Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 21:19
Reklama

25 lat augustowskiej Przychodni Rodzinnej na ul. Hożej: historia, rozwój i wyzwania

Podziel się
Oceń

Remont generalny w siedem dni, pacjenci poruszający się po deskach nad świeżą wylewką podłogi i nieznana przyszłość. Tak 25 lat temu wyglądały początki pierwszej w Augustowie przychodni rodzinnej, przy ulicy Hożej. O historii powstania tej placówki opowiedziały nam jej założycielki -lekarki Wiesława Drejer-Przekop i Agnieszka Jóźwik.
25 lat augustowskiej Przychodni Rodzinnej na ul. Hożej: historia, rozwój i wyzwania
Autor: Beata Perzanowska
Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Latem 1999 roku swoje podwoje dla pierwszych pacjentów otworzyła Przychodnia Rodzinna, przy ulicy Hożej w Augustowie.  

Początki przychodni: ryzyko, wielki remont i ogromna determinacja  

Na zdjęciu Wiesława Drejer -Przekop

-Otwarcie naszej przychodni było ciekawym, i w dodatku historycznym wydarzeniem. Gościliśmy na nim ówczesnego wojewodę i wiceministra zdrowia. Tworzenie prywatnych przychodni rodzinnych było w tym czasie priorytetem rządu. Takie placówki były całkowitą nowością. Wcześniej mieliśmy wyłącznie przychodnie publiczne, był podział na przychodnie dziecięce i dla dorosłych. Instytucja lekarza rodzinnego, który miał opiekować się całą rodziną była niezrozumiała dla wielu urzędników. Początki były trudne -wspomina Wiesława Drejer -Przekop. -Zmienił się system prawny, a my jeszcze na trzy dni przed otwarciem miałyśmy spór z sanepidem, który nie chciał nam wydać pozwolenia na otwarcie placówki i wykonywanie w niej szczepień. A to dlatego, że nie mieliśmy oddzielnego wejścia dla dorosłych i oddzielnego dla dzieci. Mimo zmian w przepisach administracja działała cały czas po staremu. Urzędnicy nie zdawali sobie z tego sprawy, że lekarz rodzinny zajmuje się całą rodziną i kiedy rodzic przyjdzie z dzieckiem, to wejdzie tym samym wejściem, do jednego gabinetu. Brak zgody był na tyle problematycznym, że interweniowało nawet ministerstwo zdrowia i sanepid wojewódzki. Ówczesna pani minister, Franciszka Cegielska osobiście musiała przekonać augustowski sanepid do przestrzeganie nowego prawa.  

Remont obiektu trwał siedem dni. Wyburzyliśmy prawie wszystkie ściany wewnętrzne, zmieniliśmy podłogi, wszystkie instalacje -wodne i elektryczne. Przebudowaliśmy wejście do budynku. Prace trwały przez niemal całą dobę.   

Na zdjęciu Agnieszka Jóźwik 

-Było bardzo dużo zamieszania, było też dużo ryzyka -wspomina Agnieszka Jóźwik. -Przede wszystkim Wiesia ryzykowała, że zatrudniła mnie. Byłam świeżo po stażu, dopiero zaczynałam pracę.  Ryzykowałam i ja, bo nie wiadomo było, jak to wszystko będzie wyglądało.  
-Najpierw był ogromny remont. W tym budynku, gdzie teraz mieści się przychodnia, wcześniej była poradnia dla dzieci. Wyglądała zupełnie inaczej. Na środku, tam gdzie w tej chwili u nas jest rejestracja, stał mały kiosk, gdzie siedziała rejestratorka. Był też labirynt korytarzy. To wszystko zostało wyburzone i nagle okazało się, że jest mnóstwo miejsca -mówi Agnieszka Jóźwik, lekarz rodzinny. -Tuż przed otwarciem trzeba było doprowadzić to wszystko do porządku. Była niedziela, ludzie wracali z kościoła, a my myłyśmy okna. Robiłyśmy to same, nie wynajęłyśmy do tego ekipy ani jakiejś specjalnej pomocy. 

