Witajcie!!! Za nami kolejna wymiana młodzieży z programu Erasmus +. Kolejna, warto tu nadmienić, udana wymiana, gdyż zdołaliśmy przeprowadzić ją zgodnie z założeniami, a praca projektowa stała się dla nas prawdziwą przyjemnością i miejscem, w którym mogliśmy się zintegrować z innymi ludźmi, ale odnośnie tego w dalszej części. Projekt poruszał kwestie różnic kulturowych oraz naszych tradycji. Wymiana, która była jedną z działań projektowych odbyła się w ferie w Murzasichlu. Realizatorami projektu jesteśmy My, młodzież skupiona wokół Towarzystwo Młodego Krechowiaka – Augustów - Polska i Rezeknes Nacionalo biedribu kulturas nams z Rezekne – Łotwa.
Tematyka projektu może na pierwszy rzut oka nie wydawać się najciekawsza, tym bardziej dla młodych ludzi, lecz po głębszym przeanalizowaniu wątku jesteśmy w stanie stwierdzić, że gdy bardziej zainteresujemy się danym tematem, tym bardziej ciekawy może on się dla nas stać. Zdecydowanie pomogło nam tu zestawienie dwóch narodów, które mimo wielu podobieństw mają też różnice, które wspólnie odnaleźliśmy i rozpatrzyliśmy w grupach w różnorakich aktywnościach. Przez ponad tydzień wyjazdu braliśmy udział w warsztatach, grach integracyjnych, dyskusjach i wszelkich tego typu działaniach grupowych. Warto też podkreślić, że działania projektowe przeprowadzaliśmy w grupach zadaniowych, co było strzałem w dziesiątkę. Muszę przyznać, że energia płynąca z działania z innymi ludźmi, którzy również posiadają wiele swoich, często bardzo oryginalnych pomysłów, jest wprost nie do opisania.
Sama w sobie problematyka projektu nie wydawała się może najtrudniejsza, lecz gdy przyszło do jej zrealizowania, musieliśmy się chwilę pogłowić. W końcu jednym z najważniejszych celów projektu jest upowszechnianie, stąd też parcie na jak najprostsze przedstawienie problemu niechęci narodowej czy też wyśmiewania się z „inności”. Stworzyliśmy więc spoty edukujące społeczeństwo w kwestii negatywnych skutków nacjonalizmu. Sam nacjonalizm był jednym z wiodących pojęć wymiany.
Teraz pora na coś, co mi osobiście podobało się najbardziej. Mianowicie mowa tutaj o wątku tradycji i kultury. Ile było w tym frajdy i zabawy, ale przede wszystkim nauki naszych kultur poprzez właśnie wspomniane „frajdę” oraz „zabawę”. Tutaj energia grupowa działała na najwyższych obrotach. Ulubione z moich działań na projekcie to na pewno te zajmujące się tematem mody, kulinariów oraz wieczorki kulturalne. Odnośnie tego pierwszego, łączyliśmy ze sobą różne style modowe zawarte w kulturze. Połączyliśmy chociażby styl Emo czy Drill z klasycznymi strojami naszych regionów. Wieczorki kulturowe przebiegały dość rozrywkowo, gdyż edukowaliśmy się na temat naszych kultur oraz prezentowaliśmy sobie nasze stroje, potrawy czy tańce. Gdyby ktoś był szerzej zainteresowany tematem, to polecam odwiedzić naszą stronę na Facebooku „Tradycja, kultura, współpraca”, na której zamieszczaliśmy nasze dokonania odnośnie działań.
Cóż mogę jeszcze rzec. Projekt jednym słowem był po prostu świetny i mamy nadzieję, że udało nam się przeprowadzić go w założony sposób. A na pewno był dość przystępny dla tych zainteresowanych. Osobiście jestem dumny z dokonań naszych grup i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję spotkać się w tych dwóch grupach i przeprowadzić następną świetną wymianę. Póki co, dziękuję wszystkim zaangażowanym w działania projektowe, zastanawiałem się z jaką myślą tym razem was zostawić i…
Zgodnie z puentą naszego projektu: Po prostu starajcie się być sobą, być empatyczni wobec bliźnich i zwracać uwagę na każdy akt przemocy wobec „inności”. W końcu niczym złym jest nierozstawanie się ze swoimi korzeniami i wyrażanie siebie w sposób niekrzywdzący bezpośrednio innych.
Uczestnik projektu:
Patryk R.
Napisz komentarz
Komentarze