Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 11:37
Reklama

Oby jak najmniej złamanych obcasów

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Haliną Poźniakowską, instruktorem, choreografem i prowadzącą od początku Zespół Tańca Ludowego „Bystry” w Augustowie.
Oby jak najmniej złamanych obcasów

18 lat to zacny jubileusz. Proszę opowiedzieć, jak doszło do powstania zespołu?

-W 2002 roku podjęłam pracę w Zespole Szkół Samorządowych, obecnie SP3, jako nauczyciel wychowania fizycznego. Ówczesny dyrektor szkoły Dariusz Szkiłądź umożliwił mi utworzenie zespołu tańca ludowego i wspierał moje pomysły. Często szalone, jak teraz na to patrzę. Było to wyzwanie niełatwe, ale jak się okazało możliwe. Na początku trzeba było zebrać grupkę dzieci, które będą chciały tańczyć coś ludowego, założyć strój ludowy i jeszcze wystąpić przed publicznością. W tym czasie w Augustowie folklor był tematem bardzo odległym i niemodnym. Na początek musiałam przemycić taniec w zajęciach z piłką, więc na zajęciach tanecznych trochę tańczyliśmy, a potem graliśmy. Po pół roku zmieniłam kolejność, czyli trochę graliśmy, a resztę tańczyliśmy. Już w marcu 2003 roku pierwszy raz wystąpiliśmy w Suwałkach na Marzeńtańcach. Tam złapaliśmy wiatr w żagle, wiele pochwał i nagrody. A potem to już tak poszło, wyjazdy na wspólne warsztaty szczególnie do Goniądza i Dowspudy złączyły grupę w jedność, a wspólne pasje, czyli taniec zaczął dawać niesamowitą satysfakcję zarówno mi jak też i dzieciom. Kiedy wygraliśmy Złotą Muszelkę Wigier w 2005 roku na Międzynarodowym Festiwalu „Muszelki Wigier”, uwierzyłam w siebie, że chyba coś tam potrafię w życiu robić, młodzi tancerze zauważyli, że nie odbiegają niczym od innych zespołów. Od początku istnienia zespołu pełnię w nim wiele funkcji -choreografa, instruktora, garderobianej, piszę oferty i wnioski na pozyskiwanie funduszy na stroje, warsztaty i wyjazdy, jestem opiekunem lub kierownikiem wyjazdów. Oprócz prowadzenia kapeli zajmuję się wszystkim co jest związane z ZTL „Bystry”. Moją prawą ręką jest Emil Kulbacki, który prowadzi kapelę i wokal. Praca bez niego na pewno nie miałaby tak dużych osiągnięć.

Muzyka ludowa i taniec nie są zbyt popularne wśród młodzieży. Jak się pani udało zachęcić dzieci do tego, by zaangażowały się w taniec?

- Uważam, że dzieci jak i młodzież muszą najpierw chcieć coś robić, potem ważnym ogniwem są rodzice, którzy wspierają i zachęcają swoje pociechy, cieszą się z ich występów i je przeżywają. Mam zasadę, żeby się coś w życiu udało trzeba pracować, trzeba oddać część siebie innym, trzeba pokazać, że to co robię, to robię dla dobra innych z miłością i oddaniem. Korzyści jakie mają członkowie „Bystrego” są niezliczone. Młody człowiek nie zwraca tak bardzo uwagi na tradycje, folklor, uważa: idę tam gdzie się dobrze czuję, gdzie jestem lubiany, gdzie wyjadę, co zobaczę. Wyjazdy na festiwale krajowe, zagraniczne, udziały w warsztatach, programach unijnych, takie jak projekty Erasmus+, to jest największy motor bycia w zespole, a jak się jeszcze ludziom podobają i są oklaskiwane nasze występy to jest cel, do którego młody człowiek nawet nieświadomie dąży. Muszę tutaj wspomnieć o tym, że największym moim osiągnięciem jest to, iż członkowie zespołu, kiedy idą w stroju ludowym są dumni i pewni siebie i że taniec ludowy jest wartościowy zarówno dla młodych jak i starszych.

Gwara augustowska jak i same tańce, nie mówiąc o strojach były chyba zapomniane przez społeczeństwo. Musiała pani wykonać dużą pracę etnograficzną. Jak ten proces przebiegał?