Pierwsze dni działalności Przychodni Rodzinnej, przy ulicy Hożej na zawsze zapadły w pamięć naszych rozmówczyń, jak i pierwszych pacjentów.   

-Jeszcze pierwszego dnia funkcjonowania przychodni pacjenci wchodzili do nas po desce, która była ułożona nad świeżo wylaną posadzką. Wcześniej w tym miejscu mieściła się poradnia z czasów PRL-u, a my stworzyliśmy w niej nową jakość -mówi Wiesława Drejer-Przekop.  

Walka z biurokracją i pionierskie wyzwania lekarzy 

-Zaczynałyśmy pracę we czwórkę, ja, Agnieszka Jóźwik, Helena Sawukanis i pani Basia Szczęsna. Muszę powiedzieć, że moje współpracowniczki były naprawdę bardzo odważne. Podjęły decyzję o zwolnieniu się z etatów, gdzie były na stałe zatrudnione. Podjęły ryzyko przejścia do jednostki zupełnie na tamten czas nowej i zatrudniły się u osoby prywatnej. Przez pół roku pracowałyśmy same, ale potem stopniowo przychodnia zaczęła się rozwijać i zatrudniłyśmy własną położną. Do naszej ekipy doszedł także doktor Abdul -dodaje Wiesława Drejer -Przekop. -Z małej przychodni stawaliśmy się coraz większą instytucją, która oferowała medycynę szkolną i opiekę długoterminową. Jak tylko pojawiały się nowe możliwości świadczenia usług medycznych, to je wdrażaliśmy. Nie czekaliśmy na innych, tylko szkoliliśmy personel i wykonywaliśmy nowe usługi.  Po 25 latach jesteśmy przychodnią, która zatrudnia ponad 20 osób. Współpracujemy dodatkowo z wieloma innymi jednostkami.  

Transformacja przychodni: od małej placówki do nowoczesnej instytucji 

W ostatnich latach przychodnia przy ulicy Hożej całkowicie zmieniła swoje oblicze. Odbył się kolejny gruntowny remont. Przychodnia została wyposażona w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.  

-W ostatnim okresie jako pierwsi w Augustowie rozpoczęliśmy realizację dużego programu opieki specjalistycznej zwanego opieką koordynowaną. Dzięki niemu lekarz rodzinny może w końcu korzystać z większych możliwości diagnostycznych, co pozwala nam rozpoznawać i leczyć wiele chorób specjalistycznych. Nie musimy już odsyłać pacjentów do poradni specjalistycznych, gdzie na przyjęcie muszą oczekiwać wiele miesięcy w kolejce -tłumaczy Wiesława Drejer-Przekop. -Dużą część diagnostyki jesteśmy teraz w stanie zrobić sami. Mamy podpisane umowy ze specjalistami: kardiologami, diabetologami, pulmonologami i nefrologami. Jeżeli potrzebujemy dodatkowej konsultacji specjalistycznej, to wówczas umawiamy naszych pacjentów na wizytę. W tej chwili dużą część rzeczy jesteśmy w stanie zrobić w ramach naszego POZ-u, z czego jestem bardzo dumna. Jest to w końcu model świadczenia, który był ideą lekarza rodzinnego sprzed 25 lat. Lekarza, który całościowo opiekuje się pacjentem, a specjalista służy do pomocy w procesie leczenia.  

Warto wspomnieć, że ostatni remont przychodni trwał cztery miesiące.  

-Po raz kolejny wykonaliśmy gruntowny remont z rozwalaniem ścian i zdejmowaniem podłóg. Zmieniliśmy całkowicie układ pomieszczeń po to, by przychodnia wyglądała lepiej i była bardziej funkcjonalna. Przy okazji udało nam się sfinansować zakup dodatkowego sprzętu medycznego. Mamy swoje własne holtery ciśnieniowe, holtery EKG, własne USG, spirometrię i urządzenia służące osobom niepełnosprawnym, typu waga dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Posiadamy urządzenia wspomagające komunikację z osobami głuchoniemymi -wylicza Wiesława Drejer -Przekop.  

