Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 kwietnia 2025 22:43
Reklama

25 lat augustowskiej Przychodni Rodzinnej na ul. Hożej: historia, rozwój i wyzwania

Podziel się
Oceń

Remont generalny w siedem dni, pacjenci poruszający się po deskach nad świeżą wylewką podłogi i nieznana przyszłość. Tak 25 lat temu wyglądały początki pierwszej w Augustowie przychodni rodzinnej, przy ulicy Hożej. O historii powstania tej placówki opowiedziały nam jej założycielki -lekarki Wiesława Drejer-Przekop i Agnieszka Jóźwik.
25 lat augustowskiej Przychodni Rodzinnej na ul. Hożej: historia, rozwój i wyzwania
Autor: Beata Perzanowska
Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Latem 1999 roku swoje podwoje dla pierwszych pacjentów otworzyła Przychodnia Rodzinna, przy ulicy Hożej w Augustowie.  

Początki przychodni: ryzyko, wielki remont i ogromna determinacja  

Na zdjęciu Wiesława Drejer -Przekop

-Otwarcie naszej przychodni było ciekawym, i w dodatku historycznym wydarzeniem. Gościliśmy na nim ówczesnego wojewodę i wiceministra zdrowia. Tworzenie prywatnych przychodni rodzinnych było w tym czasie priorytetem rządu. Takie placówki były całkowitą nowością. Wcześniej mieliśmy wyłącznie przychodnie publiczne, był podział na przychodnie dziecięce i dla dorosłych. Instytucja lekarza rodzinnego, który miał opiekować się całą rodziną była niezrozumiała dla wielu urzędników. Początki były trudne -wspomina Wiesława Drejer -Przekop. -Zmienił się system prawny, a my jeszcze na trzy dni przed otwarciem miałyśmy spór z sanepidem, który nie chciał nam wydać pozwolenia na otwarcie placówki i wykonywanie w niej szczepień. A to dlatego, że nie mieliśmy oddzielnego wejścia dla dorosłych i oddzielnego dla dzieci. Mimo zmian w przepisach administracja działała cały czas po staremu. Urzędnicy nie zdawali sobie z tego sprawy, że lekarz rodzinny zajmuje się całą rodziną i kiedy rodzic przyjdzie z dzieckiem, to wejdzie tym samym wejściem, do jednego gabinetu. Brak zgody był na tyle problematycznym, że interweniowało nawet ministerstwo zdrowia i sanepid wojewódzki. Ówczesna pani minister, Franciszka Cegielska osobiście musiała przekonać augustowski sanepid do przestrzeganie nowego prawa.  

Remont obiektu trwał siedem dni. Wyburzyliśmy prawie wszystkie ściany wewnętrzne, zmieniliśmy podłogi, wszystkie instalacje -wodne i elektryczne. Przebudowaliśmy wejście do budynku. Prace trwały przez niemal całą dobę.   

Na zdjęciu Agnieszka Jóźwik 

-Było bardzo dużo zamieszania, było też dużo ryzyka -wspomina Agnieszka Jóźwik. -Przede wszystkim Wiesia ryzykowała, że zatrudniła mnie. Byłam świeżo po stażu, dopiero zaczynałam pracę.  Ryzykowałam i ja, bo nie wiadomo było, jak to wszystko będzie wyglądało.  
-Najpierw był ogromny remont. W tym budynku, gdzie teraz mieści się przychodnia, wcześniej była poradnia dla dzieci. Wyglądała zupełnie inaczej. Na środku, tam gdzie w tej chwili u nas jest rejestracja, stał mały kiosk, gdzie siedziała rejestratorka. Był też labirynt korytarzy. To wszystko zostało wyburzone i nagle okazało się, że jest mnóstwo miejsca -mówi Agnieszka Jóźwik, lekarz rodzinny. -Tuż przed otwarciem trzeba było doprowadzić to wszystko do porządku. Była niedziela, ludzie wracali z kościoła, a my myłyśmy okna. Robiłyśmy to same, nie wynajęłyśmy do tego ekipy ani jakiejś specjalnej pomocy. 

Pierwsze dni działalności Przychodni Rodzinnej, przy ulicy Hożej na zawsze zapadły w pamięć naszych rozmówczyń, jak i pierwszych pacjentów.   

-Jeszcze pierwszego dnia funkcjonowania przychodni pacjenci wchodzili do nas po desce, która była ułożona nad świeżo wylaną posadzką. Wcześniej w tym miejscu mieściła się poradnia z czasów PRL-u, a my stworzyliśmy w niej nową jakość -mówi Wiesława Drejer-Przekop.  