-Trochę czasu na to poświęciłam. Byłam wychowana na wsi, z gwarą miałam do czynienia w dzieciństwie, może nie aż taką całościową, ale pojedyncze słowa wplatam do dziś, zresztą świadomie. Byłam na wielu wykładach pana Jana Bacewicza, autora książki „Gwara i kuchnia Suwalszczyzny”. Skoro „Bystry” dba o folklor Augustowszczyzny to dbanie o gwarę jest naszym elementem składowym. Odnośnie stroju augustowskiego było trochę trudniej. Na początek poszukiwałam u Oskara Kolberga, polskiego folklorysty, później w regionalnym Ośrodku Kultury w Suwałkach i w Muzeum Ziemi Augustowskiej. Jednak nie mogłam sama podjąć decyzji bardzo ważnej z punktu widzenia autentyczności stroju. W 2005 roku zwróciłam się do Muzeum Etnograficznego w Warszawie i spotkałam tam pasjonatkę folkloru Starszą Kustosz NME, Panią Jadwigę Koszutską, która podjęła się opracowania miejskiego augustowskiego stroju z przełomu XIX i XX wieku. Strój ludowy damski jest ubogi, ale bardzo szykowny, natomiast męski bardzo elegancki. Nie można tutaj zapomnieć o dużym wsparciu Dariusza Szkiłądzia i Towarzystwa Młodego Krechowiaka.

W ciągu 18 lat istnienia przez zespół przewinęły się całe pokolenia tancerzy i muzyków. Czy pamięta pani, ile osób występowało od początku istnienia zespołu?

-Nie jestem w stanie określić, ile to było osób. Niektórzy w zespole byli dwa trzy lata, potem przenosili się do innych gimnazjów i karierę w „Bystrym” musieli zakończyć. Niektórzy byli z nami nawet 10 lat. Od 2016 roku, kiedy to zaczęliśmy działać nie tylko w samej szkole i przy Towarzystwie Młodego Krechowiaka, ale także w Augustowskich Placówkach Kultury, możemy skupiać artystów nieco starszych niż uczniowie. Dzięki temu tancerze mogą być z nami do ukończenia 20 roku życia. Tak po listach na wyjazdy, które niedawno przeszukałam było ok.700 osób licząc małe, średnie i dorosłe grupy.

Zespół w trakcie swojej działalności stał się bardzo znany. Jesteście laureatami i zwycięzcami wielu prestiżowych festiwali. Czy pamięta pani taki pierwszy, najważniejszy sukces?

-Każdy festiwal jest bardzo ważny, każdy laur i nagroda cieszą. Jednak zdobycie w 2013 roku prestiżowego tytułu „Najlepsi z Najlepszych” w Bułgarii na Międzynarodowym Festiwalu „BAŁKAN FOLK” otworzył nam wrota na festiwale o dużej randze artystycznej. W chwili obecnej nie musimy martwić się, jak wyjechać na festiwal. Po prostu Zespół „Bystry” jest zapraszany na festiwale międzynarodowe sponsorowane przez organizatorów. Uważam, że to jest sukces bardzo duży zarówno dla zespołu jak też i dla jego członków.

Z ilu grup i jakich składa się obecnie „Bystry”?

-Obecnie w zespole działają trzy grupy. Najstarsza reprezentacyjna wraz z kapelą, które działają przy Augustowskich Placówkach Kultury. Grupa średnia i skupiająca małe dzieci funkcjonuje w Szkole Podstawowej Nr 3. W sumie zespół skupia teraz 67 osób.

Zespół skończył 18 lat. Serdecznie gratulujemy i składamy najserdeczniejsze życzenia. A właśnie, czego życzyć zespołowi w związku z wejściem w dojrzałość?

-Wytrwania, pokory, sukcesów, zdrowia i radosnych dni, szczęśliwych wyjazdów i powrotów z festiwali, jak najmniej „złamanych obcasów”, tak mówimy w zespole i dużo życzliwych osób wokół nas każdego dnia. Na koniec serdecznie dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które w ciągu tych 18 lat nas wpierały i wspierają, zarówno finansowo jak i duchowo (szczególnie mnie J). Największe ukłony składam rodzicom za ich wytrwałość, dbanie o rozwój swoich dzieci, prasowanie i pranie strojów, naprawianie butów, wożenie na próby, wspieranie, podziwianie występów, jednym słowem za każdy włożony wkład w działalność „Bystrego”.

