Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 00:53
Reklama

Stowarzyszenie „Pozytywka” wspiera chorych onkologicznie augustowian

Podziel się
Oceń

Prezeska Stowarzyszenia „Pozytywka” Katarzyna Obek dzieli się doświadczeniami.
Stowarzyszenie „Pozytywka” wspiera chorych onkologicznie augustowian

Bogdan Falicki: Zadzwoniłem pod nr 515 320 432, który znalazłem w Internecie pod hasłem Stowarzyszenie „Pozytywka” w Augustowie. Pani odebrała telefon i rozpoczęliśmy rozmowę o Państwa działalności wspierającej osoby chore onkologicznie. Jak długo działa Wasza organizacja w Augustowie?

Katarzyna Obek: Stowarzyszenie „Pozytywka” formalnie działa od lutego 2021 roku, jako stowarzyszenie zwykłe, a od stycznia 2022 jesteśmy wpisani do KRS. To niecałe dwa lata, kiedy działamy na terenie Augustowa. Te dwa lata bardzo szybko minęły, a nasze stowarzyszenie w świadomości mieszkańców Augustowa jest coraz bardziej obecne, co mnie ogromnie cieszy. „Pozytywka” zrzesza kobiety, które chorowały, bądź w rodzinie ktoś chorował na nowotwory, dlatego czujność onkologiczna i profilaktyka jest dla nich bardzo ważna. Pragniemy dotrzeć do pacjentek, które zmagają się ze skutkami choroby, nie tylko tymi fizycznymi, ale również potrzebują po prostu porozmawiać, wyjść z domu czy się zrelaksować. Tak jak Pan powiedział, wspieramy osoby chore onkologicznie, ale też w dużej mierze nasze działania kierujemy w stronę profilaktyki, propagujemy zdrowy styl życia, organizujemy spotkania, warsztaty oraz eventy, na których namawiamy do badań profilaktycznych w kierunku różnych nowotworów. Dbamy o czujność onkologiczną. Chcemy, aby temat choroby nowotworowej przestał straszyć, a stał się przedmiotem ważnych rozmów. Zmieniamy stereotyp osób chorych na raka i pokazujemy, że nawet po takich ciężkich doświadczeniach potrafimy z uśmiechem i pięknie żyć.

B.F.: W jaki sposób jesteście w stanie pomóc osobom, które otrzymały diagnozę choroby nowotworowej?

K.O.: Współpracujemy ściśle z Białostockim Centrum Onkologii. Jest to jedyna w naszym województwie specjalistyczna placówka, która zajmuje się rozpoznawaniem i kompleksowym leczeniem chorób nowotworowych, natomiast my, jako stowarzyszenie zrzeszające pacjentki, które poznały już system, udzielamy wsparcia osobom świeżo po diagnozie, bądź w trakcie leczenia. Często diagnozę na początku odbiera się jak wyrok, przychodzi załamanie. To ważne, aby wtedy mieć przy sobie kogoś, kto może dać świadectwo, że z tą chorobą da się żyć. My pokazujemy, że z tą chorobą można żyć, a do tego jeszcze pomagać innym.

Mamy październik, Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W zeszłym roku przeprowadzałyśmy akcję Pozytywny Październik. W tym roku również planujemy szereg spotkań i eventów, w których będziemy promować profilaktykę raka piersi. 22-go października 2022 r. będziemy brały udział w II Ogólnopolskiej Konferencji dla pacjentek w trakcie i po leczeniu raka piersi. „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej”. Jesteśmy też współorganizatorkami tej Konferencji, wystąpimy w roli prelegentek i opowiemy o swoich doświadczeniach związanych z chorobą, co w nas zmieniła i czy udało nam się wrócić do życia sprzed choroby. Wzorem z zeszłego roku przygotujemy wystawę fotografii, dzięki której poznamy Nieznane Oblicze Patomorfologii.

