Została utworzona w maju ubiegłego roku. Powstała na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie i liczy 16 członków. Posiadają oni uprawnienia do obsługi urządzeń hydroakustycznych, trzynastu posiada uprawnienia stermotorzysty.
Do jej zadań należy prowadzenie działań poszukiwawczych metodami technicznymi, np. z wykorzystaniem sprzętu hydroakustycznego, czyli sonaru dookólnego i holowanego oraz pojazdu podwodnego z wbudowanym sonarem wielowiązkowym. Grupa wspomaga również inne służby podczas akcji, np. policję w ramach określonych porozumień.
Pojazd podwodny (ROV), wykorzystywany przez SGS Augustów, po wcześniejszym wskazaniu przez sonar holowany i dookólny, umożliwia potwierdzenie wskazań sonogramu, na którym uwidocznione zostały obiekty przez sonary. ROV jest wyposażony w obrazowanie w czasie rzeczywistym, ma dwie kamery, przednią i tylnią, które skutecznie pozwalają zidentyfikować obiekt. Praca urządzeniem nie jest ograniczona czasem, na odczyt sonaru nie wpływa również przejrzystość wody. W naszych jeziorach widoczność rzadko przekracza 1 metr. Zasięg skuteczny urządzenia przy poszukiwaniu ofiar utonięcia to 20 metrów. Wykorzystanie metod przyrządowych pozwala redukować do minimum stres związany z odnalezieniem ofiar utonięcia, a także zmniejsza ryzyko zagrożeń związanych z nurkowaniem.
Obszar chroniony SGS AUGUSTÓW obejmuje całe województwo podlaskie
(ponad 20 tys. km2) oraz powiat ostrołęcki, makowski, wyszkowski, ostrowski województwa mazowieckiego (łącznie ponad 5 tys. km2), a także powiaty olsztyński, mrągowski, szczycieński, piski, ełcki województwa warmińsko mazurskiego (łącznie prawie 9 tys. km2). Całkowity obszar chroniony przez SGS AUGUSTÓW obejmuje ponad 34 tys. km2.
Napisz komentarz
Komentarze