Tego więc życzymy i dziękujemy za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 14°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: QwertyTreść komentarza: Na profilu miasta pojawiły się zdjęcia, na których widzimy przegranego burmistrza sąsiedniego miasta w towarzystwie kierowników magistratu. Czy to nowy kierownik jednego z wydziałów?Data dodania komentarza: 3.04.2025, 05:39Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: pośmiać się możnaTreść komentarza: Jakie inwestycje? że drogę zrobią na wioskę? albo koncert dla młodzieży?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Musiał to być wyjątkowy moment dla wszystkich, którzy go wtedy widzieli.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Papież na Ziemi AugustowskiejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mąki raczej nie ale "красный борщ уже да"..Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Te "Twory", a raczej "Potwory" widać gołym okiem. Już mi oczy bielmem zachodzą niczym u Zagłoby. Już lepiej niech tworzą coś na papierkach, bo w realu to strach w obawie przed kalectwem lub śmiercią. Niech kupią sobie jeszcze po szpadelku i wiaderku do tego tworzenia. Może ktoś się zlituje i na Rynku Z.A. trochę im piachu wysypie. Jak sokół ucieknie, to i "lepiszcze" się znajdzie. Tyle oni "potrafiom i mogom". Uff..Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Komercja big farmy vs potrzeby chorychTreść komentarza: Kiedyś w Augustowie były dwie apteki i były pełne dyżury nocne. Obecnie jest kilkanaście aptek i jest problem. Konstatacja jest taka, że prawdopodobnie prawo zostało ustanowione pod kątem koniunktury komercyjnej właścicieli aptek, a nie potrzeb obywateli. Big firma zarabia potężne pieniądze na swoich klientach, więc powinna być zobligowana prawnie do świadczenia usług 24/7.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:44Źródło komentarza: Apteki nocą czynne tylko przez dwie godzinyAutor komentarza: Augustowskie profeto naszomiastowych populistów-salcesoniarzyTreść komentarza: Dlaczego tyle łapek w dół pod wyborczymi obietnicami ugrupowania Nasze Miasto-PiS, burmistrza Mirosława Karolczuka i jego zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza? Pisowskiego bezładu już nima, ale przecież jest KPO. Może naszomiastowym fachowcom z ratusza od gazetkowo-fejsbukowej proagandy pójdzie lepiej pozyskanie setek milionów złotych na rozwój Augustowa, niż z pozyskiwaniem z Funduszy Norweskich sfinalizowanym wiekopomnym blamażem burmistrza Karolczuka i jego ekipy "specjalistów" z urzędu miejskiego.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: ChoryTreść komentarza: Powiat, to nie tylko Augustów. Czemu nie ma dyżuru w Lipsku, Bargłowie itd.? Ponadto co to za matka, która ma małe dziecko i nie jest zabezpieczona, że zawsze może coś się wydarzyć, i w swojej domowej apteczce trzeba mieć najpotrzebniejsze specyfiki. Wstyd.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:46Źródło komentarza: Apteki nocą czynne tylko przez dwie godzinyAutor komentarza: Miałeś chamie złoty róg...Treść komentarza: No cóż, z buraka ćwikłowego mąki pełnoziarnistej raczej nie będzie.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 22:50Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Toru do driftu nie będzie , tylko naobiecywali przed wyborami , a o kładce to można zapomnieć ,to było tylko mydlenie oczu przed wyboramiData dodania komentarza: 1.04.2025, 21:52Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: MoniaTreść komentarza: Na ich kontach musi kasa się zgadzać ,a w maju niech się pochwalą co oni przez rok zrobiliData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:48Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: GrzesiuTreść komentarza: Bo Pani Elżbieta , myślę że lepiej by poprowadziła obrady , niż Mieczysław, bo Pan Mieczysław to ledwo co się wypowiada , a gdzie prowadzić obradyData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Augustowskie profeto naszomiastowych populistów-salcesoniarzyTreść komentarza: Kiedy wreszcie ruszy budowa kładki nad Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka oraz młodzieżowej mediateki i toru wyścigowego pod auspicjami Jerzego Filipa Chodkiewicza? Augustów zasługuje na więcej milionów z polskiego bezładu, niż jakieś profeto quasi-księdza à la egzorcysty od przepędzenia demonów salcesonem!Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:17Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Rdzawy herb królewskiego miasta AugustówTreść komentarza: Być może te rdzewiejące pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa są zaplanowanym działaniem, tak jak "patynująca" elewacja bazy kajakarzy z dachem kwietnym widzianym z lotu ptaka? Kierownik Sokołowska z urzędu miejskiego raczej nie omieszka obszernie wyjaśnić stadium procesu intensywnie postępującej korozji trawiącej pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa na ulicy Gęsiej.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:10Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: proste jak budowa cepaTreść komentarza: Absolutorium chcą mieć a dogadać się, współpracować nie potrafią więc wszystko siłą lub cwaniactwem.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:00Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Pracownik Pana TomkaTreść komentarza: Codziennie się spotykają i coś tworzą aby nie stracić swoich stanowisk ,bo długi ktoś musi swoje spłacić za nasze pieniądzeData dodania komentarza: 1.04.2025, 19:31Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: DarekTreść komentarza: Ciekawe czemu to Mieczysław zrezygnował a nie Elżbieta z funkcji wiceprzewodniczącego ?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:30Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: JSTreść komentarza: Dopiero co zrobili remont, a już wygląda, jakby miał 20 lat?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:17Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: Augustowskie "profeto" kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Kiedy wydane zostaną setki milionów złotych na monumentalną kładka nad rzeką Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz mediatekę i tor wyścigowy pod auspicjami pierwszego zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Chodkiewicz kontra prawda. Bezwzględna gra ludzkimi losamiAutor komentarza: LolkaTreść komentarza: Wykonawca studzienek zrobił bubel po taniości a fachowcy z UM za to zapłacili. Naszymi pieniędzmi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:24Źródło komentarza: Rdza spowiła herb Augustowa
Reklama