Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz powiatowych, gminy Augustów, przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Suwałkach oraz członkowie Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 w Augustowie. Ppłk Jarosław Kowalewski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w trakcie uroczystości mówił o tym, że suwalskie WKU jako jedyne w województwie podlaskim w 2020 roku przeprowadziło kwalifikacje wojskowe w planowym w terminie. W tym roku kwalifikacje w związku z epidemią zostały przesunięte i rozpoczęły się ze sporym opóźnieniem. Mają potrwać do października. Uroczystość odbyła się w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Augustowie, gdzie odbywają się kwalifikacje. Pierwsi przystąpią do niej mieszkańcy gminy Augustów.
Przypomnijmy, że służba wojskowa w naszym kraju jest dobrowolna, ale każdy mężczyzna musi przejść kwalifikację wojskową, która polega na ocenie zdrowia i przyznaniu konkretnej kategorii wojskowej. W tym roku przed powiatowymi komisjami lekarskimi stawić się powinni mężczyźni urodzeni w 2002 roku oraz mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii i osoby urodzone w latach 2000–2001, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. Warto dodać, że kwalifikacji muszą się też podać niektóre panie. I tak tegoroczną komisję powinny przejść kobiety urodzone w latach 1997-2002, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Kwalifikacja dotyczy też kobiet, które są studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków takich jak analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria i nie posiadają jeszcze określonej kategorii wojskowej. Do stawienia się na komisję lekarską mogą być też wezwane osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, a jeszcze nie posiadają przyznanej kategorii wojskowej. Warto dodać, że osoby które zostaną wezwane po raz pierwszy na kwalifikacje, powinny posiadać ze sobą dowód osobisty, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy) oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki. Natomiast ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 lub 24 miesięcy oraz książeczkę wojskową. W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny wójt lub burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Więcej na temat uroczystego rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej w powiecie augustowskim przeczytać będzie można w najnowszym wydaniu tygodnika „Przegląd Powiatowy”, który ukaże się 10 czerwca.
Napisz komentarz
Komentarze