Rękodzieło to wytwór rąk ludzkich, wykonany metodą nieprzemysłową, który posiada przymioty artystyczne, często zawierający motywy regionu, kultury w której powstał. Mówiąc inaczej, taki wyrób posiada duszę, bo wykonawca zostawił w nim kawałek samego siebie, swego ducha.
Admin Admin
13.08.2016 11:21
(aktualizacja 02.08.2023 13:36)
Rękodzieło można podzielić na kategorie według użytego materiału, narzędzi pomocniczych i sposobu wykonania, techniki, np.: tkactwo, szydełkowanie, roboty na drutach, hafciarstwo, wikliniarstwo, rzeźbiarstwo, decoupage, quilling, origami i inne..
Opis niektórych dziedzin rękodzieła:
Tkactwo – to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez ludzkość. Za pomocą warsztatu tkackiego (krosna) przędzie się tkaniny z włókien naturalnych lub syntetycznych.
Szydełkowanie – proces tworzenia dzianiny za pomocą szydełka, polegający na przeciąganiu przez siebie pętelek nici na wiele sposobów.
Roboty na drutach – sposób wytwarzania dzianin za pomocą dwóch lub więcej drutów.
Hafciarstwo – proces ozdabiania tkanin lub skóry za pomocą igły bądź szydełka.
Wikliniarstwo – wytwarzanie ozdobnych przedmiotów użytkowych z wikliny poprzez zaplatanie.
Rzeźbiarstwo – ręczne tworzenie przedmiotów ozdobnych, postaci, figur przestrzennych z drewna, kamienia czy lodu.
Decoupage – to technika polegająca na zdobieniu przedmiotów za pomocą wzorów wyciętych z papieru lub serwetek papierowych i naklejaniu na zdobiony przedmiot a później lakierowaniu.
Quilling – technika zdobienia przedmiotów za pomocą papierowych pasków zwiniętych w kształcie spirali i naklejania ich na zdobione przedmioty.
Origami – technika tworzenia przedmiotów ozdobnych z odpowiednio zaginanych kawałków papieru, bez cięcia i klejenia.
Napisz komentarz
Komentarze
Aktualnie nie ma żadnych komentarzy. Bądź pierwszy, dodaj swój komentarz.
Napisz komentarz
Komentarze