25 lat zaufania i wsparcia dla kolejnych pokoleń pacjentów 

-Na początku były takie dni, że ponad 100 osób dziennie się zapisywało do naszej przychodni. Głównie ci, którzy mieszkali najbliżej. Wielu pacjentów jest z nami od początku istnienia przychodni. Są takie osoby, które zostały zapisane jako noworodki i w tej chwili przychodzą z własnymi dziećmi. Na pewno wyrobiłyśmy sobie markę, bo wiele osób bardzo chce u nas się leczyć -mówi Agnieszka Jóźwik. -Ciężko było na pewno, bo to jest jednak ciężka praca, ale za to dająca dużo satysfakcji. Zwłaszcza jak się patrzy na kolejne pokolenia, które do nas przychodzą. Zaczynaliśmy z jednym, marnym komputerem, a teraz wszystko mamy zinformatyzowane. Jest wygodniej dla pacjentów i dla nas. Nasza przychodnia jest nowoczesna i przyjazna pacjentom oraz jej pracownikom.  

Dzisiaj są nowe wyzwania. Bardzo trudny był czas COVID-u 

 -Miesięcznie przyjmujemy około 2.300 pacjentów. Przeszliśmy COVID, którego się nikt nie spodziewał. Byliśmy przychodnią, która przez cały czas przyjmowała pacjentów. Wymagało to bardzo dużo wysiłku, zmian organizacyjnych, samozaparcia, pokonania lęków, wdrażania kolejnych procedur, bo to się wszystko cały czas zmieniało. COVID był dla nas wyzwaniem, a praca całego zespołu pielęgniarek, lekarzy odbywała się nieraz w naprawdę ciężkich warunkach. Sami także chorowaliśmy -wspomina Wiesława Drejer -Przekop.  

 Personel przychodni jest nastawiony na działania profilaktyczne 

 -Nasza przychodnia nastawia się na pracę z pacjentem w ramach profilaktyki. Bardzo pilnujemy naszych pacjentów. Przed każdą wizytą pacjent ma zmierzone ciśnienie, kontrolowaną masę ciała czy poziom glukozy -podkreśla Wiesława Drejer-Przekop. -Uważamy, że dla dobrego zdrowia niezwykle ważna jest edukacja. Rozmawiamy z pacjentami o diecie, o aktywności fizycznej, o nałogach. Widzimy, że pacjenci świadomi, wyedukowani chorują mniej.   

Życzenia na przyszłość: zdrowie, stabilność i kontynuacja misji 

Zapytaliśmy też obie lekarki o to, czego by sobie życzyły z okazji jubileuszu 25-lecia placówki?  

-Przez te 25 lat nasza placówka stała się dojrzałą firmą. Jej personel jest o 25 lat mądrzejszy. Życzyłabym nam, żebyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i być pomocni dla naszych pacjentów. Moim życzeniem jest także, by cały czas udawało nam się znajdować dobrych pracowników, takich jakich mamy obecnie. Pracowników, z którymi się fantastycznie pracuje, którzy są otwarci na wszelkie zmiany, chcą się cały czas doszkalać, pozyskiwać jak najwięcej wiedzy. Życzyłabym zdrowia naszym pacjentom oraz zadowolenia z naszej przychodni -mówi Wiesława Drejer-Przekop.  

Agnieszka Jóźwik podkreśla, że życzy stabilności i zdrowych pacjentów.  

-Staramy się prowadzić dużo profilaktyki i edukacji pacjentów. Życzę sobie, by pacjenci przychodzili do nas nie z chorobami, a na przykład, żeby pochwalić się, że ktoś rzucił palenie, schudł, ma lepszy cholesterol czy poziom cukru -dodaje Agnieszka Jóźwik.  

Życzymy spełnienia tych marzeń.  



