Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 04:17
Reklama

O kulturze w Augustowie – pozytywnie!

Podziel się
Oceń

Przed Finałem WOŚP Augustów zwykle się ożywia i tak było tym razem. Pojawiają się nowe inicjatywy, mają miejsce ciekawe wydarzenia kulturalne.
O kulturze w Augustowie – pozytywnie!
Bogusław Falicki podczas Biesiady Literackiej w Augustowie. Autor: Beata Perzanowska
Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

25 stycznia w Szkole Muzycznej spotkało się grono osób pragnących wspomnieć Izabellę Cywińską, artystkę przez pół wieku związaną z naszym miastem zarówno przez Rodzinę swojego męża aktora Janusza Michałowskiego, jak też nawiązane tutaj przyjaźnie i znajomości. Wybitna reżyserka filmowa i teatralna zwykle spędzała w domu na Kościuszki część wakacji. Tu w ogrodzie powstała znaczna część autobiografii „Dziewczyna z Kamienia”, w której jest osobny rozdział „Augustów”. Uczniowie Szkoły Muzycznej złożyli hołd Reżyserce, wykonując repertuar okolicznościowy. Wystąpili: Daria Biernacka (flet), Lena Mejcz (fortepian), Jan Frąckiewicz (akordeon) i Karolina Siemienowicz (fortepian). Melodię z serialu „Boża podszewka” zagrał prof. Grzegorz Sobczak. Drogi Januszu, przesyłamy Ci wyrazy współczucia i wiedz, że pamiętamy jak często w wywiadach wspominałeś o swojej małej augustowskiej ojczyźnie, a Twoja Małżonka mówiła, że Augustów jest u Niej na podium najważniejszych miejsc na mapie, zaraz po Poznaniu i Warszawie. Wspomniany rozdział „Augustów” odczytały Anna Wiśniewska--Jankowska i Zofia Witkowska-Masiewicz. Zdjęcia z pogrzebu państwowego Izabelli Cywińskiej w Warszawie oraz ostatni dokument nakręcony w lutym 2023 przez Jacka Frankowskiego (twórcy filmu o leśnikach Puszczy Augustowskiej) w warszawskim mieszkaniu Izabelli i Janusza: „Rozmowa” oraz „Kolekcja” zaprezentowała uczestniczka uroczystości pogrzebowych Małgorzata Zachorowska, a jej mąż poeta Bogusław Falicki odczytał wiersz będący podziękowaniem za „Bożą podszewkę”. Film „Rozmowa”, to dialog małżonków - Reżyserki z Aktorem o pracy na scenie i planie filmowym, a „Kolekcja” to pierwsza dokumentacja filmowa kolekcji lamp naftowych Janusza Michałowskiego (ponad 200 egz.) Z tego zbioru Janusz przez szereg lat ofiarowywał lampę na aukcję WOŚP. Spotkanie otworzył dyrektor Szkoły Muzycznej Dariusz Michałowski. O godną oprawę muzyczną i scenografię zadbały doświadczone organizatorki spotkań muzyczno-literackich Lidia Karpińska i Bożenna Szumska-Niewiadomska. Poetki Lucyna Jakubiak-Poręba i Maria Leończuk wzbogaciły program osobistymi refleksjami związanymi z Izabellą. Lucyna w formie poetyckiej, a Maria impresjami z osobistych przelotnych acz znaczących spotkań z Artystką. Inicjatorami wydarzenia byli aktywiści Klubu Augustowiaków w Warszawie oraz dyrektor Szkoły Muzycznej przy wsparciu APK. Pojawił się też niezwykły Gość - założyciel i pierwszy dyrektor Szkoły Muzycznej w Augustowie Andrzej Rząca. Legendarny Profesor i kompozytor był kier.art. Orkiestry ZNP ‘Suita”, zespołu Akord w I LO i Orkiestry Dętej w Technikum Budowlano-Elektrycznym. Artysta po latach pracy za granicą wrócił do Polski, a tego dnia po raz pierwszy od powrotu odwiedził swoją Szkołę. Ze wzruszeniem powitał go obecny jej Gospodarz Dariusz Michałowski. 

