Wcześniej został wydany utwór „W salonie”. Opowiadał on historię Zofii Żylińskiej, której mąż był jedną z ofiar Obławy Augustowskiej. Wysyłała listy do różnych instytucji z prośbą o pomoc w znalezieniu małżonka, nigdy nie doczekała się jego powrotu. Piosenka „Przy biurku” opowiada natomiast o traumie związanej z Obławą Augustowską, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Tak koncepcję płyty i piosenek w niej zawartych komentowała Marika, wykonawczyni utworu:
„Wierzę, że odkrycie tajemnicy zaginionych członków rodzin „Lipcowych” lub choć wypowiedzenie tej prawdy na głos to niezbędne minimum, które możemy zrobić, żeby okazać szacunek tej społeczności. Głębia przyzywa głębię. Tajemnica przyzywa naszą uwagę. Swoimi piosenkami na płycie LIPCOWE’45 chciałabym okazać współczucie i szacunek wszystkim tym, którzy w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach utracili najbliższych w augustowskich lasach oraz samym zaginionym.”.
„O nich nie można było mówić. LIPCOWI’45”
Premierze utworu towarzyszy akcja poszukiwania rodzin Ofiar i świadków Obławy Augustowskiej pod nazwą „O nich nie można było mówić. LIPCOWI’45”. Ponieważ ta sowiecka zbrodnia przez wiele lat owiana była tajemnicą, a nadal nie znamy miejsca spoczynku jej Ofiar, każde wspomnienie, zdjęcie czy pamiątka, są bardzo cenne. Instytut Pileckiego prosi o kontakt każdą osobę, która może posiadać informacje na ten temat, na adres mailowy: [email protected] lub pod numerem telefonu +48 539 393 419.
Link do utworu: https://youtu.be/xUnNs4hOuEM?si=joCnUupWfAywNP0s
Napisz komentarz
Komentarze