Napisz komentarz
Komentarze
Ewa 03.09.2024 22:38
Dlaczego nie ma panstwa przychodni na Google Maps

JKD 04.09.2024 15:26
Bo tam możesz wyrazić swoje niezadowolenie

JS 03.09.2024 16:29
Super, że mają taką fajną misję, aby edukować pacjentów i pomagać im żyć.

pochmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Augustów

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 1
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 2
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 3
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 4
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 5
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 6
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 7
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 8
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 9
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 10
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 11
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 12
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 13
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 14
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 15
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 16
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 1Strona nr 1
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 2Strona nr 2
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 3Strona nr 3
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 4Strona nr 4
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 5Strona nr 5
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 6Strona nr 6
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 7Strona nr 7
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 8Strona nr 8
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 9Strona nr 9
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 10Strona nr 10
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 11Strona nr 11
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 12Strona nr 12
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 13Strona nr 13
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 14Strona nr 14
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 15Strona nr 15
Przegląd Powiatowy nr 22/1193 z 04-07-2024 r. - strona 16Strona nr 16
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: klochTreść komentarza: Bo nie myślisz ! Gdybyś się nie starał i miał wszystko w d....to dostałbyś mieszkanie socjalne jak pół Augustowa i płaciłbyś za czynsz 10 razy mniej.Data dodania komentarza: 15.09.2024, 03:07Źródło komentarza: Władze Augustowa straszą karą za brak segregacji odpadów. Koszt może wzrosnąć trzykrotnie! (video)Autor komentarza: JSTreść komentarza: Myślę, że Miejsce Pamięci może być ważne dla wielu ludzi, aby zrozumieć, jakie straszne rzeczy mogą wystąpić w Polsce.Data dodania komentarza: 14.09.2024, 18:08Źródło komentarza: Zakończenie prac remontowych w „Domu Turka” coraz bliżej – powstaje Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej (video)Autor komentarza: JSTreść komentarza: Pozycja lidera w tabeli Sparty Augustów To musi być świetne uczucie dla kibiców.Data dodania komentarza: 13.09.2024, 15:42Źródło komentarza: Podsumowanie piątej kolejki piłkarskiej klasy okręgowej: AKS „Sparta” liderem w tabeliAutor komentarza: AugustówtojegomieszkancyTreść komentarza: podobno interpelacje składają ale urząd nie odpowiada. Pytanie brzmi dlaczego nie odpowiada i o co chodzi?