Jak informują Wody Polskie Kanał Augustowski cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Zarówno w roku 2019 i 2020 różnicę poziomów wody na 14 śluzach pokonało 46 tysiące jednostek pływających. W tym roku również jest już bardzo duże zainteresowanie kanałem. W ciągu dwóch miesięcy od otwarcia drogi wodnej, przez śluzy Kanału przepłynęło blisko 6 tysięcy jednostek, a wakacje dopiero się rozpoczęły. To pokazuje, jak ważne i konieczne są inwestycje na Kanale Augustowskim.
-W zeszłym roku pobiliśmy wszelkie rekordy jeśli chodzi o śluzowanie. W tym roku też idziemy w bardzo dobrym kierunku. Biorąc to pod uwagę Wody Polskie obok wielkich jezior mazurskich również tu na Pojezierzu Augustowskim przeznaczają duże pieniądze i swoją energię, by dalej remontować śluzy i Kanał Augustowski -mówił podczas konferencji Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.
Na śluzie Paniewo, jedynej dwukomorowej po stronie polskiej, za blisko 1 milion złotych wymienione zostały wrota górne, środkowe i dolne. Śluza z powodu dużej różnicy poziomów między jeziorem Paniewo, a jeziorem Krzywym, która wynosi 6,7 m, składa się z dwóch połączonych ze sobą komór. Na sąsiedniej śluzie Gorczyca wymienione zostały wrota górne. Ich koszt to 230 tys. zł. Remont wrót dolnych na tej śluzie zakończył się pod koniec ubiegłego roku i kosztował 300 tysięcy złotych.
-Kanał Augustowski to pomnik historii i zabytek. Nasze działania skupiają się na zachowaniu zabytkowego charakteru tego obiektu -podkreślał Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. -Przeprowadziliśmy już wiele inwestycji, a teraz jesteśmy przed bardzo dużym remontem śluzy Augustów i mamy nadzieję, że rozpocznie się on jeszcze w tym roku.
Wody Polskie posiadają już pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie robót budowlanych oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Czekają na decyzję pozwolenie wodno-prawne. Po jej uzyskaniu wystąpią o pozwolenie na budowę i ogłoszą przetarg na wybór wykonawcy remontu śluzy Augustów. Ma to nastąpić pod koniec tego roku. Zakończenie robót budowlanych oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie śluzy po remoncie przewidziane jest 2023 roku, czyli rok obchodów 200-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego. Inwestycja ma na celu przywrócenie sprawności technicznej śluzy i utrzymanie drożności drogi wodnej Kanał Augustowski dla żeglugi śródlądowej. Remont Śluzy Augustów będzie polegał na wzmocnieniu ścian komory i głów śluzy, wymianie poszycia wrót, remoncie mechanizmu napełniania, zmianie sposobu obsługi śluzy z ręcznego na elektryczny lub hydrauliczny, umocnieniu brzegów ścianką szczelną awanportu dolnego i górnego, pogłębieniu kanału od strony awanportu dolnego, zmiany zagospodarowania terenu wokół śluzy, wymiana ciągów pieszych, montaż oświetlenia, wymiana ogrodzenia, wykonanie monitoringu śluzy spiętego z budynkiem operatora śluzy i budynkiem Zarządu Zlewni. Po północnej stronie nabrzeża odtworzona zostanie „mała przystań” w postaci pływającego pomostu na 6-8 jednostek. Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 10 mln złotych. Razem z rozpoczęciem remontu śluzy Augustów planowany jest remont jazu na stopniu wodnym Augustów. Trwa uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń. Kapitalna modernizacja jazu jest konieczna, ze względu na korozje betonu na ścianach jazu, skorodowane części metalowe zasuw, zużyte mechanizmy, uszkodzenia umocnień i miejscowe erozje brzegów. Inwestycja ma za zadanie ochronę powodziową części miasta Augustów. Szacunkowy koszt tej inwestycji to około 4 mln. zł.
O remoncie śluzy Augustów mówił na konferencji Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.
-Cieszę się, że kanał nabiera blasku. Na drożność kanału czekają przede wszystkim turyści. Kiedy pojawia się jakaś inwestycja na kanale, są głosy niezadowolenia. Staram się je uspakajać, bo musimy dbać o kanał, on musi funkcjonować, a bez remontów nie da się tego zrobić -mówił burmistrz. -Cieszę się, że w odróżnieniu do strony białoruskiej nasze obiekty na Kanale Augustowskim są modernizowane z zachowaniem zabytkowego charakteru. Dzięki temu kanał cieszy się tak dużym powodzeniem u turystów.
Kanał Augustowski przebiega też przez gminę Płaska. Podczas konferencji wypowiadał się także Wiesław Gołaszewski, wójt gminy Augustów.
-Najdłuższy odcinek kanału, bo aż 40 km, przebiega przez naszą gminę. Mamy osiem pięknych śluz, w tym śluza graniczna Kurzyniec, która jest jedyną śluzą, a w zasadzie jednym przejściem wodnym granicznym rzecznym w Unii Europejskiej. W 2023 roku świętować będziemy 200-lecie rozpoczęcia Kanału Augustowskiego i chcemy ten jubileusz uświetnić. Gmina Płaska stara się o wybudowanie pomnika twórców kanału. Mamy już projekt pomnika, wykupiliśmy teren na jego posadowienie i staramy się zebrać środki finansowe -poinformował wójt gminy Płaska. -Wspólnie z Wodami Polskimi jak i Lasami Państwowymi staramy się ucywilizować przepiękne bindugi dla turystów. Sprawić, żeby te miejsce były nadal dziewicze, ale także funkcjonalne i przystosowane do wypoczynku.
Przedstawiciele Wód Polskich mówili też o innych działaniach na Kanale Augustowskim. W najbliższych latach zostanie wyremontowana śluza Białobrzegi i jazy w miejscowościach Rygol, Dębowo, Białobrzegi, Gorczyca, Sosnowo oraz Szpichlerzysko. Remontowane są też zabytkowe budynki mieszkalne oraz budynki gospodarcze strażnic wodnych. Dwukrotnie wykaszana jest roślinność rozwijającą się w dnie kanału oraz usuwane wykoszone porosty. Wykoszony został odcinek od śluzy Augustów do śluzy Borki.
Napisz komentarz
Komentarze