Walka z biurokracją i pionierskie wyzwania lekarzy 

-Zaczynałyśmy pracę we czwórkę, ja, Agnieszka Jóźwik, Helena Sawukanis i pani Basia Szczęsna. Muszę powiedzieć, że moje współpracowniczki były naprawdę bardzo odważne. Podjęły decyzję o zwolnieniu się z etatów, gdzie były na stałe zatrudnione. Podjęły ryzyko przejścia do jednostki zupełnie na tamten czas nowej i zatrudniły się u osoby prywatnej. Przez pół roku pracowałyśmy same, ale potem stopniowo przychodnia zaczęła się rozwijać i zatrudniłyśmy własną położną. Do naszej ekipy doszedł także doktor Abdul -dodaje Wiesława Drejer -Przekop. -Z małej przychodni stawaliśmy się coraz większą instytucją, która oferowała medycynę szkolną i opiekę długoterminową. Jak tylko pojawiały się nowe możliwości świadczenia usług medycznych, to je wdrażaliśmy. Nie czekaliśmy na innych, tylko szkoliliśmy personel i wykonywaliśmy nowe usługi.  Po 25 latach jesteśmy przychodnią, która zatrudnia ponad 20 osób. Współpracujemy dodatkowo z wieloma innymi jednostkami.  

Transformacja przychodni: od małej placówki do nowoczesnej instytucji 

W ostatnich latach przychodnia przy ulicy Hożej całkowicie zmieniła swoje oblicze. Odbył się kolejny gruntowny remont. Przychodnia została wyposażona w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.  

-W ostatnim okresie jako pierwsi w Augustowie rozpoczęliśmy realizację dużego programu opieki specjalistycznej zwanego opieką koordynowaną. Dzięki niemu lekarz rodzinny może w końcu korzystać z większych możliwości diagnostycznych, co pozwala nam rozpoznawać i leczyć wiele chorób specjalistycznych. Nie musimy już odsyłać pacjentów do poradni specjalistycznych, gdzie na przyjęcie muszą oczekiwać wiele miesięcy w kolejce -tłumaczy Wiesława Drejer-Przekop. -Dużą część diagnostyki jesteśmy teraz w stanie zrobić sami. Mamy podpisane umowy ze specjalistami: kardiologami, diabetologami, pulmonologami i nefrologami. Jeżeli potrzebujemy dodatkowej konsultacji specjalistycznej, to wówczas umawiamy naszych pacjentów na wizytę. W tej chwili dużą część rzeczy jesteśmy w stanie zrobić w ramach naszego POZ-u, z czego jestem bardzo dumna. Jest to w końcu model świadczenia, który był ideą lekarza rodzinnego sprzed 25 lat. Lekarza, który całościowo opiekuje się pacjentem, a specjalista służy do pomocy w procesie leczenia.  

Warto wspomnieć, że ostatni remont przychodni trwał cztery miesiące.  

-Po raz kolejny wykonaliśmy gruntowny remont z rozwalaniem ścian i zdejmowaniem podłóg. Zmieniliśmy całkowicie układ pomieszczeń po to, by przychodnia wyglądała lepiej i była bardziej funkcjonalna. Przy okazji udało nam się sfinansować zakup dodatkowego sprzętu medycznego. Mamy swoje własne holtery ciśnieniowe, holtery EKG, własne USG, spirometrię i urządzenia służące osobom niepełnosprawnym, typu waga dla osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich. Posiadamy urządzenia wspomagające komunikację z osobami głuchoniemymi -wylicza Wiesława Drejer -Przekop.  

25 lat zaufania i wsparcia dla kolejnych pokoleń pacjentów 

-Na początku były takie dni, że ponad 100 osób dziennie się zapisywało do naszej przychodni. Głównie ci, którzy mieszkali najbliżej. Wielu pacjentów jest z nami od początku istnienia przychodni. Są takie osoby, które zostały zapisane jako noworodki i w tej chwili przychodzą z własnymi dziećmi. Na pewno wyrobiłyśmy sobie markę, bo wiele osób bardzo chce u nas się leczyć -mówi Agnieszka Jóźwik. -Ciężko było na pewno, bo to jest jednak ciężka praca, ale za to dająca dużo satysfakcji. Zwłaszcza jak się patrzy na kolejne pokolenia, które do nas przychodzą. Zaczynaliśmy z jednym, marnym komputerem, a teraz wszystko mamy zinformatyzowane. Jest wygodniej dla pacjentów i dla nas. Nasza przychodnia jest nowoczesna i przyjazna pacjentom oraz jej pracownikom.  