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 11:04Źródło komentarza: Napis "Augustów is the future" nad rzeką Nettą: Idealne miejsce na pamiątkowe zdjęciaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Fajnie, że każdy może znaleźć coś dla siebie, a do tego wszystko było za darmo – to naprawdę mega sprawa.Data dodania komentarza: 12.09.2024, 20:52Źródło komentarza: Dożynki parafialne w Krasnymborze pełne atrakcji dla dużych i małychAutor komentarza: SpółdzielczakTreść komentarza: Cytując klasyka "nie strasz, nie strasz..." Skoro problem wg burmistrzów istnieje od dawna, to czemu nie poruszyli go przed wyborami? Mieszkańcy wybrali, "teraz rodzina" zapłaci grube pieniądze za podrzucone i niesegregowane śmieci w ramach odpowiedzialności zbiorowej. Najwyraźniej nie ma w UM na tyle rozumnej osoby, która przemyślałaby temat pod kątem tego, że jak wszystkich obciążą wyższymi kosztami to nikt już nie będzie wtedy segregował, bo i po co? Skoro płacę więcej to nie ma potrzeby się starać. Jeśli taktycznie dojdzie do podwyższenia opłaty to może czas będzie znaleźć nowe miejsce wyrzucania śmieci, np. przed głównym wejściem do um. Nic tylko drzeć kasę potrafią z ludzi...Data dodania komentarza: 11.09.2024, 08:21Źródło komentarza: Władze Augustowa straszą karą za brak segregacji odpadów. Koszt może wzrosnąć trzykrotnie! (video)Autor komentarza: JSTreść komentarza: To super, że Piotr Rułkowski jest szefem Wydziału Młodzieży, bo jak ktoś ma pasję do młodych sportowców, to na pewno zrobi coś ekstra, żeby ich rozwijać.Data dodania komentarza: 10.09.2024, 19:40Źródło komentarza: Zmiany w Podlaskim Okręgowym Związku Bokserskim: nowy prezes i plany na przyszłośćAutor komentarza: Pomysłodawca👎👎👎Treść komentarza: Ja od wielu lat segreguję śmieci, staram się wytwarzać jak najmniej odpadów i jeśli mój sąsiad tego nie zrobi to ja poniosę odpowiedzialność.Czyli za 4-osobową rodzinę zapłacę dodatkowo 300 złotych więcej w czynszu? Czynsz za 60-metrowe mieszkanie wynosi prawie 1 000 zł. więcej niż za takie samo mieszkanie w Warszawie. Z karą za to że sąsiad nie segreguje, czy np turyści powracający z dzikich pół namiotowych wyrzucą nie segregowane śmieci ja zapłacę czynsz 1300 zł za mieszkanie! Może niech ktoś z urzędu kto miał taki pomysł pilnuje stojanek i sprawdza kto co wrzuca. To skandal ! Może lepiej nagradzać segregujących i jakiś monitoring !Data dodania komentarza: 9.09.2024, 14:26Źródło komentarza: Władze Augustowa straszą karą za brak segregacji odpadów. Koszt może wzrosnąć trzykrotnie! (video)Autor komentarza: Wiem co mówięTreść komentarza: Władza zawsze bazuje na straszeniu. Niech najpierw zrobią porządek z ustawieniem odpowiedniej ilości koszy do segregacji. Gdzie mamy wylewać np. Olej po smażeniu? Kanalizacja wszystko przyjmie. Najpierw trzeba przygotować warunki, potem straszyćData dodania komentarza: 9.09.2024, 13:53Źródło komentarza: Władze Augustowa straszą karą za brak segregacji odpadów. Koszt może wzrosnąć trzykrotnie! (video)Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Drodzy Państwo od razu widać jak nasza władza dziękuje za to że została wybrana w wyborach. Jak to jest, że w Suwałkach opłata za śmieci dotyczy całego mieszkania a nie ilości osób w nim mieszkających i jest o wiele niższa.... a tutaj straszą nas 99 zł za osobę (sick!!!!) Tym bardziej, jeżeli jest to kara, to jak UM udowodni każdemu mieszkańcowi którego dosięgnie podwyżka, że nie segreguje śmieci? Może żeby zacząć karać, trzeba najpierw dostosować kontenery w taki sposób aby osoby z zewnątrz nie miały do nich dostępu? Skoro takie czynności nie są realizowane to kara jako pretekst podwyższenia tych opłat jest śmieszna, bo widać ze to nie o to w takim razie chodzi.Data dodania komentarza: 9.09.2024, 13:16Źródło komentarza: Władze Augustowa straszą karą za brak segregacji odpadów. Koszt może wzrosnąć trzykrotnie! (video)Autor komentarza: Wiem co mówięTreść komentarza: Władza zawsze bazuje na straszeniu. Niech najpierw zrobią porządek z ustawieniem odpowiedniej ilości koszy do segregacji. Gdzie mamy wylewać np. Olej po smażeniu? Kanalizacja wszystko przyjmie. Najpierw trzeba przygotować warunki, potem straszyćData dodania komentarza: 9.09.2024, 13:11Źródło komentarza: Władze Augustowa straszą karą za brak segregacji odpadów. Koszt może wzrosnąć trzykrotnie! (video)Autor komentarza: JSTreść komentarza: No i jak sobie myślę, to też szkoda