- Augustów spadł w rankingu rozwojowym z 36 miejsca w 2018 roku na miejsce 245 w roku 2023.
- Karolczuk rozpoczął kadencję od rozliczeń personalnych. Pracę w urzędzie miasta straciła powszechnie ceniona kierowniczka Katarzyna Trochimowicz, kojarzona z poprzednim burmistrzem. Z funkcją prezesa MPEC pożegnał się Wojciech Krzywiński, także utożsamiany z poprzednikiem Karolczuka.
- W pierwszych tygodniach urzędowania Karolczuk zwołał konferencję prasową, na której oszkalował swojego poprzednika. Insynuował łamanie prawa w procedurach przetargowych, podważał podpisy Wojciecha Walulika pod dokumentami. Mówił wręcz o sprawach kryminalnych. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa.
- Już na początku kadencji Karolczuk i jego ekipa prezentowali konfrontacyjną postawę wobec władz powiatu augustowskiego. Przez brak dobrej woli na włosku wisiał remont ulicy Wojska Polskiego w centrum Augustowa. Władze miasta nie chciały pokryć kosztów oświetlenia ulicznego, choć jest to zadanie miasta.
- Burmistrz Karolczuk dostał blisko stuprocentową podwyżkę zarobków decyzją radnych ugrupowania Nasze Miasto i PiS i zarabia ok. 20.000 zł miesięcznie.
- Burmistrz Karolczuk powołał drugiego zastępcę, co było wydarzeniem kosztownym i bezprecedensowym w historii miasta.
- Decyzją osób skupionych wokół burmistrza w Augustowie powołano zespoły szkolno-przedszkolne, pomimo sprzeciwu dużej części rad pedagogicznych i rad rodziców. Nie brakowało opinii, że głównym celem tych działań była wymiana kadry dyrektorskiej.
- Dyrektor Wiesława Chrulska otrzymała od burmistrza najniższą ocenę pracy na podstawie kłamliwych zarzutów Filipa Chodkiewicza, działającego z upoważnienia Mirosława Karolczuka. Filip Chodkiewicz przegrał w sądach dwóch instancji i musiał przeprosić za swój haniebny czyn. Karolczuk nie wyciągnął konsekwencji służbowych wobec swojego zastępcy.
- Burmistrz Mirosław Karolczuk popierał budowę południowo-wschodniej obwodnicy Augustowa, której realizacja wiązałaby się z powrotem TIR-ów na ulice miasta. Karolczuk nie sprzeciwił się tej inicjatywie ani nie dołączył do protestów innych samorządów.
- Wniosek Augustowa na ogromny zastrzyk finansowy z Funduszy Norweskich przepadł z powodu głupiego błędu formalnego i przekroczenia maksymalnej kwoty aplikowania.
- Miasto przed kilkoma laty zorganizowało demoralizujący koncert dla młodzieży na rozpoczęcie wakacji. Podczas występu raperów ze sceny padały liczne przekleństwa, a także promowano patologie, takie jak zażywanie narkotyków. Zastępca Karolczuka zaprosił na koncert dzieci ze szkoły podstawowej.
- Karolczuk chwalił się rzekomymi zasługami związanymi z zakupem Domu Turka przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Były właściciel nieruchomości, który sprzedał ją rządowej instytucji, jednoznacznie ocenił rolę Karolczuka jako negatywną w dokonanej transakcji. Niewiele brakowało, aby nie doszło do sprzedaży.
- Koalicjanci burmistrza Karolczuka wprowadzili zmiany do statutu miasta torpedujące wolną dyskusję na sesjach rady miasta i ograniczające swobodę wypowiedzi radnym.
- Podczas kadencji Karolczuka doszło do pierwszego w historii zamknięcia pływalni ze względu na protest ratowników, bezskutecznie domagających się zwiększenia zarobków. Dopiero później otrzymali podwyżki płac.
- Miasto pod dowództwem Karolczuka przystąpiło dopiero do ostatniej edycji programu dofinansowującego modernizację ciepłowni, co zaskutkowało ogromnym wzrostem opłat. Burmistrz na spotkaniu ze zdesperowanymi mieszkańcami polecił osobom w trudnej sytuacji, by udały się po pomoc do opieki społecznej.
- Miasto nie zrealizowało niezbędnej modernizacji oczyszczalni ścieków, chociaż niemal pewne było wysokie dofinansowanie zewnętrzne.
- Burmistrz i jego ekipa zasłynęli z wydania kilka lat temu przewodnika turystycznego, w którym znalazły się kompromitujące błędy ortograficzne i merytoryczne (np. Obława Augustowska w kwietniu).
- Inspektor nadzoru budowlanego zatrzymał na wiele miesięcy budowę domu seniora ze względu na złamanie przepisów prawa budowlanego oraz prowadzenia prac niezgodnie z pozwoleniem na budowę.
- Burmistrz Karolczuk i jego ugrupowanie zainicjowali konflikt z powiatem, w wyniku którego nie doszło do remontu ulicy Kościelnej w centrum Augustowa na odcinku przy bazylice.
- Karolczuk bezceremonialnie krytykował swoich oponentów, m.in. starostów na łamach biuletynu urzędu miasta wydawanego i rozsyłanego za publiczne pieniądze, którego jest redaktorem naczelnym.
- Radni związani z burmistrzem Karolczukiem (Dobkowski i Zawadzki), za jego wiedzą i przyzwoleniem, prowadzili intratne interesy z miastem, wykorzystując mienie gminy w działalności gospodarczej. W wyniku złamania artykułu 24f ustawy o samorządzie gminnym, przywołani radni utracili swoje mandaty.
- W ubiegłorocznym sezonie turystycznym byliśmy świadkami paraliżu bulwarów i nieukończenia budowy niewielkich kładek. Fatalnie prezentował się także zrujnowany pomost na plaży POSTiW z płytami paździerzowymi ogradzającymi przejście.
- Istnieje bardzo wysokie ryzyko, że wyciąg nart wodnych nad jeziorem Necko nie będzie funkcjonował także w nadchodzącym sezonie letnim.
- Niszczejący i nieremontowany szklany budynek Atol na Rynku Zygmunta Augusta jest symbolem zaniedbania mienia miejskiego przez burmistrza.
- Przez pięć lat w mieście funkcjonowało tylko jedno kąpielisko.
- Burmistrz Karolczuk i związane z nimi osoby toczyły głośne procesy sądowe ze swoimi oponentami, które głównie przegrywali.
Reklama
26 grzechów głównych Karolczuka 😈📖. 🔍 Przeczytaj, zanim zagłosujesz 🤔💡
Od dramatycznego spadku miasta w rankingu rozwojowym, przez personalne rozliczenia, aż po kontrowersyjne decyzje inwestycyjne i zarzuty o łamanie prawa budowlanego – lista "grzechów" burmistrza wydaje się długa i zróżnicowana. Zgromadzone fakty rzucają nowe światło na jego kadencję i stawiają pytanie o przyszłość Augustowa pod jego przywództwem. Czy te działania były podyktowane rzeczywistą potrzebą zmian, czy może osobistymi ambicjami i nieporozumieniami? Zapraszamy do szczegółowego przyjrzenia się 26 najbardziej dyskusyjnym momentom z kadencji Karolczuka, które zaważyły na obliczu miasta i jego mieszkańców.
- 05.04.2024 11:41
Napisz komentarz
Komentarze