 

B.F.: Na czym dokładnie polega współpraca z BCO?

 

K.O.: Obecnie współpracuję z Breast Cancer Unit przy BCO i odpowiadam za kontakt z Podlaskim Związkiem Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie w zakresie zgłaszania pacjentek na badania profilaktyczne w obrębie piersi, na terenie powiatu augustowskiego. W ramach programu, który jest przeznaczony dla Pań w wieku od 50 – 69 lat i które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Panie te na badanie zgłasza lekarz POZ przez Platformę bezpośrednio do BCO. Wtedy rejestratorki medyczne na bieżąco kontaktują się z pacjentkami i umawiają na badanie lub wizytę w Poradni Chorób Piersi. Od tego czasu to już Białostockie Centrum Onkologii pilnuje terminów mammografii i co dwa lata przypomina o badaniu. Przez platformę mogą być zgłaszane również pacjentki w innym przedziale wiekowym, u których występują dolegliwości w obrębie piersi (guz, wyciek, wciągniecie brodawki). Platforma działa od roku i lekarze już zgłaszają w ten sposób pacjentki. Zależy mi na tym, aby kobiety o takiej możliwości w zakresie badań profilaktycznych i interwencyjnych wiedziały i z niej korzystały.

B.F.: BCU – Breast Cancer Unit – po angielsku brzmi obco. Co oznacza ten skrót?

Centrum Chorób Piersi (Breast Cancer Unit). BCU w Białostockim Centrum Onkologii zapewnia kompleksową opiekę chorym na wczesnego i zaawansowanego raka piersi. Niesie fachową pomoc pacjentkom z rozpoznanym rakiem piersi na bardzo wysokim poziomie. Chorymi od początku zajmują się koordynatorki leczenia onkologicznego, które umawiają pacjentki na badania, ustalają terminy wizyt i konsylium oraz ułatwiają kontakt z lekarzami. To bardzo istotne, zwłaszcza na początku leczenia, kiedy to poczucie zagubienia i ogrom informacji przytłacza. Wraz z Panią Dyrektor BCO Magdaleną Borkowską, (augustowianką) zależy nam, aby pacjentki z podejrzeniem raka piersi, ale też innych chorób nowotworowych, jak najszybciej trafiały na dalszą diagnostykę do Centrum Onkologii w Białymstoku. Pandemia spowodowała, że do Centrum częściej trafiają osoby z zaawansowanym nowotworem. Z doświadczenia też wiem, że pacjenci, którzy dowiadują się o podejrzeniu nowotworu czują się bezradni, nie wiedzą, do kogo mają się zwrócić i gdzie dalej szukać pomocy. Przez te dwa lata działalności „Pozytywki” miałam kilkadziesiąt telefonów z prośbą o pomoc i informację. Na szczęście, znając już procedurę robiłam wszystko, aby taka osoba jak najszybciej trafiała na dalszą diagnostykę i leczenie, bo w chorobie onkologicznej tak ważna jest szybko postawiona diagnoza i rozpoczęcie leczenia.

BF.: W trakcie naszej rozmowy telefonicznej powiedziała Pani, że choroba onkologiczna jednego członka rodziny skutkuje – w jakimś stopniu – zakłóceniem życia całej rodziny. Powiedziała Pani, że cała rodzina choruje. Jak należy to rozumieć?

 

K.O.: Choroba nowotworowa jest ogromnym obciążeniem psychicznym zarówno dla osoby chorej jak i rodziny. Czujemy się bezradni w momencie diagnozy, ponieważ nikt nie jest przygotowany na taką wiadomość. Każdy z rodziny na swój sposób przeżywa te emocje. Długotrwałe leczenie niesie za sobą wiele trudnych sytuacji, a sposoby ich rozwiązywania i umiejętność prowadzenia rozmów są indywidualne dla każdej rodziny. Dlatego nie mam na to żadnej gotowej recepty. Jeśli pacjent i rodzina sobie nie radzi, najlepiej jest skorzystać z wsparcia psychoonkologa, które jest zapewnione w trakcie leczenia.

