Innowacje, aktywność zawodowa, edukacja, zdrowie czy energetyka odnawialna - to tylko niektóre dziedziny życia, które w przyszłym roku mogą liczyć na wsparcie z Funduszy Europejskich. Znamy już harmonogram konkursów w województwie podlaskim. Pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie ruszają w styczniu.
Czy Fundusze Europejskie mogą pomóc przeciętnym Kowalskim? Tak, choćby wspierając oświatę. Unijne pieniądze pozwalają wyjść szkołom i przedszkolom poza ramy zwykłego kształcenia. Wiele placówek w województwie podlaskim prowadzi dla dzieci i młodzieży szereg dodatkowych zajęć, które rozwijają talenty i pogłębiają zdobytą wiedzę.
Ochrona wody i gleb oraz oszczędzanie energii poprzez termomodernizację obiektów – na te przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska podlaskie samorządy mogą uzyskać dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Wiele z placówek skorzystało już z takiej pomocy w zeszłym roku. Ci, którzy realizowali projekty, podkreślają, że unijne dotacje nie tylko pozwalają przywrócić obiektom ładny wygląd, ale przede wszystkim przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społecznego i ochrony środowiska.
Brak pracy to nadal wielki problem społeczny podlaskich miejscowości. Dlaczego tak wiele osób nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia? Składa się na to mnóstwo czynników. Brak wykształcenia, niemotywujące do działania otoczenie, trudności w rodzinie lub brak zdrowia. To wszystko można przezwyciężyć dzięki projektom aktywizacji społeczno-zawodowej finansowanym z Funduszy Europejskich, które polegają na podnoszeniu kwalifikacji zawodowych czy tworzeniu miejsc pracy np. w przedsiębiorstwach ekonomii społecznej.
Barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością jest już coraz mniej. Jednak nadal się borykają się oni z innymi przeciwnościami. Brakiem pracy czy trudnościami w załatwianiu spraw urzędowych. Te sfery życia społecznego można usprawnić korzystając ze wsparcia Funduszy Europejskich. Dzięki unijnym pieniądzom można już korzystać z e-administracji czy wesprzeć pracodawcę w zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej.
Kupujesz nowoczesne urządzenia czy maszyny w swojej firmie? Możesz sięgnąć po unijne fundusze na przeszkolenie pracownika do ich obsługi. Wsparcie, które będzie dostępne już w pierwszym kwartale przyszłego roku, umożliwia Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. To jednak nie wszystko. Można też otrzymać dotacje na założenie działalności gospodarczej, prowadzenie żłobka czy działania informacyjne związane z profilaktyką dotyczącą trzech najgroźniejszych chorób nowotworowych.
Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na ogromne wsparcie z Funduszy Europejskich. Po unijne pieniądze sięgają ci przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać produkty poza granicami kraju bądź promować swoje usługi na różnego rodzaju międzynarodowych targach.
Brak kolejek do szpitalnych specjalistów, załatwianie spraw w urzędzie bez wychodzenia z domu oraz dobry dostęp do internetowej sieci. To efekt wielu inwestycji cyfrowych województwa podlaskiego, które udało się zrealizować dzięki Funduszom Europejskim.
Upiększone dzielnice, szczęśliwsi seniorzy i wiele inicjatyw dla społeczności lokalnej. To wszystko może stać się rzeczywistością. Programy rewitalizacyjne w podlaskich miastach i gminach już powstają, a wsparcie Funduszy Europejskich pomaga w skonsultowaniu się z mieszkańcami w tej sprawie. Każdy może więc mieć wpływ na to, co w jego miejscowości zmieni się na lepsze.
Interaktywna gra planszowa, robot do konserwacji wiatraków czy zabezpieczenie butelki ze żrącym płynem przed dziećmi. To tylko część pomysłów, jakie są wdrażane dzięki platformie „Hub of Talents”, realizowanej przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.
Szyby o niezwykłej wytrzymałości czy odpady zielarskie do stworzenia ekologicznych środków czystości – takie badania naukowe prowadzone są w dwóch podlaskich firmach. Efektów jeszcze nie ma, bo prace badawcze trwają, ale po ich zakończeniu przedsiębiorstwa zyskają nowe, innowacyjne produkty, a mieszkańcy – zatrudnienie. Badania są możliwe dzięki finansowemu wsparciu z Funduszy Europejskich.
122 staże, 36 szkoleń i 20 dotacji na otwarcie działalności gospodarczej – to efekt, tegorocznej drugiej edycji projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w po- wiecie augustowskim”. Wsparcie już powoli dobiega końca, ale chętni mogą jeszcze skorzystać z szkoleń zawodowych. Nabór uczestników trwa do końca tego roku.
Temperatura: 1°C Miasto: Augustów
Ciśnienie: 1021 hPa Wiatr: 19 km/h
DziennikPowiatowy