rodziny, bliskich – co oni muszą czuć, kiedy takie coś wychodzi na jaw?Data dodania komentarza: 9.09.2024, 13:07Źródło komentarza: Zatrzymana za narkotykiAutor komentarza: JanTreść komentarza: Proszę zająć się wynajmującymi mieszkania wynajmuje 1osoba a mieszkają 4,następnie podrzucanie śmieci po godzinie 20 to samochód za samochodem jadą z całego miasta i nie tylko następna sprawa ekipa sprzątająca całymi taczkami zapełnia pojemniki czym tylko może.Data dodania komentarza: 9.09.2024, 12:50Źródło komentarza: Władze Augustowa straszą karą za brak segregacji odpadów. Koszt może wzrosnąć trzykrotnie! (video)Autor komentarza: BAUTreść komentarza: Nie przesadzaj z tym strachem-jeździłem do Suwałk do pracy rowerem z Augustowa jeszcze przed budową obwodnicy,dało radę wtedy-da sie i teraz-ale wiadomo-własna rowerowa ścieżka to super luksus rowerzystom i pieszym.Data dodania komentarza: 8.09.2024, 15:45Źródło komentarza: Ukończono projekt modernizacji drogi Augustów-SuwałkiAutor komentarza: TragikomediaTreść komentarza: drogo, drożej, coraz drożej.. a chłopaki z UM wymyślili muzeum za kilkanaście milionów.. a może tą kasę przeznaczyć na coś innego, bardziej potrzebnego? kto te muzeum bedzie utrzymywał (prąd, ciepło, woda, koszty pracownicze)? bo chyba nie wpływy z biletów, bo kto tam będzie chodził? podatki zwiększycie? to zwiększajcie tylko, że firmy się już zwijają i będzie coraz gorzej i coraz mniejsze zatrudnienie doprowadzi do spadku wpływów z PIT .proponuję zatrudnić czwartego burmistrza który bedzie coś miał w głowie i zacznie normalnie rządzićData dodania komentarza: 7.09.2024, 11:13Źródło komentarza: Napis "Augustów is the future" nad rzeką Nettą: Idealne miejsce na pamiątkowe zdjęciaAutor komentarza: BAUTreść komentarza: Nie gadaj-ja jeździłem do pracy-do Suwałk rowerem-da się.Data dodania komentarza: 6.09.2024, 17:06Źródło komentarza: Ukończono projekt modernizacji drogi Augustów-SuwałkiAutor komentarza: JSTreść komentarza: Wow, to naprawdę coś niesamowitegoData dodania komentarza: 6.09.2024, 13:27Źródło komentarza: Rafał Czuper z Raczek zdobył złoto w ParyżuAutor komentarza: Naszomiastowy latarnikTreść komentarza: Karolczuk pozyskał dla Augustowa 0 zł z Funduszy Norweskich, Karolczuk "poprawił" działanie UM w Augustowie drenując budżet miejski kwotą kilkuset tysięcy złotych przez zdublowanie etatu zastępcy burmistrza, Karolczuk nie potrafi lub nie chce wesprzeć augustowskiego WOPR. Po prostu j...k-gawędziarz, a może nawet harcerz z ekipy Mateusza M., czyli kompulsywny pinokio i pisowski klakier w jednym.Data dodania komentarza: 5.09.2024, 14:12Źródło komentarza: Debata Wojciecha Walulika i Mirosława KarolczukaAutor komentarza: Żenujący klaun i żałosny kabotyn - dobrana paraTreść komentarza: Ówczesny burmistrz Augustowa W. Walulik chciał, aby miasto zorganizowało przetarg na cztery lata na dostawę energii elektrycznej chyba domyślając się, iż antywiatrakowa quasi-polityka energetyczna PiS oparta na 200-letnich pokładach polskiego węgla, pieniacko defekowana w eter przez otwór gębowy naczelnego krajowego klauna-marionetki na nieodporną na populistyczny bełkot gawiedź spowoduje znaczny wzrost cen energii elektrycznej w Polsce. Natomiast kandydat NM Karolczuk być może miał poufną informację od mocodawców rzeczonego klauna, iż węgla ci u nast pod dostatkiem, szczególnie tego ruskiego, a polskie kopalnie są "rentowne", ale tylko na potrzeby wygrania wyborów przez PiS.Data dodania komentarza: 5.09.2024, 13:36Źródło komentarza: Debata Wojciecha Walulika i Mirosława KarolczukaAutor komentarza: to zasługa rządzącychTreść komentarza: Augustów is the future? To żart, ale bardzo smutny. Za chwilę zabraknie rąk do pracy i jedyny zakład wyniesie się daleko stąd. I kto będzie winny? Burmistrz, bo nic nie robi.Data dodania komentarza: 5.09.2024, 13:23Źródło komentarza: Napis "Augustów is the future" nad rzeką Nettą: Idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcia
Reklama