Będzie budowana nowa obwodnica naszego miasta. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycja związana jest z modernizacją drogi krajowej nr 16 między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach.
Beata Perzanowska
Budowa nowej obwodnicy Augustowa wzbudza wiele emocji wśród mieszkańców miasta. Ludzie nie wiedzą jeszcze dokładnie którędy ma przebiegać i w jakim celu ona powstaje. O szczegóły tej inwestycji zapytaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego GDDKiA, przesłał nam informacje na ten temat.
-Obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16, prowadzącej do Sejn, jest elementem szerszego zadania obejmującego modernizację całej „szesnastki” między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach. Droga ma zyskać na całej długości szerokość 7m oraz nośność 11,5 tony na oś, co ma umożliwić wykorzystanie jej dla ruchu cięższego niż obecnie -wyjaśnia Rafał Malinowski. -Ma to istotne znaczenie, bo DK16 na odcinku pomiędzy Augustowem a Ogrodnikami jest drogą prawie równoległą do powstającej S61, która także prowadzi na Litwę. W krytycznej sytuacji np. karambolu, można będzie na nią czasowo przerzucić ruch.
Jak podkreśla Malinowski, żeby uniknąć powrotu ciężkiego transportu do naszego miasta zapadła decyzja o południowo–wschodniej obwodnicy Augustowa.
-Ogłosiliśmy przetarg na wykonanie prac przygotowawczych, dokumentacyjnych w dość szerokim zakresie -tłumaczy Rafał Malinowski. -Chodzi o opracowanie pełnego studium wraz z analizą i prognozą ruchu, materiałami do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz dokumentacją geologiczno-inżynierską. Przetarg został rozstrzygnięty, a umowę podpisano 4 grudnia ubiegłego roku z firmą Value Engineering za 2 035 650 PLN brutto.
Na razie nie jest znany przebieg nowej augustowskiej obwodnicy. Wiadomo jedynie, ze cała DK16 wraz z południowo-wschodnią obwodnicą Augustowa ma powstać w latach 2020-2026. Pierwszym modernizowanym odcinkiem będzie prawdopodobnie fragment od ul. Turystycznej w Augustowie do Głębokiego Brodu. Kwestię budowy obwodnicy pilotują władze miasta Augustowa.
-Obecnie przygotowywana jest koncepcja przebiegu południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa. Burmistrz Mirosław Karolczuk trzyma rękę na pulsie. Już w lutym 2018 zaproponował inwestorowi wariant drogi omijający Augustów z drugiej strony jeziora Sajno, po jego południowej stronie. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą koncepcji oraz GDDKiA -wyjaśnia Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa. -Burmistrz spotykał się w tej sprawie z dyrekcją oddziału w Białymstoku, a w przyszłym tygodniu będzie gościł firmę przygotowującą koncepcje. Otrzymaliśmy też wstępne warianty sugerowanego przebiegu przyszłej drogi łączącej drogę krajową nr 8 i drogę krajową nr 16. W ogromnym skrócie różnice między nimi sprowadzają się do tego, czy droga przebiegać będzie pomiędzy miastem a jeziorem Sajno, czy z drugiej strony jeziora, czyli po jego południowej stronie. Wszystkie warianty zakładają dalszy przebieg obwodnicy fragmentem drogi wojewódzkiej 664, a następnie połączenie z drogą krajową nr 16 w pobliżu przejazdu kolejowego przy Silikatach.
Filip Chodkiewicz dodaje, że jego zdaniem nie powinno się planować przebiegu drogi pomiędzy miastem, a jednym z naszych jezior, jakim jest Sajno.
-Droga powinna odsuwać bezpiecznie ruch tranzytowy od miasta i nie narażać mieszkańców na straty. Przebieg przyszłej obwodnicy, to sprawa o strategicznym dla miasta znaczeniu. Cenne będzie, jeśli samorządowcy i wszyscy zaangażowani w miasto będą potrafili w tej sprawie mówić jednym głosem i mieć wspólne stanowisko -podkreśla zastępca burmistrza. Dlatego burmistrz Mirosław Karolczuk organizuje w przyszłym tygodniu spotkanie z podmiotami, które zostały poproszone o konsultację wstępnych wariantów, samorządowcami i przedstawicielami organizacji mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że szerokie porozumienie w tej sprawie zwiększy nasze szanse w zabiegach o korzystny dla Augustowa przebieg przyszłej inwestycji.
Do tematu budowy augustowskiej obwodnicy będziemy więc powracać i informować społeczeństwo o szczegółach inwestycji.
Napisz komentarz
Komentarze