 

B.F.: Czy ma Pani jakieś szczególne przesłanie, apel do osób, które już wiedzą, że chorują onkologicznie. Co – oprócz terapii zaleconej przez lekarza, kolejnych badań i kontroli – może pacjent dla siebie zrobić w aspekcie działalności „Pozytywki”?

K.O.: Każdy choruje na swój sposób, ale polecam Terapię Simontona, w której miałam możliwość uczestniczyć. Dzięki tej terapii nauczyłam się czerpać radość z życia pomimo choroby, radzenia sobie z poczuciem lęku i stresu. Niezależnie od dolegliwości czy stanu zdrowia, staram się mieć energię do życia w chwili obecnej. Nie zamierzam tracić ani jednego dnia. Spełniam się przez działanie. Pomagam i wspieram. Do tego mam przy sobie drużynę wspaniałych kobiet, które też przeszły przez leczenie onkologiczne, dlatego tak świetnie się rozumiemy, bo ludzie zdrowi, nie są w stanie zrozumieć istoty tej choroby. Siedzenie godzinami i czekanie na swoją kolej na korytarzach szpitala onkologicznego uczy pokory i cierpliwości, a kolejne etapy leczenia hartują na cierpienie i bezradność sytuacji. Ale kiedy wydaje się, że jesteś już na skraju swojej wytrzymałości okazuje się, że wyzwala się w Tobie tyle energii i siły, o których nawet nie miałaś pojęcia. To jest moc, którą można przekuć na coś dobrego, na to żeby nie skupiać się tylko na sobie, by pomagać innym.

B.F.: Wyobrażam sobie, że osoba z diagnozą choroby nowotworowej może mieć problem z kontaktem z kimś, kto nie jest onkologiem, a wolontariuszem i kto podobnie jak sama dzwoniąca zmaga się ze swoją chorobą. A może to właśnie ośmiela osoby dzwoniące, licząc na wspólnotę przeżyć i empatię rozmówcy? Bo trzeba przyznać przed sobą, że się samej nie daje rady?

 

K.O.: To tak nie jest. Ludzie zgłaszają się do nas z różnymi problemami. Na początku diagnozy dzwonią, bo przeraża ich system służby zdrowia. Upewniają się, że ich leczenie idzie właściwym torem. Nie zawsze ufają lekarzowi, szukają potwierdzenia, że jest tak jak powinno. Jeśli jest to podejrzenie nowotworu, pomagamy dostać się jak najszybciej do specjalisty, a kiedy potrzebują wsparcia, to również takie otrzymują. Osoba chora na nowotwór jest ciągle tym samym człowiekiem, co wcześniej. Ma to samo poczucie humoru, te same zainteresowania, chętnie pójdzie na spacer czy do kina. Panuje stereotyp chorej na raka, jako osoby bezradnej, osłabionej, która źle wygląda i tylko czeka na najgorsze. Tak nie jest. Nie bójcie się osób chorych, rozmawiajcie i dzwońcie do nich. Nie udawajcie, że ich nie ma albo, że są niewidoczne. Rak dominuje życie, nie chcemy być jeszcze piętnowani przez społeczeństwo. Mam nadzieję, że „Pozytywka” dociera zarówno do chorych, którzy się wstydzą swojej choroby, jak też do tych, którzy uważają, że chory na raka powinien dręczyć się i siedzieć w domu. Wierzę, że w końcu uda się zmienić myślenie o tej chorobie, zarówno u chorych jak i zdrowych osób.

 

BF.: Jak trafiła Pani do Stowarzyszenie „Pozytywka”? Niesie Pani pomoc osobom zgłaszającym się do "Pozytywki", a czy ma Pani także własną historię związaną z walką z chorobą nowotworową?