Dzisiaj są nowe wyzwania. Bardzo trudny był czas COVID-u 

 -Miesięcznie przyjmujemy około 2.300 pacjentów. Przeszliśmy COVID, którego się nikt nie spodziewał. Byliśmy przychodnią, która przez cały czas przyjmowała pacjentów. Wymagało to bardzo dużo wysiłku, zmian organizacyjnych, samozaparcia, pokonania lęków, wdrażania kolejnych procedur, bo to się wszystko cały czas zmieniało. COVID był dla nas wyzwaniem, a praca całego zespołu pielęgniarek, lekarzy odbywała się nieraz w naprawdę ciężkich warunkach. Sami także chorowaliśmy -wspomina Wiesława Drejer -Przekop.  

 Personel przychodni jest nastawiony na działania profilaktyczne 

 -Nasza przychodnia nastawia się na pracę z pacjentem w ramach profilaktyki. Bardzo pilnujemy naszych pacjentów. Przed każdą wizytą pacjent ma zmierzone ciśnienie, kontrolowaną masę ciała czy poziom glukozy -podkreśla Wiesława Drejer-Przekop. -Uważamy, że dla dobrego zdrowia niezwykle ważna jest edukacja. Rozmawiamy z pacjentami o diecie, o aktywności fizycznej, o nałogach. Widzimy, że pacjenci świadomi, wyedukowani chorują mniej.   

Życzenia na przyszłość: zdrowie, stabilność i kontynuacja misji 

Zapytaliśmy też obie lekarki o to, czego by sobie życzyły z okazji jubileuszu 25-lecia placówki?  

-Przez te 25 lat nasza placówka stała się dojrzałą firmą. Jej personel jest o 25 lat mądrzejszy. Życzyłabym nam, żebyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i być pomocni dla naszych pacjentów. Moim życzeniem jest także, by cały czas udawało nam się znajdować dobrych pracowników, takich jakich mamy obecnie. Pracowników, z którymi się fantastycznie pracuje, którzy są otwarci na wszelkie zmiany, chcą się cały czas doszkalać, pozyskiwać jak najwięcej wiedzy. Życzyłabym zdrowia naszym pacjentom oraz zadowolenia z naszej przychodni -mówi Wiesława Drejer-Przekop.  

Agnieszka Jóźwik podkreśla, że życzy stabilności i zdrowych pacjentów.  

-Staramy się prowadzić dużo profilaktyki i edukacji pacjentów. Życzę sobie, by pacjenci przychodzili do nas nie z chorobami, a na przykład, żeby pochwalić się, że ktoś rzucił palenie, schudł, ma lepszy cholesterol czy poziom cukru -dodaje Agnieszka Jóźwik.  

Życzymy spełnienia tych marzeń.  


Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ewa 03.09.2024 22:38
Dlaczego nie ma panstwa przychodni na Google Maps

JKD 04.09.2024 15:26
Bo tam możesz wyrazić swoje niezadowolenie

JS 03.09.2024 16:29
Super, że mają taką fajną misję, aby edukować pacjentów i pomagać im żyć.

zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 20 km/h

Zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie 25 marca 2025 roku, w wieku 65 lat zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej od 1 sierpnia 2018 roku. Był kapłanem od 38 lat. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele MBCZ 28 marca o godz. 19:00, a przewodniczyć jej ma biskup ełcki Jerzy Mazur. Uroczystości pogrzebowe księdza odbędą się w jego rodzinnej parafii w Podegrodziu 29 marca o godz. 12:00. W ostatnich latach, pomimo ciężkiej choroby, ks. Owsianka bardzo zaangażował się w wiele istotnych przedsięwzięć związanych z życiem parafii, takich jak przygotowaniem muzeum i ekspozycji na terenie kościoła garnizonowego, związanego m.in. z historią stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojennym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Między innymi dzięki staraniom śp. księdza, trwa niezwykle potrzebny remont kościoła MBCZ, na którego wykonanie parafia otrzymała środki z rządowego programu odbudowy zabytków. Jednym z pamiętnych dzieł ks. Jerzego, było doprowadzenie do odrestaurowania obrazu Matki Boskiej Krechowieckiej, by przywrócić jego wygląd z 1939 roku. Niespełna rok temu w kościele odbyła się podniosła uroczystość związana z umieszczeniem odrestaurowanego obrazu, której przewodniczył ks. Jerzy Owsianka. W tym szczególnym momencie przypominamy naszą relację z tego dnia, który był jednym z symboli ważnych działań śp. księdza proboszcza. Wygłoszone przez niego słowa zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach pięknej ceremonii.Data dodania artykułu: 26.03.2025 11:57Liczba komentarzy artykułu: 1Ksiądz Jerzy Owsianka podczas uroczystości w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w maju 2024 roku.
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MoniaTreść komentarza: Na ich kontach musi kasa się zgadzać ,a w maju niech się pochwalą co oni przez rok zrobiliData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:48Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: GrzesiuTreść komentarza: Bo Pani Elżbieta , myślę że lepiej by poprowadziła obrady , niż Mieczysław, bo Pan Mieczysław to ledwo co się wypowiada , a gdzie prowadzić obradyData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Augustowskie profeto naszomiastowych populistów-salcesoniarzyTreść komentarza: Kiedy wreszcie ruszy budowa kładki nad Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka oraz młodzieżowej mediateki i toru wyścigowego pod auspicjami Jerzego Filipa Chodkiewicza? Augustów zasługuje na więcej milionów z polskiego bezładu, niż jakieś profeto quasi-księdza à la egzorcysty od przepędzenia demonów salcesonem!Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:17Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Rdzawy herb królewskiego miasta AugustówTreść komentarza: Być może te rdzewiejące pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa są zaplanowanym działaniem, tak jak "patynująca" elewacja bazy kajakarzy z dachem kwietnym widzianym z lotu ptaka? Kierownik Sokołowska z urzędu miejskiego raczej nie omieszka obszernie wyjaśnić stadium procesu intensywnie postępującej korozji trawiącej pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa na ulicy Gęsiej.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:10Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: proste jak budowa cepaTreść komentarza: Absolutorium chcą mieć a dogadać się, współpracować nie potrafią więc wszystko siłą lub cwaniactwem.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:00Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Pracownik Pana TomkaTreść komentarza: Codziennie się spotykają i coś tworzą aby nie stracić swoich stanowisk ,bo długi ktoś musi swoje spłacić za nasze pieniądzeData dodania komentarza: 1.04.2025, 19:31Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: DarekTreść komentarza: Ciekawe czemu to Mieczysław zrezygnował a nie Elżbieta z funkcji wiceprzewodniczącego ?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:30Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: JSTreść komentarza: Dopiero co zrobili remont, a już wygląda, jakby miał 20 lat?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:17Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: Augustowskie "profeto" kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Kiedy wydane zostaną setki milionów złotych na monumentalną kładka nad rzeką Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz mediatekę i tor wyścigowy pod auspicjami pierwszego zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Chodkiewicz kontra prawda. Bezwzględna gra ludzkimi losamiAutor komentarza: LolkaTreść komentarza: Wykonawca studzienek zrobił bubel po taniości a fachowcy z UM za to zapłacili. Naszymi pieniędzmi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:24Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Znowu pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, bo ktoś prawdopodobnie wypalał trawy?Data dodania komentarza: 31.03.2025, 21:08Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: wojewoda podlaski apeluje o odpowiedzialnośćAutor komentarza: Miejski monitoring widmo vs drenujący miejski budżet etat drugiego zastępcy burmistrza Mirosława KarolczukaTreść komentarza: Cyt.: 19-letni sprawca śmiertelnego wypadku, do którego w niedzielę doszło w Chełmie, został doprowadzony w poniedziałkowe południe do prokuratury, gdzie został przesłuchany i usłyszał zarzuty — informuje Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. Grozi mu kara do 15 lat więzienia. Onet Lublin P.S. W Augustowie wyścigi naokoło cmentarza, na Chreptowicza i Wojska Polskiego w weekendy są już uskuteczniane chyba systematycznie. Oby tylko nie doszło w końcu do wypadku tragicznego w skutkach.