Bartosz Lipiński
Na stronie internetowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku pojawił się komunikat rzecznika prasowego informujący, że 12 października WSA oddalił skargę na zarządzenie zastępcze wojewody w przedmiocie stwierdzenia wygaszenia mandatu. Chodzi o szeroko komentowaną od kilku miesięcy sprawę dotyczącą radnego Tomasza Dobkowskiego.
Na wiosnę radni opozycji w augustowskiego radzie miejskiej złożyli wniosek o wygaszenie mandatu radnego argumentując, że Dobkowski w prowadzonej działalności gospodarczej korzysta z mienia komunalnego gminy, co jest niezgodne z zapisami ustawy o samorządzie gminnym. Radni koalicji rządzącej głosowali przeciwko wygaszeniu mandatu Dobkowskiego.
Kilka miesięcy później, po dokładnym przeanalizowaniu dokumentacji i faktur, o podjęcie stosownej uchwały wezwał radę miejską wojewoda podlaski. Bohdan Paszkowski uzasadniał swoją decyzję naruszeniem zapisów o samorządzie gminnym przez lidera ugrupowania Nasze Miasto. Podczas nadzwyczajnej sesji z końca czerwca Tomasz Dobkowski określił decyzję wojewody mianem całkowitej kompromitacji. Radny i jego stronnicy spekulowali, że jakieś bliżej nieokreślone osoby wywierały wpływ na wojewodę. Wbrew precyzyjnemu i niezwykle skrupulatnie uargumentowanemu wezwaniu przedstawiciela premiera, radni koalicji rządzącej ugrupowania Nasze Miasto oraz banitów z klubu PiS zagłosowali przeciw wymaganej przez wojewodę uchwale. Dalszy ciąg tej historii łatwo było przewidzieć.
Pod koniec lipca wojewoda Bohdan Paszkowski wydał zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu Tomasza Dobkowskiego. Napisał w nim między innymi o transakcjach firmy prominentnego radnego obozu rządzącego, prowadzonych z jednostkami organizacyjnymi miasta a także ze spółkami miejskimi, w tym niektórymi ze stuprocentowym udziałem miasta.
-„Pan Tomasz Dobkowski jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. Zgodnie z profilem prowadzonej działalności, dostarczał paliwo jednostkom organizacyjnym gminy, tj.: Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie oraz Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 1 w Augustowie, a także zawierał umowy na dostawę paliwa ze spółkami: Przedsiębiorstwem Transportowym NECKO, Wodociągi i Kanalizacje Miejskie; dostarczał także paliwo na rzecz Augustowskiego TBS KODREM” –fragmenty z zarządzenia wojewody.
„Usługodawca realizujący świadczenie w ramach działalności gospodarczej, przez sam fakt pobrania wynagrodzenia ze środków budżetowych gminy, korzysta z mienia gminnego” –stwierdził wojewoda Bohdan Paszkowski w swoim obszernym zarządzeniu wystosowanym 28 lipca.
Wojewoda powoływał się na wyrok WSA w Białymstoku z 2018 roku, że wykorzystaniem mienia gminnego jest uzyskiwanie wynagrodzenia za usługi wykonane przez radnego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na rzecz gminnych jednostek organizacyjnych i gminnych osób prawnych. Od decyzji wojewody przysługiwało odwołanie.
-Ustawodawca wprowadził generalny zakaz używania przez radnego mienia komunalnego gminy w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, bez względu na jej przedmiot, rodzaj majątku komunalnego i tytuł prawny. Mienie pozostające w zarządzie, czy użytkowaniu spółki, w której gmina ma 100 procent udziałów, jest mieniem komunalnym. Bez znaczenia pozostaje okoliczność zawierania umów w trybie przetargowym –fragment komunikatu WSA.
Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocne. Dobkowski może aktualnie odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pewnie skorzysta z tej szansy.
Przypomnieć należy, że to kolejna porażka sądowa Tomasza Dobkowskiego. O przegranej z Marianem Dyczewskim i Krzysztofem Przekopem można przeczytać tutaj:
Krzysztof Przekop wygrał w sądzie z radnymi koalicji rządzącej
Napisz komentarz
Komentarze