Rewitalizacja obejmuje bardzo szeroki zakres zmian. Począwszy od odnowienia zdegradowanych terenów i obiektów po sprawy społeczne. Wiele gmin i miast województwa podlaskiego już sięgnęło po Fundusze Europejskie, które pomogą im między innymi w stworzeniu programów rewitalizacyjnych swoich miejscowości.
Liczy się głos mieszkańców
Władze Augustowa złożyły wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego o dofinansowanie konsultacji społecznych, które posłużą przygotowaniu programu rewitalizacji miasta.
– Plan rewitalizacji nierozerwalnie łączy się z tkanką społeczną. Nie chodzi tylko o to, żeby coś wybudować i żeby powstały nowe obiekty, które oczywiście również są ważne. Całe przedsięwzięcie ma przede wszystkim przynieść wymierną korzyść mieszkańcom. Pracujemy nad analizą tego, czego potrzebuje nasza społeczność – wyjaśnia Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa. – Program obejmie zaniedbane pod wieloma względami osiedla: Koszary, Lipowiec, Śródmieście i tzw. kaczy dołek, czyli Przylesie. Właśnie tam przeprowadzane będą szerokie konsultacje z mieszkańcami.
Burmistrz Augustowa zaznacza, że prace przygotowawcze rewitalizacji są już bardzo zaawansowane. Są plany powstania osiedlowego domu kultury, placów zabaw, przywrócenia zniszczonym obiektom stanu pełnej użyteczności.
– Zależy nam, by społeczeństwo było zadowolone z tych zmian. Po to wystąpiliśmy o dotację unijną i zamierzamy przeprowadzić konsultacje. Plan obejmuje szerokie spektrum działań, łącznie z tymi, które mają wpływ na infrastrukturę. Program rewitalizacji ma służyć poprawie jakości życia mieszkańców poszczególnych miejscowości. Liczymy na to, że w Augustowie również to się przełoży na podniesienie jakości funkcjonowania, jak i poprawienie estetyki miasta. Spodziewamy się samych pozytywnych efektów – dodaje Wojciech Walulik.
Władze Augustowa podkreślają, że należy sięgać po Fundusze Europejskie, ale z konkretnym zamysłem.
– Plan musi być dobry, by sprostać wymaganiom unijnym. Dlatego wszystkie wydatki na pewno muszą być bardzo racjonalnie zaplanowane i przemyślane. Nie jest sztuką budowanie czegokolwiek dla samej budowy. W przypadku rewitalizacji miasta musi ona przynieść konkretny efekt społeczny. Nieważne ile trudu się w to włoży, bo każda unijna złotówka przybliża nas do rozwoju miasta. Zachęcam wszystkie samorządy, by nie szczędziły sił i środków na pozyskiwanie funduszy z zewnątrz, bo naprawdę warto – namawia Wojciech Walulik.
Najpierw konsultacje, potem modernizacja
Podobnie jak w Augustowie na konsultacje społeczne w kwestii rewitalizacji stawia samorząd Zambrowa. Jak informuje Martyna Bojanowska, podinspektor ds. unijnych i rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Zambrowie, w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego przewiduje się tu ważne inwestycje.
– Planujemy, by na każdym etapie powstawania programu rewitalizacji uczestniczyli nasi mieszkańcy – informuje. – Pieniądze unijne pomogą zrealizować badania ankietowe. W taki sposób chcemy zdiagnozować dokładnie obszar, który zamierzamy poddać rewitalizacji. Mamy też zamiar powołać ekspertów, którzy pomogą nam jak najlepiej przygotować program, by przyniósł oczekiwany efekt zambrowskiemu społeczeństwu.
O dotację na przygotowanie miasta do rewitalizacji ubiegają się także Siemiatycze. Jak informuje Katarzyna Prochowicz z Urzędu Miasta w Siemiatyczach, w ramach pozyskanych funduszy planowane są kampanie edukacyjno-informacyjne, spotkania z mieszkańcami i debaty, mające pomóc w opracowaniu planu rewitalizacji miasta.
Oni już zaczęli działać, a Ty?
Na stronie internetowej rpo.wrotapodlasia.pl znajdziesz listę wniosków już ocenionych pod względem formalnym w konkursie dotacji, dotyczących przygotowania lub aktualizowania programów rewitalizacji dla gmin z województwa podlaskiego. Przedsięwzięcia będą finansowane w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020. Wnioski złożyło 45 gmin i miast, m.in.: Boćki, Zbójna, Wysokie Mazowieckie, Bargłów Kościelny, Mońki, Krynki, Czarna Białostocka, Goniądz, Milejczyce, Suwałki, Augustów, Juchnowiec Kościelny, Hajnówka, Siemiatycze, Zambrów, Jedwabne, Stawiski, Mały Płock, Rajgród, Kolno, Łomża, Brańsk, Narewka, Szepietowo, Szczuczyn, Nowogród, Czyżew, Suraż, Suchowola, Knyszyn i Zabłudów.
Z jakich środków na rewitalizację możesz jeszcze skorzystać?
Można sięgnąć po fundusze programu regionalnego przeznaczone na inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego, w czym pośredniczyć będą Lokalne Grupy Działania z terenu województwa podlaskiego. W pierwszej połowie 2017 roku będzie można ubiegać się o pieniądze na rozwój infrastruktury pełniącej funkcje kulturalne i rekreacyjne, na działania mające na celu zachowanie dziedzictwa obszaru, podniesienie oferty edukacyjnej małych szkół i wzbogacenie oferty przedszkoli oraz na rewitalizację obiektów i terenów użyteczności publicznej oraz inwestycje w obiekty działające w sferze dziedzictwa kulturowego mające zwiększyć ich dostępność dla mieszkańców. Natomiast do 2 listopada 2016 roku można jeszcze składać wnioski do Lokalnej Grupy Działania – Puszcza Knyszyńska o udzielenie pomocy na usługi reintegracji społeczno-zawodowej skierowanej do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Wnioski mogą składać podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe oraz samorządy.
Napisz komentarz
Komentarze