Umiejętności cyfrowe są dziś niezbędne w każdej dziedzinie życia, począwszy od edukacji w szkole, przez życie zawodowe, po sprawy urzędowe czy rozrywkę. Nie wszyscy jednak potrafią poruszać się w świecie niezliczonych aplikacji mobilnych lub komputerowych. Ale można się tego nauczyć, tym bardziej, że niektóre szkolenia są finansowane z Funduszy Europejskich. Kursy skierowane są do różnych grup społecznych, zarówno do osób, które rozpoczynają edukację, jak i pracujących, chcących doskonalić swoje umiejętności czy zdobyć specjalizację. W województwie podlaskim w kilku ostatnich latach przeprowadzono wiele takich przedsięwzięć. W urzędach pracy organizowano szereg szkoleń z obsługi komputera, nauki oprogramowania, by poszukującym pracy łatwiej było znaleźć zatrudnienie. Z unijnej puli finansowej korzystać mogły także szkoły czy instytucje zajmujące się kształceniem zawodowym.
Komputer zamiast telefonu czy osobistej wizyty
Obecnie wsparcie finansowe skierowanie jest do instytucji i podmiotów, które chcą wprowadzić rozwiązania ułatwiające codzienne życie obywateli. Chodzi o usługi, dzięki którym z każdego miejsca na kuli ziemskiej można internetowo załatwić sprawę w urzędzie, zapisać się na wizytę do lekarza czy zamówić bilet na koncert. Takim przykładem są zrealizowane już projekty wprowadzające informatyzację w podlaskich samorządach. Z nowoczesnej technologii zadowoleni są przede wszystkim mieszkańcy, którzy mogą przez internet załatwić swoje bieżące sprawy urzędowe.
– Nie zawsze mogę osobiście pofatygować się do urzędu – mówi Eugeniusz Bródnowski z Augustowa.– Złożenie wniosku czy innego dokumentu przez internet jest bardzo dobrym rozwiązaniem, oszczędza czas mój, jak i urzędnika.
Nowoczesny system umożliwia także wymianę dokumentów między urzędami. Elektroniczne usługi dla Podlasian zostały wprowadzone w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Grajewie oraz w powiatach: hajnowskim, kolneńskim, białostockim, suwalskim, łomżyńskim, monieckim, sejneńskim, siemiatyckim, sokólskim, wysokomazowieckim i zambrowskim.
Jednak jedną z najbardziej pożądanych przez społeczeństwo zmian w sferze cyfryzacji jest wprowadzenie Podlaskiego Systemu Informacyjnego e-Zdrowie. Zinformatyzowanie zakładów opieki zdrowotnej sprawiło między innymi, że pacjent nie musi nosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie za każdym razem, gdy udaje się do lekarza albo może bez wychodzenia z domu umówić się na wizytę u specjalisty. Wprowadzony został Portal Pacjenta, który umożliwia taką formę zapisu do lekarza bez udawania się do przychodni czy „wiszenia” na telefonie.
– Za pomocą Portalu Pacjenta istnieje możliwość rezerwacji terminu w poradniach specjalistycznych oraz w poradni lekarza rodzinnego – informuje Danuta Zawadzka, dyrektor augustowskiego szpitala. – To znacznie usprawnia funkcjonowanie placówki, jak i zwiększa pacjentom dostęp do opieki medycznej.
Dodatkowo portal ten daje możliwość wglądu do swojej historii leczenia oraz udostępnienia jej innym lekarzom pracującym w placówkach objętych Podlaskim Systemem Informacyjnym e-Zdrowie. System wprowadzono w 27 zakładach zdrowotnych w województwie podlaskim. Wsparcie unijne przedsięwzięć związanych z rozwojem e-usług w województwie podlaskim jeszcze się nie zakończyło. Fundusze m.in. na rozwój usług elektronicznych w administracji, e-zdrowie czy digitalizację zasobów instytucji publicznych będzie można pozyskać z Regionalnego Programu Województwa Podlaskiego. O środki na ten cel będą mogły starać się m.in. samorządy, administracja rządowa i inne instytucje, np. kultury.
Dostęp do sieci
Korzystanie z dobrodziejstw wirtualnego świata wymaga jednak dostępu do szybkiej sieci internetowej. Dlatego Fundusze Europejskie wspierają również te inwestycje w infrastrukturę teleinformatyczną, które poprawiają jakość łączy. Z takiej możliwości kilka lat temu skorzystała firma Elpos z Białegostoku, która wybudowała 51 km szerokopasmowej sieci optycznej w białostockich Dojlidach Górnych i Juchnowcu Dolnym. Inwestycja zrealizowana w ramach programu regionalnego umożliwiła włączenie wybudowanej sieci do Sieci Szerokopasmowej Polski Wschodniej. Mieszkańcy Białegostoku i okolic dzięki temu przedsięwzięciu mają lepszy dostęp do internetu.
– Zachęcam do korzystania z dofinansowania takich inwestycji, choć do startu w konkursie należy się sumiennie przygotować – mówi Alina Łapińska z firmy Elpos. – Przede wszystkim trzeba dokładnie zaplanować cały projekt w szczegółach, od zasadniczych spraw technicznych po najdrobniejsze wydatki. Najlepiej jest znaleźć w firmie zespół ludzi, którzy poświęcą się tylko realizowaniu projektu unijnego, wymaga to bowiem dużego wkładu pracy.
W ramach funduszy unijnych wykonano też inne inwestycje w rozbudowę sieci internetowej. W poprzednich latach ze środków przeznaczonych dla województwa podlaskiego zbudowano m.in. bezprzewodową sieć internetową obsługującą gminę Narewka i gminę Bakałarzewo.
Napisz komentarz
Komentarze