O wykonanej niedawno wycince sporych drzew mówił radny miejski Mirosław Chudecki.
-W budżecie na rok 2024 jest kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych na cmentarz komunalny. Czy to wystarczająca suma, żeby coś się w tej sprawie ruszyło? Na cmentarzu parafialnym przy prosektorium są wycinane drzewa. To już ostatni dzwonek, aby coś zrobić -zauważył Chudecki.
-Oczywiście, niewielka kwota nie wystarczy na realizację tej obszernej inwestycji. Te środki są niezbędne do sporządzenia aktualnej dokumentacji. Posiadając aktualny kosztorys będziemy mogli przystąpić do poszukiwania środków zewnętrznych. Bez nich ciężko będzie zrealizować inwestycję liczoną pewnie w kilkuset tysiącach lub milionach złotych, bo jest to duży zakres wraz z drogami dojazdowymi i parkingami -mówił zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski.
Należy zauważyć, iż koncepcja budowy cmentarza komunalnego nieopodal Żarnowa Trzeciego funkcjonuje od wielu lat. Pamiętamy, że w poprzedniej kadencji samorządu w budżecie miasta pojawiały się niewielkie środki na odlesienie terenu.
-Burmistrz Karolczuk i ugrupowanie Nasze Miasto podjęli swego czasu twarde zobowiązania, z których się nie wywiązali. Wspólnota gruntowa przekazała miastu działki pod budowę strefy aktywności gospodarczej. Warunkiem było powstanie cmentarza komunalnego na granicy miasta i gminy wiejskiej Augustów. Miasto miało zadbać o infrastrukturę, doprowadzenie mediów, zrobienie dojazdu, ogrodzenie terenu. Do dzisiaj nie wywiązało się ze zobowiązań. Skandalem jest niedotrzymanie obietnicy złożonej rolnikom. Pamiętamy, że kilka lat temu były pieniądze w budżecie miasta na cmentarz komunalny. Później zabrano je na inne cele, a członkowie wspólnoty mogą czuć się oszukani -komentuje Marcin Kleczkowski.
Cmentarz komunalny w Studzienicznej?
O problem cmentarza zapytaliśmy wieloletniego burmistrza Augustowa Leszka Cieślika.
-Od kilku lat funkcjonuje w budżecie ta sama kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych na cmentarz komunalny, ale nie widzimy żadnych efektów. Nie wiem, czy pomysł budowy nekropolii w tym miejscu jest właściwy. Ze względu na położenie terenów w bliskości obwodnicy czy drogi na Ełk, te grunty mogłyby zostać przeznaczone na działalność gospodarczą -uważa Leszek Cieślik.
-Kiedyś brałem pod uwagę rozbudowę cmentarza w Studzienicznej, bo przecież Studzieniczna też jest częścią miasta. Od cmentarza do drogi na Sejny jest jeszcze sporo terenu, który można byłoby przeznaczyć na pochówki. Zwłaszcza, że nie jest tam dziś prowadzona gospodarka leśna. Niezależnie od miejsca nowego cmentarza, ta inwestycja musi być zaplanowana racjonalnie i oszczędnie. Wydaje mi się, że za szybko nowymi grobami zapełniła się działka oddana na cele cmentarne przy szpitalu w Augustowie. Należałoby przede wszystkim spełnić pierwotne zamiary związane z budową kolumbarium. Coraz więcej rodzin życzy sobie, by ciało zmarłej osoby zostało poddane kremacji -podkreśla były burmistrz miasta.
-W Polsce funkcjonują cmentarze parafialne i komunalne. Gdyby w Augustowie powstał nowy cmentarz komunalny, który funkcjonuje np. w Suwałkach lub zostałaby dobudowana część w Studzienicznej i otrzymała status nekropolii miejskiej, wszelkie opłaty ustalałoby i pobierałoby miasto. Zarządzać cmentarzem mogą firmy samorządowe lub prywatne -dodaje Leszek Cieślik.
Napisz komentarz
Komentarze