczystość związana z umieszczeniem odrestaurowanego obrazu, której przewodniczył ks. Jerzy Owsianka. W tym szczególnym momencie przypominamy naszą relację z tego dnia, który był jednym z symboli ważnych działań śp. księdza proboszcza. Wygłoszone przez niego słowa zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach pięknej ceremonii.Data dodania artykułu: 26.03.2025 11:57Liczba komentarzy artykułu: 1Ksiądz Jerzy Owsianka podczas uroczystości w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w maju 2024 roku.
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MoniaTreść komentarza: Na ich kontach musi kasa się zgadzać ,a w maju niech się pochwalą co oni przez rok zrobiliData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:48Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: GrzesiuTreść komentarza: Bo Pani Elżbieta , myślę że lepiej by poprowadziła obrady , niż Mieczysław, bo Pan Mieczysław to ledwo co się wypowiada , a gdzie prowadzić obradyData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Augustowskie profeto naszomiastowych populistów-salcesoniarzyTreść komentarza: Kiedy wreszcie ruszy budowa kładki nad Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka oraz młodzieżowej mediateki i toru wyścigowego pod auspicjami Jerzego Filipa Chodkiewicza? Augustów zasługuje na więcej milionów z polskiego bezładu, niż jakieś profeto quasi-księdza à la egzorcysty od przepędzenia demonów salcesonem!Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:17Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Rdzawy herb królewskiego miasta AugustówTreść komentarza: Być może te rdzewiejące pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa są zaplanowanym działaniem, tak jak "patynująca" elewacja bazy kajakarzy z dachem kwietnym widzianym z lotu ptaka? Kierownik Sokołowska z urzędu miejskiego raczej nie omieszka obszernie wyjaśnić stadium procesu intensywnie postępującej korozji trawiącej pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa na ulicy Gęsiej.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:10Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: proste jak budowa cepaTreść komentarza: Absolutorium chcą mieć a dogadać się, współpracować nie potrafią więc wszystko siłą lub cwaniactwem.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:00Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Pracownik Pana TomkaTreść komentarza: Codziennie się spotykają i coś tworzą aby nie stracić swoich stanowisk ,bo długi ktoś musi swoje spłacić za nasze pieniądzeData dodania komentarza: 1.04.2025, 19:31Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: DarekTreść komentarza: Ciekawe czemu to Mieczysław zrezygnował a nie Elżbieta z funkcji wiceprzewodniczącego ?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:30Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: JSTreść komentarza: Dopiero co zrobili remont, a już wygląda, jakby miał 20 lat?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:17Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: Augustowskie "profeto" kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Kiedy wydane zostaną setki milionów złotych na monumentalną kładka nad rzeką Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz mediatekę i tor wyścigowy pod auspicjami pierwszego zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Chodkiewicz kontra prawda. Bezwzględna gra ludzkimi losamiAutor komentarza: LolkaTreść komentarza: Wykonawca studzienek zrobił bubel po taniości a fachowcy z UM za to zapłacili. Naszymi pieniędzmi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:24Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Znowu pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, bo ktoś prawdopodobnie wypalał trawy?Data dodania komentarza: 31.03.2025, 21:08Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: wojewoda podlaski apeluje o odpowiedzialnośćAutor komentarza: Miejski monitoring widmo vs drenujący miejski budżet etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Cyt.: 19-letni sprawca śmiertelnego wypadku, do którego w niedzielę doszło w Chełmie, został doprowadzony w poniedziałkowe południe do prokuratury, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzuty — informuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. Grozi mu kara do 15 lat więzienia. Onet Lublin P.S. W Augustowie wyścigi naokoło cmentarza, na Chreptowicza i Wojska Polskiego w weekendy są już uskuteczniane chyba systematycznie. Oby tylko nie doszło w końcu do wypadku tragicznego w skutkach.