Bartosz Lipiński
Jak co tydzień od czasu wybuchu epidemii koronawirusa spotkaliśmy się ze starostą, aby w tym trudnym czasie poznać najświeższe i najbardziej rzetelne informacje o sytuacji w naszym powiecie. Jarosław Szlaszyński, jako szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poinformował nas, że do dnia zamknięcia tego wydania „Przeglądu Powiatowego” w szpitalu powiatowym w Augustowie na oddziale obserwacyjno-zakaźnym nadal znajdują się dwie pacjentki, u których wcześniej potwierdzono obecność koronawirusa. Na szczęście są także dobre informacje, bo chore wracają do zdrowia. W poniedziałek zostały pobrane od nich próbki do badania kontrolnego i wynik okazał się ujemny. Jeśli drugie badanie sprawdzające da taki sam rezultat, pacjentki zostaną wypisane do domu. Na oddział obserwacyjno-zakaźny została przyjęta też pacjentka, u której wcześniej wynik testu był ujemny. Jednak ze względu na jej gorsze samopoczucie w trosce o bezpieczeństwo została poddana kolejnemu badaniu. Jego wynik ponownie okazał się ujemny.
Do wtorku 5 maja, w kwarantannie domowej przebywały 74 osoby. To liczba nieco wyższa niż przed tygodniem, ale uzależniona jest przede wszystkim od przemieszczania się ludności. Z kolei 1 osoba znajdowała się w kwarantannie instytucjonalnej poza miejscem zamieszkania.
Zgodnie z rekomendacjami rządu, związanymi z kolejnym etapem tzw. luzowania restrykcji, od 4 maja uruchomione zostały Orliki przy Augustowskim Centrum Edukacyjnym oraz przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Grzegorza Piramowicza, a także boisko przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii i Polaków na Świecie. Haromonogram korzystania z tych obiektów znajduje się na stronach internetowych starostwa oraz powyższych szkół średnich w Augustowie. Starosta podkreśla, że korzystając z Orlików należy pamiętać i bezwzględnie stosować się do przepisów, które decyzją rządu tam obowiązują. Dziś np. na boisku może być w danej chwili maksymalnie 6 osób. Dopiero w kolejnych etapach znoszenia zakazów będzie można zwiększyć liczbę zawodników przebywających na boisku i korzystających z tej infrastruktury. Przywrócono działalność Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, ażeby umożliwić wydawanie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczeń oraz opinii o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
Od poniedziałku 4 maja, Starostwo Powiatowe w Augustowie zajmuje się rozdysponowaniem środków do dezynfekcji dla miast i gmin leżących w powiecie augustowskim, które zgodnie z decyzją rządu będą mogły uruchamiać przedszkola i żłobki. Płyny dezynfekujące przekazał urząd wojewódzki za pośrednictwem żołnierzy WOT. Funkcjonowanie przedszkoli oraz żłobków należy do zadań samorządów szczebla podstawowego. Samorząd powiatu realizuje inne zadania w zakresie bezpieczeństwa.
Rządowe wsparcie dla przedsiębiorców realizuje powiatowa jednostka – Powiatowy Urząd Pracy. Do końca kwietnia wypłacił ponad 2,2 miliona zł w formie niskooprocentowanych pożyczek dla 453 mikroprzedsiębiorców oraz ponad 117 tys. zł na dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności dla przedsiębiorców samozatrudnionych.
Napisz komentarz
Komentarze