Krzysztof Przekop by Koty2
Od czwartku zrobi się nieco zimniej. Temperatura w dzień będzie na małym minusie, by w nocy spaść nawet do minus 5. W drugiej połowie tygodnia możemy zobaczyć śnieg.
W roku 2022 coraz częściej będziemy słyszeć o metaverse. Niektórzy z nas mogą pamiętać aferę z Cambridge Analitica i Facebookiem, gdy okazało się, że nasze dane na tym portalu nie były chronione, były wręcz przekazywane do Cambridge Analitica i wykorzystywane bez naszej zgody. Firma Cambridge Analityca zniknęła z rynku, a Facebook zapłacił 5 miliardów dolarów kary. Odpowiedzią Facebooka na aferę z danymi jest metaverse. To idea świata wirtualnego, gdzie możemy mieć swoje domy, znajomych, imprezy, walutę, może to być także miejsce nauki czy pracy. Młodzi ludzie mogą uznać, że brzmi to znajomo. Gry Fortnite, Roblox czy Minecraft dają przedsmak takiej rzeczywistości. Rodzi się nowa platforma komunikacji, biznesu, prowadzenia edukacji, usług medycznych. Nowa technologia może otworzyć ogromne możliwości prowadzenia globalnych działań politycznych czy biznesowych, ale też ogromne pole do działań propagandowych, manipulacji, tworzenia nowych podziałów. Już dzisiaj żyjemy w bańkach informacyjnych. Algorytmy portali społecznościowych ciężko pracują, by nas skutecznie dzielić. Dzieje się tak, bo negatywne emocje powodują większą aktywność użytkowników i generują kolejne zyski dla właścicieli portali społecznościowych. Coraz mniej interesuje nas jakościowa treść, analizy, wymiana różnych poglądów. Czytamy tytuł, czasami pogrubiony wstęp i w ten sposób wyrabiamy sobie opinię o temacie. Buntujemy się wręcz, gdy do naszej bańki informacyjnej dostanie się ktoś o innych poglądach, gdy wygłosi tezy niezgodne z naszym światopoglądem. Traktujemy to jak atak na nasze osoby, zamach na naszą niezależność. Oddalamy się od siebie emocjonalnie, mentalnie i informacyjnie, bo żyjemy w światach, które coraz rzadziej mają jakieś punkty wspólne. Zaczynamy przypominać plemiona o rozłącznych celach i interesach, coraz bardziej wrogo do siebie nastawione. Niestety różnice plemienne dzielą nasze rodziny, przyjaciół, znajomych. Stajemy się wobec nowej rzeczywistości coraz bardziej bezbronni. Uciekamy się do ocen zero-jedynkowych. Albo jesteś w moim plemieniu, albo nie chcę mieć z tobą nic wspólnego. To mamy już teraz. Nie chcę sobie wyobrażać, co stanie się z naszym społeczeństwem, gdy zanurzymy się w wirtualnym, ale realistycznym idealnym świecie metaverse, gdzie znajdziemy idealnych znajomych, podzielających nasze poglądy, idealny dom, świetny samochód, ciepłą plażę, śnieżne góry. Wszystko to za niski abonament. Już dzisiaj firmy odzieżowe mają działy odzieży wirtualnej, firmy technologiczne tworzą wirtualne światy dla przyszłych użytkowników. Myślisz, że to odległa przyszłość. Nie byłbym tego tak pewien. To już się dzieje. Niedowiarkom przypominam, że smartfon, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, kończy niedługo zaledwie 15 lat. Pierwszy Iphone był zaprezentowany światu w 2007 roku.
Dlatego należy sobie życzyć przełamywania barier informacyjnych, barier ludzkich, uśmiechania się do siebie, dyskusji z ludźmi o innych poglądach, szerokiej wymiany poglądów i opinii, szukania kompromisów i pól porozumienia. Tam, gdzie nie możemy się porozumieć, możemy się przecież różnić pięknie. Tego sobie życzmy w 2022 roku.
Podsumowujemy rok 2021
W sylwestrowych życzeniach często słyszeliśmy „dobrze, że ten rok już się kończy”. Był to rok wielu przedwczesnych śmierci z powodu pandemii, był to rok inflacji, groźby agresji Rosji na Ukrainę. Był to w końcu rok tragedii humanitarnej, która ma miejsce bardzo niedaleko od nas, na granicy z Białorusią. Wiele problemów z roku 2021 odziedziczymy w roku nowym, wiele pójdzie w zapomnienie. My w artykule okładkowym przypominamy ważne wydarzenia w Augustowie w roku 2021. O niektórych chętnie zapomnimy, w szczególności o niepotrzebnych sporach. Zapraszam do przeczytania całego „Przeglądu Powiatowego”, a w szczególności tekstu zatytułowanego „Tym żyliśmy w 2021 roku”.
Spór, który można zakończyć
W Sajenku od kilku miesięcy toczy się spór między sąsiadami. W mojej ocenie jednym ze źródeł konfliktu jest niejednoznaczna postawa urzędników wielu instytucji. Nie jest trudno ustalić, czy na działce działają przepisy o ochronie przyrody, czy można wycinać drzewa. Można chyba ustalić, czy na działce miejskiej osoba prywatna ma prawo dokonywać prac ziemnych i kto może na to wyrazić zgodę. Rzeczywistość wyraźnie przerasta urzędników różnych szczebli. Cierpią mieszkańcy, zakłócany jest ich spokój. Sąsiedzi zamiast razem pić piwo przy grillu, straszą siebie sądami. W obszernym artykule staramy się przybliżyć sprawę naszym Czytelnikom. Zapraszam do przeczytania artykułu zatytułowanego „Trudny konflikt”.
A poza tym w numerze
Podkowa zostanie przebudowana. Kilkanaście rodzin musi przygotować się na exodus, gdyż ich mieszkania przestaną istnieć. Co jest planowane w miejscu Podkowy, opisujemy w artykule „Podkowa do rozbiórki”.
Uczniowie z II LO w Augustowie okazali się najlepsi w Polsce. O szczegółach bardzo trudnych i wymagających ogromnej wiedzy zmagań piszemy w artykule pod tytułem „Augustowianie z laurami w prestiżowym konkursie”.
Augustowski biegacz już po raz kolejny obiegł Polskę. W sumie przebiegł 3000 km, z czego 1000 km w górach. O wyczynie Pawła Kuryło piszemy w artykule „Przebiegł dookoła Polskę” .
Zapraszam do kiosków (od środy - 5 stycznia)
Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.
Krzysztof Przekop
Redaktor naczelny
Napisz komentarz
Komentarze