Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 19:09
Reklama

Jak jeździć oszczędnie? Benzyna już po 6 złotych

Podziel się
Oceń

Fachowcy nazywają to ekonomicznym sposobem jazdy. Kierowcy, widzący podwyżki cen na stacjach paliw, dodają określenie „oszczędna”. Żeby zmniejszyć spalanie auta trzeba trzymać się tylko kilku zasad.
Jak jeździć oszczędnie? Benzyna już po 6 złotych

Autor: iStock

Takie umiejętności mogą się przydać zwłaszcza teraz, kiedy cena benzyny Pb95 niebezpiecznie zbliża się do granicy 6 złotych (a na wielu stacjach już ją osiągnęła) a Pb98 przekroczyła wspomnianą barierę. Właśnie dlatego warto poznać zasady ekonomicznej jazdy samochodem. Kierowcy, którzy ją stosują, chwalą tę metodę.

„Podczas kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy są ujęte elementy ekonomicznej jazdy. Mowa jest o tym raczej pod kątem ekologii i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Jednak takie szkolenie nie wypracuje u kierowcy odpowiednich nawyków.” – mówi instruktor nauki jazdy Marek Kwapiszewski i dodaje, że aby jeździć oszczędnie, trzeba cały czas, przez przynajmniej kilka miesięcy (jeżeli jeździ się dużo) trzymać się tych zasad. „Czasami jest to trudne, ale nie spotkałem się ze stanowiskiem, żeby komuś się to nie opłaciło.” – dodaje.

Zasady ekonomicznej jazdy

Bez gwałtownych przyśpieszeń

Stałe tempo jazdy jest bardziej ekonomiczne i warto się go trzymać. Nie należy gwałtownie przyspieszać ani hamować. Przy pokonywaniu wzniesień, kiedy auto samo zwalnia lepiej dodać gazu. Prędkości jazdy poza miastem, jak radzą fachowcy, powinna wynosić ok. 90 km/h. Podróż z 120 – 140 km/h zwiększa spalanie o nawet 20 procent. Przy przemieszczaniu się po mieście za prędkość ekonomiczną uznaje się 50 – 60 km/h.

Ruszanie

Lepiej nie rozgrzewać silnika na postoju, chyba że to konieczne, np. zimą. Po przekręceniu kluczyków należy od razu ruszyć, ale zanim wykona się tę czynność, trzeba pamiętać o jednej sprawie. Po włączeniu samochodu (ale jeszcze nie odpaleniu) korzystniej jest poczekać około 2 minut, aby wszystkie potrzebne systemy się włączyły i przygotowały do pracy. Wówczas dopiero można uruchomić silnik. Zawsze odpalamy na pierwszym biegu. Jeżeli ktoś ma inne nawyki, warto jej zmienić.

Światła

Najnowsze auta, gdy dojeżdżają do czerwonego światła, same wyłączają silnik. W starszych modelach musi to zrobić kierowca. Nie opłaca się stać przed pasami czy skrzyżowaniem z pracującym „motorem”, który zużywa w tym czasie paliwo. Wielu kierowców może jeszcze trzymać się mitu, że każde uruchomienie silnika zwiększa zużycie paliwa. Eksperci dawno ten pogląd zweryfikowali i wskazują, że nie ma to dla ekonomicznej jazdy znaczenia. Że wręcz lepiej jest na światłach silnik zgasić.

Bez luzu

Wielu kierowców, dojeżdżając do skrzyżowania czy na miejsce postojowe, „wrzuca luz” i samochód nie jedzie na żadnym biegu. To błąd, a lepszym rozwiązaniem jest hamowanie silnikiem. Polega to na spowolnieniu pojazdu poprzez puszczenie pedału gazu (ogranicza to przepływ powietrza do cylindrów, tworząc siłę hamującą) i stopniową redukcję biegów. Jeżeli ktoś jedzie na czwartym biegu, to powinien przechodzić w dół – trzeci – drugi – pierwszy – luz. W skrzyniach automatycznych jest to jeszcze prostsze, bo zazwyczaj wystarczy puścić pedał gazu. Jednocześnie należy obserwować wysokość obrotów, aby redukcji dokonać we właściwym momencie. Nikt nie chce przecież uszkodzić układu napędowego. Ta metoda ma jeszcze ten plus - oszczędza hamulce.