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 18:28Źródło komentarza: Czy w Augustowie pojawi się monitoring i straż miejska?Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸💰💰💰🤝👏🤑Treść komentarza: To chyba jakiś kiepski żart z przyznaniem dla augustowskiego WOPR 16 tysięcy złotych rocznie na poprawę bezpieczeństwa na augustowskich jeziorach. Przecież to jest kwota znacznie mniejsza, niż kwota którą burmistrz Mirosław Karolczuk postanowił już kilka lat temu, drenować co miesiąc miejski budżet uposażeniem swojego drugiego zastępcy.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 18:14Źródło komentarza: Augustowskie WOPR dostało dofinansowanie z miastaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ale tu pachnie jakiś przekrętemData dodania komentarza: 31.03.2025, 18:11Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Miejski monitoring vs uposażenie burmistrza Karolczuka I jego zdublowanych zastępcówTreść komentarza: Nie prezes spółdzielni jest zobligowany do ścigania przestępców tylko odpowiednie organy. Policja na podstawie miejskiego monitoringu otrzymanego od augustowskiej straży miejskiej na pewno ustali dane osób odpowiedzialnych za ten akt wandalizmu.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 14:21Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: miśkaTreść komentarza: To jest po prostu wstyd na całą Polskę.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 13:48Źródło komentarza: Augustowskie WOPR dostało dofinansowanie z miastaAutor komentarza: straż leśnaTreść komentarza: W sumie było 120 strażaków, w olbrzymiej większości strażacy-ochotnicy, z Augustowa też była jednostka OSP, myślę że podzielą się rzetelną informacjąData dodania komentarza: 31.03.2025, 11:43Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym – spłonęło 89 hektarów traw i trzcinAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Dołożę badania wariografem i okaże się, ż 3/4 radnych nie spełnia norm..Data dodania komentarza: 30.03.2025, 18:06Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Byłem na spacerku przy molo i odszukałem to miejsce. Żenada. Kabelek przysypany ziemią ale i tak w wodzie. Takie pudrowanie glutów w nosie. Chyba czas powiadomić SEP, bo może być tragedia. To musi być zlikwidowane natychmiast. Instalacja powinna być prowadzona inną drogą. Linią napowietrzną zabezpieczoną. Kto wam dał uprawnienia? Całkowita dyskwalifikacja, nawet jeśli tam nie ma prądu. Trafi się jakiś dureń który włączy na chwilę i trup. Tak właśnie jest winny czynnik ludzki..Data dodania komentarza: 30.03.2025, 17:20Źródło komentarza: Poważny problem na Molo Radiowej Trójki?Autor komentarza: JSTreść komentarza: Fajnie, że ktoś tam w tym całym Parlamencie Europejskim pamięta o Podlasiu i Warmii-Mazurach.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 14:17Źródło komentarza: Moim priorytetem jest bezpieczeństwo regionu
PRZECZYTAJ
Zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie 25 marca 2025 roku, w wieku 65 lat zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej od 1 sierpnia 2018 roku. Był kapłanem od 38 lat. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele MBCZ 28 marca o godz. 19:00, a przewodniczyć jej ma biskup ełcki Jerzy Mazur. Uroczystości pogrzebowe księdza odbędą się w jego rodzinnej parafii w Podegrodziu 29 marca o godz. 12:00. W ostatnich latach, pomimo ciężkiej choroby, ks. Owsianka bardzo zaangażował się w wiele istotnych przedsięwzięć związanych z życiem parafii, takich jak przygotowaniem muzeum i ekspozycji na terenie kościoła garnizonowego, związanego m.in. z historią stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojennym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Między innymi dzięki staraniom śp. księdza, trwa niezwykle potrzebny remont kościoła MBCZ, na którego wykonanie parafia otrzymała środki z rządowego programu odbudowy zabytków. Jednym z pamiętnych dzieł ks. Jerzego, było doprowadzenie do odrestaurowania obrazu Matki Boskiej Krechowieckiej, by przywrócić jego wygląd z 1939 roku. Niespełna rok temu w kościele odbyła się podniosła uroczystość związana z umieszczeniem odrestaurowanego obrazu, której przewodniczył ks. Jerzy Owsianka. W tym szczególnym momencie przypominamy naszą relację z tego dnia, który był jednym z symboli ważnych działań śp. księdza proboszcza. Wygłoszone przez niego słowa zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach pięknej ceremonii.Autor artykułu: Bartosz Lipiński Data dodania artykułu: 26.03.2025Kategorie artykułu: SpołeczeństwoKsiądz Jerzy Owsianka podczas uroczystości w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w maju 2024 roku.
Reklama