Leasing operacyjny i finansowy – jakie są różnice?
Zacząć należy od tego, że każdy leasing z punktu widzenia prawnego jest umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. W tym zestawieniu pierwsza ze stron odpowiada za zakup środka trwałego będącego przedmiotem umowy. Druga ze stron uzyskuje prawo do jego użytkowania, mając jednocześnie obowiązek uiszczania comiesięcznych rat.
Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym oraz finansowym dotyczą przede wszystkim korzyści podatkowych oraz prawa do własności przedmiotu umowy. W pierwszym z nich właścicielem finansowanego dobra pozostaje leasingodawca i to on odprowadza koszty amortyzacyjne. Z kolei leasingobiorca ma oddzielnie naliczany VAT do każdej raty, którą w całości (wraz z czynszem inicjalnym) ma prawo odliczyć od kosztów uzyskania przychodu.
Leasing finansowy jest absolutną przeciwnością, gdyż:
- leasingowany przedmiot od razu można wprowadzić do majątku firmy,
- leasingobiorca ponosi opłaty amortyzacyjne,
- VAT należy opłacić z góry po podpisaniu umowy leasingowej,
- do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko część odsetkową raty.
Leasing operacyjny czy finansowy – co bardziej się opłaca w roku 2024?
Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wszystko zależy od konkretnego przypadku. Zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy może być korzystny w 2024 roku pod warunkiem, że został odpowiednio dobrany do potrzeb.
Biorąc pod uwagę ogólne zasady, pierwsza z powyższych opcji zwykle jest korzystniejsza, gdy przedmiotem umowy jest samochód (okres amortyzacji to 5 lat, ale zazwyczaj już po 2-3 można odliczyć większość kosztów). Warto skorzystać z tego rozwiązania również wtedy, gdy zależy Ci na wygenerowaniu wysokich kosztów początkowych, które osiągniesz wnosząc duży czynsz inicjalny. Do tego będzie to dobry wybór, jeśli chcesz rozłożyć w czasie kwestie związane zapłatą VAT-u.
Z kolei leasing finansowy polecany jest przede wszystkim w przypadku finansowania rzeczy objętych obniżoną stawką podatku VAT. Wynika to z faktu, że leasing operacyjny traktuje się jak usługę – w efekcie zawsze będzie objęty 23-procentową stawką tej daniny. Leasing finansowy uznaje się z kolei za tzw. dostawę towaru, a więc jeśli sfinansujesz w ten sposób np. sprzęt medyczny objęty 8-procentową stawką podatku VAT, dokładnie tyle zostanie doliczone do rat.
Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj leasingu wybrać lub też szukasz najlepszej oferty na finansowanie środków, warto skorzystać z pomocy doradców vleasing.pl.
Z jakiego leasingu najczęściej korzystają polskie firmy?
Jak wynika z różnych danych statystycznych, w Polsce od wielu lat największą popularnością cieszy się leasing operacyjny – obejmuje ponad 3/4 wszystkich umów dla tej formy finansowania zakupu środków trwałych. Dzieje się tak z prostego powodu – jest stosunkowo prosty w rozliczaniu i zazwyczaj gwarantuje najwięcej korzyści podatkowych. To zasługa m.in. tego, że przedsiębiorcy najczęściej leasingują samochody, dla których (m.in. z racji krótkiej amortyzacji), rozwiązanie to jest najkorzystniejsze. Można bowiem ponosić relatywnie niewielkie koszty miesięczne, aby na koniec umowy oddać pojazd leasingodawcy i wziąć kolejny.
Pamiętaj, że w leasingu finansowym zawsze dochodzisz do własności przedmiotu umowy natomiast w operacyjnym jest to tylko opcją. W efekcie ten rodzaj finansowania jest zazwyczaj wybierany wtedy, gdy dotyczy np. maszyny rolniczej czy budowlanej, która ma być eksploatowana przez bardzo długi czas.
Wybór rodzaju leasingu należy więc uzależnić od wielu czynników i jeśli chcesz upewnić się, który będzie lepszy, najlepiej zdaj się na wsparcie specjalistów. Korzystaj z usług profesjonalnych firm oferujących pomoc w znalezieniu takiego finansowania.