-Praca fizyczna przy tym jest naprawdę ciężka. Drewno nie jest łatwym materiałem do rzeźbienia. Akurat robię to drugi raz w życiu, ale są z nami leśnicy, którzy wykonują to po raz pierwszy – mówił podczas warsztatów Grzegorz Jasnok z Nadleśnictwa Głęboki Bród. -Tę kłodę, którą robimy, zabierzemy do siebie. Mamy już takie dwie. Kłody muszą jeszcze trochę się przewietrzyć, bo drewno jest świeże, ale już robimy przygotowania do tego, by Pszczoła Augustowska w nich zamieszkała.
-Samą barć w drzewie jest trudniej zrobić, ale kłodę bartną już trochę łatwiej. Nie jest to jednak proste zajęcie. Jak się zrobi parę ruchów siekierką i piłą to nabiera się wprawy. Kłody trafią do naszego nadleśnictwa. W ramach projektu mają być też stawiane ule. Na początku pszczoły mają być wsiedlane w ule, a potem miejmy nadzieję przeniosą się do kłód i barci -powiedział nam Andrzej Jadeszko z Nadleśnictwa Szczebra.
Adam Sieńko dodaje, że w ramach projektu w lasach Puszczy Augustowskiej stanie 81 uli.
-Utworzymy mini pasieki, po dwa, trzy ule. Będą one ulokowane na terenie całej Puszczy Augustowskiej. Do tych uli będzie wsiedlana czysta rasa Pszczoły Augustowskiej. Pszczoły przyjadą do nas z pasieki w Olecku. Będą to roje certyfikowane z czystymi genetycznie matkami. Taka matka przez dwa, trzy sezony będzie czerwić czystą Pszczołę Augustowską -objaśnia zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Augustów. -Te pszczoły w ulach mają się swobodnie roić i nie będziemy ograniczać roiliwości w odróżnieniu od pszczelarzy. Zależy nam, by potem roje w sposób naturalny zasiedlały nasze kłody i barcie.
Aby pszczoły mogli się rozmnażać i osiedlać, dodatkowo w ramach projektu mają w lasach powstawać łąki kwietne, wodopoje i sady.
-Niedługo będziemy już sadzić drzewka owocowe będzie ich 10 tysięcy i zostaną wysadzone w sadach o pow. od 20 do 30 arów na uprawach leśnych. Za kilka lat będą ładnie kwitły i dawały pożytek nie tylko pszczołom, ale także wszystkim zapylaczom w puszczy. Tak samo służyć będą łąki kwietne. Już niedługo będziemy przystępować do orania i siewu -dodaje Adam Sieńko.
Projekt realizowany jest w ramach funduszy norweskich. Więcej szczegółów na temat tego przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.tradycyjne-bartnictwo.pl
Napisz komentarz
Komentarze