W sobotę 27 stycznia odbyła się w sali widowiskowej APK promocja najnowszych książek wydanych przez Jamiński Zespół Indeksacyjny: reprintu przewodnika turystycznego z 1934 „Grodno i Okolice, Jeziora Augustowskie, Suwalszczyzna” oraz zbioru utworów ”Mój Augustów”, augustowiaka Bogusława Falickiego. Jego pierwsza książka ukazała się w1979 nakładem wydawnictwa Pojezierze w Olsztynie i był to pierwszy tomik poetycki augustowskiego autora wydany przez profesjonalne wydawnictwo po wojnie. Redaktor i wydawca Krzysztof Zięcina przedstawił profil tematyczny JZI, w tym serię reprintów, cieszących się szczególnym wzięciem u Czytelników. Przywracanie współczesnym zapomnianych, archaicznych edytorsko publikacji o tematyce regionalnej, to jedna z misji wydawnictwa. Oryginał Przewodnika (w 90. rocznicę jego wydania!) znalazł Bogusław Falicki w zbiorach rodzinnych. Książka przeżyła wiele przeprowadzek i kilka wojen. Teraz, odnowiona wraca do Czytelników na promocji augustowskich wierszy właściciela-poety. Historia zatoczyła koło. O znaczeniu Grodna dla mieszkańców Augustowa mówiła kompetentnie i z pasją przewodniczka turystyczna i pilotka wycieczek do Grodna, Aneta Cich. Zachęceni opowieścią Anety na pewno pojedziemy tam, gdy ruch turystyczny będzie znów możliwy. Małgorzata Zachorowska pokazała zdjęcia też sprzed 90 lat, na których jej Mama pływała po augustowskich jeziorach. Fotografie cudem przeżyły, wyrzucone z warszawskiej kamienicy podmuchem bomby. Znów historia dokonała cudu: oto córka na promocji augustowskich wierszy swojego męża pokazuje zdjęcia, na których jej Mama wiosłuje po Rospudzie 90 lat temu – niewykluczone, że Mama korzystała z przewodnika, którego reprint leżał właśnie obok! Niebywałe są losy zdjęć, książek i ludzi. Mąż i żona mieli w archiwach rodzinnych pamiątki  

z lat 1934-35, które w 2024 ujrzały światło dzienne w Augustowie. Kilkoro mieszkańców Augustowa przeczytało na promocji wybrane wiersze i fragmenty książki „Mój Augustów”: Krystyna Walicka, Lucyna Jakubiak- Poręba, Zofia Masiewicz, Krzysztof Anuszkiewicz oraz Adam z Suwałk, a miłą niespodzianką była uczennica pierwszej klasy licealnej Maja Kłoczko, która wybrała do czytania bardzo ambitne teksty i czuła się przy mikrofonie jak ryba w wodzie. Już dziś jest talentem - co zaprezentuje za kilka lat? Muzyczną atrakcją wieczoru była Elżbieta Granacka. Pięknie zaśpiewała trzy piosenki, a najbardziej oklaskiwana była „Augustów - kocham to miasto”. Padło pytanie do Publiczności, czy ten utwór zaproponujemy Radzie Miasta, jako hymn Augustowa. Mocne brawa były odpowiedzią. Niniejszym kieruję do Przewodniczącej Rady Miasta Alicji Dobrowolskiej społeczną inicjatywę w tej wyjątkowej sprawie. Przyjęcie jej nie niesie żadnych specjalnych kosztów. Kosz kwiatów dla Elżbiety Granackiej, wykonawczyni, autorki tekstu, muzyki, aranżacji będzie tylko zaszczytem dla Rady. Artystka na uznanie zasłużyła latami pracy z młodzieżą, jako instruktorka, umilając koncertami rejsy pasażerom naszej żeglugi. Od lat prowadzi także z sukcesami Augustowski Teatr Piosenki przy APK. Elżbieta Granacka jest augustowskim dobrem narodowym. Apeluję do Rady Miasta, aby zakończyła swoją najdłuższą w historii kadencję uchwaleniem piosenki „Augustów - kocham to miasto” hymnem Augustowa. Dwa miesiące to dość czasu na tak prostą uchwałę. Zróbcie coś innego, radosnego dla Mieszkańców! I proszę nie pokłóćcie się - jak posłuchacie tego utworu podczas sesji, to z pewnością polubicie tę piosenkę -hymn, (a może i siebie nawzajem?). Jak wiemy z naszego Sejmu, muzyka łagodzi obyczaje. Wchodzimy w czas kampanii wyborczej. Może któryś z kandydatów na burmistrza zechce poprzeć naszą inicjatywę? Brakuje nam w mieście spraw i symboli ciepłych, pogodnych, łączących. Wspomniana piosenka jest właśnie taka. Mieszkańcy i przyjaciele Augustowa zasługują po pięciu latach na miły prezent od naszych kochanych Włodarzy.  

 

PS. Suwałki mają swój hymn. 

 

Zespół Klubu Augustowiaków w Warszawie 

 


Napisz komentarz

Komentarze

leśny ludek 19.02.2024 17:59
Ta piosenka na hymn Augustowa? To chyba jakiś nieśmieszny żart...

BAU 14.02.2024 17:38
Przecież można jechać " Od 2 marca 2023 r. do 31 grudnia 2024 r. obywatele Polski mogą wjechać na teren Białorusi bez wiz, przez wszystkie przejścia graniczne na granicy UE z Republiką Białorusi."Polecam Białoruś.

bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pośmiać się możnaTreść komentarza: Jakie inwestycje? że drogę zrobią na wioskę? albo koncert dla młodzieży?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Musiał to być wyjątkowy moment dla wszystkich, którzy go wtedy widzieli.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Papież na Ziemi AugustowskiejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mąki raczej nie ale "красный борщ уже да"..Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Te "Twory", a raczej "Potwory" widać gołym okiem. Już mi oczy bielmem zachodzą niczym u Zagłoby. Już lepiej niech tworzą coś na papierkach, bo w realu to strach w obawie przed kalectwem lub śmiercią. Niech kupią sobie jeszcze po szpadelku i wiaderku do tego tworzenia. Może ktoś się zlituje i na Rynku Z.A. trochę im piachu wysypie. Jak sokół ucieknie, to i "lepiszcze" się znajdzie. Tyle oni "potrafiom i mogom". Uff..Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Komercja big farmy vs potrzeby chorychTreść komentarza: Kiedyś w Augustowie były dwie apteki i były pełne dyżury nocne. Obecnie jest kilkanaście aptek i jest problem. Konstatacja jest taka, że prawdopodobnie prawo zostało ustanowione pod kątem koniunktury komercyjnej właścicieli aptek, a nie potrzeb obywateli. Big firma zarabia potężne pieniądze na swoich klientach, więc powinna być zobligowana prawnie do świadczenia usług 24/7.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:44Źródło komentarza: Apteki nocą czynne tylko przez dwie godzinyAutor komentarza: Augustowskie profeto naszomiastowych populistów-salcesoniarzyTreść komentarza: Dlaczego tyle łapek w dół pod wyborczymi obietnicami ugrupowania Nasze Miasto-PiS, burmistrza Mirosława Karolczuka i jego zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza? Pisowskiego bezładu już nima, ale przecież jest KPO. Może naszomiastowym fachowcom z ratusza od gazetkowo-fejsbukowej proagandy pójdzie lepiej pozyskanie setek milionów złotych na rozwój Augustowa, niż z pozyskiwaniem z Funduszy Norweskich sfinalizowanym wiekopomnym blamażem burmistrza Karolczuka i jego ekipy "specjalistów" z urzędu miejskiego.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: ChoryTreść komentarza: Powiat, to nie tylko Augustów. Czemu nie ma dyżuru w Lipsku, Bargłowie itd.? Ponadto co to za matka, która ma małe dziecko i nie jest zabezpieczona, że zawsze może coś się wydarzyć, i w swojej domowej apteczce trzeba mieć najpotrzebniejsze specyfiki. Wstyd.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:46Źródło komentarza: Apteki nocą czynne tylko przez dwie godzinyAutor komentarza: Miałeś chamie złoty róg...Treść komentarza: No cóż, z buraka ćwikłowego mąki pełnoziarnistej raczej nie będzie.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 22:50Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Toru do driftu nie będzie , tylko naobiecywali przed wyborami , a o kładce to można zapomnieć ,to było tylko mydlenie oczu przed wyboramiData dodania komentarza: 1.04.2025, 21:52Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: MoniaTreść komentarza: Na ich kontach musi kasa się zgadzać ,a w maju niech się pochwalą co oni przez rok zrobiliData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:48Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: GrzesiuTreść komentarza: Bo Pani Elżbieta , myślę że lepiej by poprowadziła obrady , niż Mieczysław, bo Pan Mieczysław to ledwo co się wypowiada , a gdzie prowadzić obradyData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Augustowskie profeto naszomiastowych populistów-salcesoniarzyTreść komentarza: Kiedy wreszcie ruszy budowa kładki nad Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka oraz młodzieżowej mediateki i toru wyścigowego pod auspicjami Jerzego Filipa Chodkiewicza? Augustów zasługuje na więcej milionów z polskiego bezładu, niż jakieś profeto quasi-księdza à la egzorcysty od przepędzenia demonów salcesonem!Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:17Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Rdzawy herb królewskiego miasta AugustówTreść komentarza: Być może te rdzewiejące pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa są zaplanowanym działaniem, tak jak "patynująca" elewacja bazy kajakarzy z dachem kwietnym widzianym z lotu ptaka? Kierownik Sokołowska z urzędu miejskiego raczej nie omieszka obszernie wyjaśnić stadium procesu intensywnie postępującej korozji trawiącej pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa na ulicy Gęsiej.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:10Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: proste jak budowa cepaTreść komentarza: Absolutorium chcą mieć a dogadać się, współpracować nie potrafią więc wszystko siłą lub cwaniactwem.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:00Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Pracownik Pana TomkaTreść komentarza: Codziennie się spotykają i coś tworzą aby nie stracić swoich stanowisk ,bo długi ktoś musi swoje spłacić za nasze pieniądzeData dodania komentarza: 1.04.2025, 19:31Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: DarekTreść komentarza: Ciekawe czemu to Mieczysław zrezygnował a nie Elżbieta z funkcji wiceprzewodniczącego ?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:30Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: JSTreść komentarza: Dopiero co zrobili remont, a już wygląda, jakby miał 20 lat?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:17Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: Augustowskie "profeto" kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Kiedy wydane zostaną setki milionów złotych na monumentalną kładka nad rzeką Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz mediatekę i tor wyścigowy pod auspicjami pierwszego zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Chodkiewicz kontra prawda. Bezwzględna gra ludzkimi losamiAutor komentarza: LolkaTreść komentarza: Wykonawca studzienek zrobił bubel po taniości a fachowcy z UM za to zapłacili. Naszymi pieniędzmi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:24Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Znowu pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, bo ktoś prawdopodobnie wypalał trawy?Data dodania komentarza: 31.03.2025, 21:08Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: wojewoda podlaski apeluje o odpowiedzialność
Reklama