Przedstawiciele inspekcji sanitarnej ważyli zarówno uczniów jak i ich tornistry, gdyż ciężar plecaka, który uczeń nosi, jest ściśle powiązany z jego wagą: zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ciężar tornistra nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Każdy uczeń otrzymał informację, czy jego plecak mieści się we wskazanej normie, czy też ją przekracza.
Niestety wnioski płynące z badania wskazują, że plecaki uczniów są za ciężkie. Stwierdzono, że aż w 23% przypadków tornister przekraczał 15% wagi ucznia. 71% uczniów nosi tornistry, których waga przekracza 10% masy ich ciała.
Kształtowanie prawidłowej postawy ciała jest jednym z warunków właściwego rozwoju fizycznego dziecka. Ciężkie tornistry mogą przyczynić się do wad postawy, bólów kręgosłupa i kolan, zmniejszenia pojemności płuc i wielu innych schorzeń. Dlatego przypominamy:
-
Według wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego tornister powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, a jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie.
-
Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze – wyżej.
-
Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
-
Tornister należy nosić na obu ramionach.
Apelujemy również do rodziców aby zwracali uwagę czy ich dzieci noszą do szkoły tylko niezbędne przybory. Dodatkowe przedmioty, jak na przykład: zabawki, książki nie wypakowane z plecaka poprzedniego dnia, zapasowe opakowanie kredek, znacząco zwiększają ciężar, który uczeń dźwiga na swoich ramionach. Ważne jest również dokonywanie przemyślanych wyborów podczas zakupów przyborów szkolnych – kredki w metalowym opakowaniu będą ważyć więcej, niż te zapakowane w karton, metalowy termos o dużej pojemności także waży więcej niż plastikowa butelka wielokrotnego użytku.
Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/psse-augustow
Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Augustowie
Napisz komentarz
Komentarze