To zachowanie modliszki znalazło też odzwierciedlenie w życiu człowieka. Często mężczyźni określają tym mianem kobiety, które są niezależne i bez skrupułów podchodzą do związków damsko-męskich. Zdaniem niektórych panów kobiety są jak modliszki, które zabijają podczas kopulacji swojego partnera. Nie mnie oceniać takie porównanie, ale jest ono powszechnie stosowane w męskim świecie. Tyle a propos porównań, bo bardziej interesujący jest fakt, że modliszki można spotkać w Augustowie. Dlaczego zawędrowały z dalekiego południa kraju? Nasz rozmówca jest zdania, że poszerzanie terenu bytowania modliszki jest związane z ociepleniem klimatu.
-Jest coraz cieplej i dlatego te owady przemieszczają się w miejsca, gdzie do tej pory nie mogły bytować -wyjaśnia Zbigniew Oleksy. -Co ciekawe wiele gatunków zwierząt zmienia miejsce swojego pobytu i pojawia się tam, gdzie do tej pory nie miały szans przeżycia. Ostatnio dowiedziałem się, że w okolicy Olsztyna pojawiły się szakale złociste.
Tak więc ocieplenie klimatu sprawia, że będziemy coraz częściej na naszych terenach spotykać bardziej egzotyczne gatunki zwierząt. Wracając do modliszki zwyczajnej. Uważajmy na te owady, jeśli spotkamy je w naszych domach nie zabijajmy ich. One nikomu nic nie zrobią. Umożliwmy im powrót na wolność. Tym bardziej, że owad ten znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze jako EN gatunek bardzo wysokiego ryzyka i jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Od 2016 roku jest także na Światowej Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunek najmniejszej troski (LC –Least Concern). Do najpoważniejszych zagrożeń należy niszczenie siedlisk dogodnych dla tego gatunku, a więc siedlisk otwartych (polan) w obrębie kompleksów leśnych.
Zaręczamy, że modliszka, która trafiła do naszej redakcji ma się dobrze i została bezpieczne zwrócona środowisku naturalnemu.
Napisz komentarz
Komentarze