Przeciętny, nawet niezbyt dobrze wykształcony człowiek jest w stanie znaleźć sobie pracę bądź mając fach w ręku założyć działalność gospodarczą. Są jednak i takie osoby, które mimo istniejących możliwości nie są w stanie wziąć spraw we własne ręce i uzyskać niezależność materialną. Przeszkodą jest najczęściej brak wykształcenia. Jednak nie tylko, bo są też ludzie narażeni na wykluczenie społeczne z powodu wychowania w specyficznym środowisku, pochodzący z rodzin alkoholików czy narkomanów albo osoby z niepełnosprawnościami. A czym jest wykluczenie społeczne? W praktyce oznacza niemożność uczestniczenia w życiu gospodarczym, politycznym i społecznym wskutek braku dostępu do dóbr czy instytucji oraz ograniczenia praw społecznych. Wykluczenie może dotknąć każdego, także z powodu słabej odporności na stres i braku umiejętności radzenia sobie z porażką, osoby niepełnosprawne, uzależnione, nie mogące od dawna znaleźć pracy, opuszczające zakłady karne czy poprawcze, kobiety samotnie wychowujące dzieci, ofiary przemocy domowej, osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, ludzi starszych i opuszczonych czy członków mniejszości narodowych. I właśnie takim ludziom można pomóc sięgając po Fundusze Europejskie
Możliwości rozwoju społeczności romskiej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) ogłosiło niedawno konkurs na przedsięwzięcia, które mają zwiększyć szanse na zatrudnienie osób ze społeczności romskiej szczególnie zagrożonych wykluczeniem społecznym. Termin naboru wniosków mija 9 grudnia tego roku, więc organizacje i instytucje, które mogą pomóc polskim Romom powinny się pośpieszyć. Ze wsparciem finansowym naprawdę można zdziałać wiele dobrego. Dofinansowanie obejmuje projekty mające na celu kompleksowe działania na rzecz poprawy wykształcenia i zatrudniania. Przedsięwzięcia mogą też dotyczyć likwidacji wszelkich barier, które utrudniają Romom zdobycie pracy i integrację społeczną. O fundusze na te cele ubiegać się mogą instytucje administracji rządowej, samorządy, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, federacje, partnerzy społeczni, jednostki naukowe, badawczo-rozwojowe oraz przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać, że podmioty ubiegające się o pieniądze muszą spełniać określone warunki. Mianowicie, należy posiadać 2-letnie doświadczenie w realizacji aktywizacji społecznej przedstawicieli społeczności romskiej. Ponadto planowane przedsięwzięcie powinno angażować Romów również w monitorowanie prac projektu poprzez powołanie Grupy Konsultacyjnej. Ważne, by projekt obejmował indywidualne plany działania, skonstruowane po szczegółowej diagnozie jego uczestników. Wsparcie powinno składać się z 40 szkoleń z zakresu aktywizacji zawodowej oraz umiejętności społecznych, na przykład sposobów poszukiwania pracy, autoprezentacji, prowadzenia rozmów z potencjalnym pracodawcą czy przygotowania dokumentów, niezbędnych do poszukiwania pracy. Należy dodać, że projekt ma obejmować przeprowadzenie minimum 4 miesięcznego stażu bądź refundację kosztów zatrudnienia Romów dla pracodawcy lub wsparcie przy stworzeniu podmiotu ekonomii społecznej. Instytucja ubiegająca się o fundusze powinna także zapewnić uczestnikom projektu wsparcie asystenta do spraw pracy, który pomoże na każdym etapie poszukiwania zatrudnienia.
Wziąć sprawy w swoje ręce
Można się ubiegać o wsparcie unijne także na rozwój podmiotów ekonomii społecznej. Już niedługo, bo 5 grudnia 2016 roku mija termin naboru wniosków w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O fundusze ubiegać się mogą instytucje administracji rządowej, samorządy, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, federacje, partnerzy społeczni, jednostki naukowe, badawczo-rozwojowe oraz przedsiębiorcy. Pieniądze można otrzymać na naukę skutecznego ubiegania się o zlecenia w ramach zamówień publicznych pracowników przedsiębiorstw społecznych. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ w życie weszła nowelizacja prawa zamówień publicznych. Wprowadzona została klauzula społeczna, która daje możliwość uzależnienia realizacji zamówienia od spełnienia przez wykonawcę określonych warunków społecznych. A jakie są to warunki? Tworzenie możliwości zatrudniana osób, które mają problem z znalezieniem pracy i odnalezieniem się w społeczeństwie. , Zachęcanie pracodawców do zwracania uwagi na potrzeby pracowników. Odpowiednie budowanie wizerunku firmy jako odpowiedzialnej i społecznie wrażliwej. Wzmacnianie wsparcia dla przedsiębiorczości społecznej. Przedsiębiorstwa ekonomii społecznej bardzo dobrze wpisują się w te cele. A co najważniejsze, wspomniana zmiana przepisów daje ogromną szansę na rozwój takich podmiotów.
Kształcenie także podyplomowe
Ministerstwo Rozwoju też ogłosiło konkurs, który ma wesprzeć aktywizację społeczno-zawodową poprzez kształcenie, pod nazwą Zwrotne Finansowanie. Termin składania wniosków mija 31 stycznia 2017 roku. Pieniądze można pozyskać na przetestowanie koncepcji popytowego instrumentu pomocy zwrotnej przeznaczonej wyłącznie na studia podyplomowe, kursy i szkolenia osób dorosłych. Instrumenty mogą być oferowane przez krajowe bądź zagraniczne podmioty. Nie mogą to być jednak studia, I,II i III stopnia i nie mogą trwać dłużej niż dwa lata. Ideą konkursu jest stworzenie innowacyjnych rozwiązań, które prowadzić będą do wsparcia finansowego kształcenia dorosłych. Warto wspomnieć, że w tym konkursie nie ma ograniczeń co do rodzaju podmiotów ubiegających się o środki finansowe. Jednak trzeba spełnić jeden warunek. Podmiot musi posiadać potencjał instytucjonalny, czyli w ciągu ostatnich 5 lat powinien realizować programy, w których przyznawał osobom lub innym podmiotom pożyczki bądź pomoc finansową podlegającą zwrotowi.
Napisz komentarz
Komentarze