Obroty

Zasada, aby wskazówka obrotomierza nigdy nie znajdowała się na czerwonym polu, jest oczywiście słuszna. Do niej należy dodać kolejną: pierwszy bieg ma być używany jak najkrócej, właściwie tylko do ruszenia z miejsca. Wyższe przełożenia powinny być stosowane przy możliwe najniższych obrotach. W autach benzynowych to zakres 2200 – 3500, a w dieslach 1700 – 3000 obrotów na minutę.

Klimatyzacja

Tak, ona także ma wpływ na spalanie. Niemiecki automobilklub ADAC udowodnił, że do obniżenia temperatury we wnętrzu pojazdu z 31 do 22  stopnia Celsjusza zużyto od 2,47 do 4,15 l paliwa więcej na 100 km. To bardzo dużo a takich sytuacji można uniknąć. Po pierwsze trzeba ustawić stałą temperaturę, kabinę schładzać, a następnie wyłączać system. Optymalny i ekonomiczny wskaźnik w samochodzie to 21 – 23 stopnie Celsjusza.

Więcej uwag

Powyższe wskazówki to podstawa, ale fachowcy mają więcej rad. Mówią o prawidłowej eksploatacji auta, uzupełnianiu płynów, dobieraniu ciśnienia w oponach do liczby pasażerów i w ogóle dbanie o ogumienie. Wszystko to w pewnym stopniu ma wpływ na spalanie. Ile można zaoszczędzić, stosując się do porad? Zależy to od parametrów pojazdu, rodzaju pokonywanych tras (miasto czy poza nim), ich długości, ale eksperci wskazują na rozpiętość od 5 do 30 procent mniej zużytego paliwa, a co za tym idzie wydanych pieniędzy. Nawet jeżeli komuś nie uda się osiągnąć górnego wskaźnika, to i tak oszczędność rzędu 10 - 20 procent będzie odczuwalna w kieszeni.


