Relacja video:
Andrzej Zarzecki jest przekonany, że prace modernizacyjne na pływalni są pilne i nieuniknione.
-Gruntowny remont pływalni jest niezbędny. Zwłaszcza, że minęło ponad dwadzieścia pięć lat od stworzenia projektu obiektu. Od tego czasu zdecydowanie rozwinęła się technologia, m.in. pojawiły się energooszczędne i innowacyjne rozwiązania, dotyczące chociażby newralgicznego systemu wentylacji, czy technologii uzdatniania wody. Dziś możliwe jest powstanie nowych atrakcji, wykorzystanie terenu wokół basenu. Teren jest własnością miasta, a jego powierzchnia sprzyja nowym inwestycjom. Muszą zostać rozwiązane problemy z niewystarczającą ilością miejsc parkingowych. Należy rozważyć budowę wielopoziomowego parkingu, z którego korzystaliby nie tylko klienci pływalni, ale też mieszkańcy osiedla. To wszystko musi zawrzeć się w kompleksowych pracach -mówi Zarzecki.
Drogi i obszerny zakres robót
-Uważam, że modernizacja pływalni powinna być priorytetowa. Wszystkie podobne obiekty, które były budowane w Polsce w tym samym czasie, już dawno przeszły remonty lub są w ich trakcie. Podam przykład basenu w Ełku, gdzie prowadzony jest remont w bardzo dużym zakresie. Prawie 28 mln zł to dofinansowanie rozbudowy Parku Wodnego, w którym powstaną m.in. dodatkowe baseny, nowe zjeżdżalnie oraz strefa SPA. Pieniądze na ten cel pochodzą z budżetu państwa. Koszty modernizacji augustowskiej pływalni będą bardzo wysokie. Szkoda, że nie przystąpiono do tych prac wcześniej, bo jeszcze kilka lat temu taka inwestycja byłaby znacznie tańsza. Żałuję też, że nie zgłoszono modernizacji augustowskiej pływalni do programu inwestycji strategicznych „Polski Ład” -ocenia radny.
-Dziś doszliśmy do momentu, że gruntowna modernizacja jest niezbędna. Nie da się bez końca funkcjonować w mającym ćwierć wieku obiekcie. Potrzebne są działania naprawcze w niemal każdej dziedzinie, tj. wentylacji, energochłonności, wymianie stolarki i przeszklenia okiennego. Powinniśmy rozważyć rozdzielenie obiegu wody i wprowadzenie możliwości odzysku ciepła z wody spływającej do kanalizacji. Takie rozwiązania funkcjonują na nowoczesnych basenach. Potrzebne jest wykorzystanie niezagospodarowanej powierzchni obiektu, czyli tarasu nad halą basenową, poprzez zabudowę, zmianę sposobu użytkowania -twierdzi pierwszy dyrektor CSiR.
-Dobrym pomysłem byłby montaż paneli fotowoltaicznych na dachu pływalni, co wymagałoby zmiany konstrukcji. Prowadząc kompleksową inwestycję nie można zapomnieć o znajdującym się przy pływalni lodowisku, gdzie należy zamontować zadaszenie. To wszystko pozwoliłoby na tańsze funkcjonowanie, przy tak drastycznie rosnących cenach energii -relacjonuje Zarzecki.
Napisz komentarz
Komentarze