Przed rokiem opisywaliśmy problem z pomostami plaży POSTiW. Ich ówczesny stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Nie brakowało opinii, że przebudowa jest opóźniona. Andrzej Zarzecki podkreśla, że podobna sytuacja nie może powtórzyć się w przypadku innej budowli.
-Molo Radiowej Trójki powinno przejść w przyszłym roku kompleksowy remont. Od poprzedniego minie wkrótce dziesięć lat i nie sądzę, by obiekt mógł funkcjonować bez naprawy przez kolejne lata. Drewno ma to do siebie, że na obiektach usytuowanych w wodzie szybciej ulega korozji biologicznej, a okres dziesięciolecia to moim zdaniem górna granica wytrzymałościowa materiałów w naszych warunkach -uważa Andrzej Zarzecki.
-O potrzebie generalnego remontu molo najlepiej świadczy przykład pomostu plaży POSTiW, którego poprzednia gruntowna modernizacja miała miejsce w 2013 roku. Już w 2021 i 2022 roku oceny nadzoru technicznego świadczyły o bardzo złym stanie. Przed rokiem został całkowicie wyłączony z użytkowania i w końcu przeszedł remont. To dowód, że w naszym klimacie i warunkach wodnych nie można eksploatować budowli dłużej niż dziesięć lat -mówi Zarzecki.
Potrzebne miliony na przebudowę
-Molo jest o wiele większym obiektem niż pomosty przy wyciągu nart wodnych i ma 3.300 metrów kwadratowych. Jeśli remont budowli na POSTiW-ie kosztował 1,7 mln zł, przebudowa molo pochłonie zapewne 5-6 milionów -podkreśla Zarzecki.
Jakie prace trzeba wykonać?
-Myślę, że należałoby usunąć lub wyciąć znajdujące się pod wodą spróchniałe pale. Podczas poprzedniego remontu na niektóre pale założono stalowe zabezpieczenia, co wydłużyło ich żywotność. Na molo znajduje się ok. 700 pali. Należy wymienić poszycie i elementy konstrukcji, belki i kleszcze. Konkretny zakres prac powinien być znany po dokonaniu przeglądu technicznego obiektu. Przeglądy przeprowadza inspektor nadzoru, posiadający stosowne uprawnienia -opisuje Zarzecki.
-Będąc dyrektorem CSiR zlecałem przegląd budowli co roku, zawsze przed sezonem. Myślę, że teraz jest podobnie. Nie sądzę, by inspektor nadzoru nie dostrzegł pogarszającego się stanu obiektu i naturalnego zużycia ze względu na wysoce niesprzyjające warunki. Chętnie zapoznam się z raportem z przeglądu. Po analizie tego dokumentu dowiemy się, czy molo przetrwa bez remontu przez rok bądź dwa lata -relacjonuje Zarzecki.
Napisz komentarz
Komentarze