Napisz komentarz

Komentarze

słabe opady deszczu

Temperatura: 2°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 37 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JSTreść komentarza: Może warto wtedy dodać tabliczkę: ‘Korozja jest elementem wystroju miejskiego – prosimy nie czyścić’.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 15:52Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Jeśli ktoś z innej strony miałby równie ciekawy pomysł – też bym go pochwalił.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 15:50Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: JSTreść komentarza: W Augustowie znowu się działo.Data dodania komentarza: 5.04.2025, 15:47Źródło komentarza: Policjanci poszukiwali zaginionychAutor komentarza: Będzie powtórka z POSTiW-u z paździerzowymi płytami?Treść komentarza: Burmiszcz Karolczuk powinien w gazetce pod swoją redakcją poinformować mieszkańców o stanie technicznym mola Radiowej Trójki. Natomiast pierwszy z-ca burmiszcza Karolczuka Jerzy Filip Chodkiewicz mógłby być na tyle uprzejmy i na służbowym fb powiadomić w swoim emotkowo-emocjonalnym stylu o ewentualnym scenariuszu konieczności wygrodzenia paździerzem tego jakby nie było popularnego wśród mieszkańców i przyjezdnych miejskiego obiektu użyteczności publicznej.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 23:38Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: oczekujemy więcej chociaż od wasTreść komentarza: Czy tylko to radni opozycji proponują?Data dodania komentarza: 4.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: nie ma co narzekać, będzie piękna nowa obwodnicaTreść komentarza: Dobrowolska zawsze mówiła, że trzeba mieszkańców z błota wyciągać. Nie ukrywała.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 21:08Źródło komentarza: Mieszkańcy oburzeni skalą inwestycjiAutor komentarza: Tomasz SzTreść komentarza: Coś lysy z Pawełkiem dawno się nie lansowaliData dodania komentarza: 4.04.2025, 19:58Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: ArekTreść komentarza: To będzie najpięknieszy dzień w roku jak ich posadząData dodania komentarza: 4.04.2025, 19:56Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: jan 45Treść komentarza: pomysl to bylby super , żeby zlikwidować augustowska szyldoze !!!!! syf na miare 3 świata.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 19:54Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: Milton_FriedmanTreść komentarza: Jak dają kasę to trzeba brać bo inni ją wezmą – to słowa pana Chodkiewicza na Facebooku odnośnie muzeum za kilkanaście milionów, gdzie nie wiadomo ile zapłaci miasto czyli podatnicy, czyli z naszych podatków, a roczne utrzymanie też z naszych podatków i też nie wiadomo ile będzie to kosztować… Najważniejsze to przeciąć wstęgę, wrzucić rolkę na insta i będzie git Chciałbym napisać więcej na ten temat i pouczyć pana zastępcę o czymś takim jak przychody, koszty itd. ale myślę że wystarcza trzy słowa Ekonomia gościu ekonomia….Data dodania komentarza: 4.04.2025, 19:26Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: JSTreść komentarza: Przecież każdy z nas tam czasem bywa – czy to na spacerze, czy jak coś się dzieje latem.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 19:25Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: AntośTreść komentarza: Coś na ten moment działa w sklepie Astra na KonopnickiejData dodania komentarza: 4.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: Naczelny ratuszowy fejsbukowy krętacz: trzeba wymienić tylko kilka elementów...☝️🤡💪🤫Treść komentarza: Miejmy tylko nadzieję, że przed wakacjami Anno Domini 2025 mieszkańcy i turyści nie zostaną na augustowskim molo Radiowej Trójki przywitani płytami paździerzowymi, jak to miało miejsce dwa lata temu na pomoście przy wyciągu narciarzy wodnych w Augustowie.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: JanTreść komentarza: Czy ten pomost został wykonany z drewna które było wycięte pod przyszły cmentarz komunalnyData dodania komentarza: 4.04.2025, 13:24Źródło komentarza: Molo Radiowej Trójki przejdzie remont?Autor komentarza: Maximus: bezzwłoczne odsunięcie od władzy picerów, pozerów i festyniarzyTreść komentarza: Owszem czytanie to zacna sprawa, co do zasady pozytywnie wpływa na umysł. Nomen omen dla miasta bardziej niż budki z książkami potrzebna jest na ten moment możliwie szybka zmiana włodarzy w miejskim magistracie, którzy rozwój miasta upatrują w gazetkowo-fejsbukowych wypocinach pisowskonaszomiastowej propagandy i wizerunkowym festyniarstwie otumaniającym gawiedź żądną infantylnych błyskotek i populistycznych fruktów, i niestety podtrzymującą to towarzystwo wzajemnej adoracji przy władzy.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 11:50Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: Mol książkowyTreść komentarza: Witam. Pomysł ciekawy, przerabiany już w Polsce ....książki były na przystankach autobusowych czy tramwajowych. Niestety nie szanowane, niezbyt czyste...dla mnie źródłem różnych infekcji brudnych rąk.Data dodania komentarza: 4.04.2025, 07:46Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: tacy samiTreść komentarza: A pijany pieszy to wiele od rowerzysty się nie różni i zagrożenie podobne stwarza. I żaden z nich ubezpieczony nie jest . I z jednym i z drugim w razie wypadku musisz włoczyć się po sądach...Data dodania komentarza: 4.04.2025, 05:14Źródło komentarza: Rowerzyści na „podwójnym gazie”Autor komentarza: Nadciąga powtórka wielkiego kryzysu z lat trzydziestych XX w.Treść komentarza: Pisiory gromadnie klaskali okazując swoją aprobatę dla wyboru oszołoma z żółtymi włosami. Ciekawe jak sobie poradzą z cłami najwięksi pracodawcy z Augustowa eksportujący swoje wyroby do MAGA?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 22:02Źródło komentarza: Tajemnicze biuro europosła Karskiego i powiązania Pawła Wnukowskiego w Augustowie: jak radny PiS buduje swoje księstwo w cieniu korupcji?Autor komentarza: JSTreść komentarza: To naprawdę kreatywne i świetne dla miasta.Data dodania komentarza: 3.04.2025, 19:21Źródło komentarza: Ciekawy pomysł augustowskiej radnejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Czekam na ich miny po zatrzymaniu. Będzie wesoło, będzie się działo. Prosto do pierd-a czwórkami szli naftowe lwy..Data dodania komentarza: 3.04.2025, 18:46Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcji
Reklama