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 18:28Źródło komentarza: Czy w Augustowie pojawi się monitoring i straż miejska?Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS☝️🤡🥸💰💰💰🤝👏🤑Treść komentarza: To chyba jakiś kiepski żart z przyznaniem dla augustowskiego WOPR 16 tysięcy złotych rocznie na poprawę bezpieczeństwa na augustowskich jeziorach. Przecież to jest kwota znacznie mniejsza, niż kwota którą burmistrz Mirosław Karolczuk postanowił już kilka lat temu, drenować co miesiąc miejski budżet uposażeniem swojego drugiego zastępcy.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 18:14Źródło komentarza: Augustowskie WOPR dostało dofinansowanie z miastaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ale tu pachnie jakiś przekrętemData dodania komentarza: 31.03.2025, 18:11Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Miejski monitoring vs uposażenie burmistrza Karolczuka I jego zdublowanych zastępcówTreść komentarza: Nie prezes spółdzielni jest zobligowany do ścigania przestępców tylko odpowiednie organy. Policja na podstawie miejskiego monitoringu otrzymanego od augustowskiej straży miejskiej na pewno ustali dane osób odpowiedzialnych za ten akt wandalizmu.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 14:21Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: miśkaTreść komentarza: To jest po prostu wstyd na całą Polskę.Data dodania komentarza: 31.03.2025, 13:48Źródło komentarza: Augustowskie WOPR dostało dofinansowanie z miastaAutor komentarza: straż leśnaTreść komentarza: W sumie było 120 strażaków, w olbrzymiej większości strażacy-ochotnicy, z Augustowa też była jednostka OSP, myślę że podzielą się rzetelną informacjąData dodania komentarza: 31.03.2025, 11:43Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym – spłonęło 89 hektarów traw i trzcinAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Dołożę badania wariografem i okaże się, ż 3/4 radnych nie spełnia norm..Data dodania komentarza: 30.03.2025, 18:06Źródło komentarza: Polityczny wandalizm w Augustowie. Zdewastowano plakaty Trzaskowskiego i BiejatAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Byłem na spacerku przy molo i odszukałem to miejsce. Żenada. Kabelek przysypany ziemią ale i tak w wodzie. Takie pudrowanie glutów w nosie. Chyba czas powiadomić SEP, bo może być tragedia. To musi być zlikwidowane natychmiast. Instalacja powinna być prowadzona inną drogą. Linią napowietrzną zabezpieczoną. Kto wam dał uprawnienia? Całkowita dyskwalifikacja, nawet jeśli tam nie ma prądu. Trafi się jakiś dureń który włączy na chwilę i trup. Tak właśnie jest winny czynnik ludzki..Data dodania komentarza: 30.03.2025, 17:20Źródło komentarza: Poważny problem na Molo Radiowej Trójki?Autor komentarza: JSTreść komentarza: Fajnie, że ktoś tam w tym całym Parlamencie Europejskim pamięta o Podlasiu i Warmii-Mazurach.Data dodania komentarza: 30.03.2025, 14:17Źródło komentarza: Moim priorytetem jest bezpieczeństwo regionu
PRZECZYTAJ
Zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie 25 marca 2025 roku, w wieku 65 lat zmarł ksiądz prałat Jerzy Owsianka, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej od 1 sierpnia 2018 roku. Był kapłanem od 38 lat. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w kościele MBCZ 28 marca o godz. 19:00, a przewodniczyć jej ma biskup ełcki Jerzy Mazur. Uroczystości pogrzebowe księdza odbędą się w jego rodzinnej parafii w Podegrodziu 29 marca o godz. 12:00. W ostatnich latach, pomimo ciężkiej choroby, ks. Owsianka bardzo zaangażował się w wiele istotnych przedsięwzięć związanych z życiem parafii, takich jak przygotowaniem muzeum i ekspozycji na terenie kościoła garnizonowego, związanego m.in. z historią stacjonującego w Augustowie w okresie międzywojennym 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Między innymi dzięki staraniom śp. księdza, trwa niezwykle potrzebny remont kościoła MBCZ, na którego wykonanie parafia otrzymała środki z rządowego programu odbudowy zabytków. Jednym z pamiętnych dzieł ks. Jerzego, było doprowadzenie do odrestaurowania obrazu Matki Boskiej Krechowieckiej, by przywrócić jego wygląd z 1939 roku. Niespełna rok temu w kościele odbyła się podniosła uroczystość związana z umieszczeniem odrestaurowanego obrazu, której przewodniczył ks. Jerzy Owsianka. W tym szczególnym momencie przypominamy naszą relację z tego dnia, który był jednym z symboli ważnych działań śp. księdza proboszcza. Wygłoszone przez niego słowa zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach pięknej ceremonii.Autor artykułu: Bartosz Lipiński Data dodania artykułu: 26.03.2025Kategorie artykułu: SpołeczeństwoKsiądz Jerzy Owsianka podczas uroczystości w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w maju 2024 roku.
Reklama