 

K.O.: Na pomysł założenia Stowarzyszenia wpadłam jeszcze w trakcie choroby. Miałam takie poczucie, że skoro zachorowałam i przeszłam przez tak ciężkie leczenie, mogę to doświadczenie przekuć w działanie na rzecz promocji badań profilaktycznych. W końcu to one uratowały mi, a na pewno przedłużyły życie. Wcześnie wykryty nowotwór nie jest wyrokiem. Oczywiście pozostaje lęk przed nawrotem choroby, bo w dalszym ciągu jestem w terapii, ale działanie w „Pozytywce” daje tyle satysfakcji i poczucie spełnienia, że właśnie z tego czerpię energię.

 

B.F.: Termin publikacji naszej rozmowy nieprzypadkowo ma miejsce w październiku. To miesiąc świadomości raka piersi. Proszę powiedzieć Czytelnikom, jakie działania, akcje społeczne zaplanowało Stowarzyszenie "Pozytywka", aby przybliżyć swoją ofertę niesienia pomocy mieszkańcom Augustowa. Rozmowa z Panią opublikowana w jedynej gazecie ukazującej się w Augustowie w wersji papierowej, też może być częścią takiej akcji społecznej.

 

K.O.: Tak jak już wcześniej wspomniałam, w Białymstoku będziemy brały udział w Konferencji dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi. W ramach Pozytywnego Października planujemy spotkania i warsztaty w szkołach i zakładach pracy, a oprócz tego będzie jeszcze kilka wydarzeń promujących badania profilaktyczne. Jesteśmy w fazie przygotowań, więc nie chcę zdradzać szczegółów. O wszystkich wydarzeniach będziemy informowały na naszym profilu na FB, dlatego serdecznie zapraszam do śledzenia naszego fanpage’a. Jest wiele osób, firm i instytucji wspierających „Pozytywkę” i nasze działania, wierzę więc, że wszystko się uda.

 

Korzystając z okazji chciałam serdecznie podziękować Pani Dyrektor Białostockiego Centrum Onkologii Magdalenie Borkowskiej, Panu Burmistrzowi Miasta Augustów Mirosławowi Karolczukowi, Pani Dyrektor Augustowskich Placówek Kultury Pani Annie Jastrzębskiej, Panu Józefowi Wiszniewskiemu, właścicielowi firmy Ślepsk, Panu Bogusławowi Samelowi, Prezesowi Społem Augustów, Pani Dyrektor Sanatorium Uzdrowiskowego Augustów Renacie Mieczkowskiej - Lewoc, i wielu innym, których nie sposób nawet wymienić.

Dziękuję za rozmowę, Bogdan Falicki

[email protected]


Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pośmiać się możnaTreść komentarza: Jakie inwestycje? że drogę zrobią na wioskę? albo koncert dla młodzieży?Data dodania komentarza: 2.04.2025, 21:22Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: JSTreść komentarza: Musiał to być wyjątkowy moment dla wszystkich, którzy go wtedy widzieli.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:12Źródło komentarza: Papież na Ziemi AugustowskiejAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mąki raczej nie ale "красный борщ уже да"..Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:54Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Te "Twory", a raczej "Potwory" widać gołym okiem. Już mi oczy bielmem zachodzą niczym u Zagłoby. Już lepiej niech tworzą coś na papierkach, bo w realu to strach w obawie przed kalectwem lub śmiercią. Niech kupią sobie jeszcze po szpadelku i wiaderku do tego tworzenia. Może ktoś się zlituje i na Rynku Z.A. trochę im piachu wysypie. Jak sokół ucieknie, to i "lepiszcze" się znajdzie. Tyle oni "potrafiom i mogom". Uff..Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:40Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Komercja big farmy vs potrzeby chorychTreść komentarza: Kiedyś w Augustowie były dwie apteki i były pełne dyżury nocne. Obecnie jest kilkanaście aptek i jest problem. Konstatacja jest taka, że prawdopodobnie prawo zostało ustanowione pod kątem koniunktury komercyjnej właścicieli aptek, a nie potrzeb obywateli. Big firma zarabia potężne pieniądze na swoich klientach, więc powinna być zobligowana prawnie do świadczenia usług 24/7.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 14:44Źródło komentarza: Apteki nocą czynne tylko przez dwie godzinyAutor komentarza: Augustowskie profeto naszomiastowych populistów-salcesoniarzyTreść komentarza: Dlaczego tyle łapek w dół pod wyborczymi obietnicami ugrupowania Nasze Miasto-PiS, burmistrza Mirosława Karolczuka i jego zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza? Pisowskiego bezładu już nima, ale przecież jest KPO. Może naszomiastowym fachowcom z ratusza od gazetkowo-fejsbukowej proagandy pójdzie lepiej pozyskanie setek milionów złotych na rozwój Augustowa, niż z pozyskiwaniem z Funduszy Norweskich sfinalizowanym wiekopomnym blamażem burmistrza Karolczuka i jego ekipy "specjalistów" z urzędu miejskiego.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 12:41Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: ChoryTreść komentarza: Powiat, to nie tylko Augustów. Czemu nie ma dyżuru w Lipsku, Bargłowie itd.? Ponadto co to za matka, która ma małe dziecko i nie jest zabezpieczona, że zawsze może coś się wydarzyć, i w swojej domowej apteczce trzeba mieć najpotrzebniejsze specyfiki. Wstyd.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 11:46Źródło komentarza: Apteki nocą czynne tylko przez dwie godzinyAutor komentarza: Miałeś chamie złoty róg...Treść komentarza: No cóż, z buraka ćwikłowego mąki pełnoziarnistej raczej nie będzie.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 22:50Źródło komentarza: Zaskakujący powrót Tomasza DobkowskiegoAutor komentarza: AndrzejTreść komentarza: Toru do driftu nie będzie , tylko naobiecywali przed wyborami , a o kładce to można zapomnieć ,to było tylko mydlenie oczu przed wyboramiData dodania komentarza: 1.04.2025, 21:52Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: MoniaTreść komentarza: Na ich kontach musi kasa się zgadzać ,a w maju niech się pochwalą co oni przez rok zrobiliData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:48Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: GrzesiuTreść komentarza: Bo Pani Elżbieta , myślę że lepiej by poprowadziła obrady , niż Mieczysław, bo Pan Mieczysław to ledwo co się wypowiada , a gdzie prowadzić obradyData dodania komentarza: 1.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Augustowskie profeto naszomiastowych populistów-salcesoniarzyTreść komentarza: Kiedy wreszcie ruszy budowa kładki nad Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka oraz młodzieżowej mediateki i toru wyścigowego pod auspicjami Jerzego Filipa Chodkiewicza? Augustów zasługuje na więcej milionów z polskiego bezładu, niż jakieś profeto quasi-księdza à la egzorcysty od przepędzenia demonów salcesonem!Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:17Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Rdzawy herb królewskiego miasta AugustówTreść komentarza: Być może te rdzewiejące pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa są zaplanowanym działaniem, tak jak "patynująca" elewacja bazy kajakarzy z dachem kwietnym widzianym z lotu ptaka? Kierownik Sokołowska z urzędu miejskiego raczej nie omieszka obszernie wyjaśnić stadium procesu intensywnie postępującej korozji trawiącej pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Augustowa na ulicy Gęsiej.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:10Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: proste jak budowa cepaTreść komentarza: Absolutorium chcą mieć a dogadać się, współpracować nie potrafią więc wszystko siłą lub cwaniactwem.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 20:00Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: Pracownik Pana TomkaTreść komentarza: Codziennie się spotykają i coś tworzą aby nie stracić swoich stanowisk ,bo długi ktoś musi swoje spłacić za nasze pieniądzeData dodania komentarza: 1.04.2025, 19:31Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: DarekTreść komentarza: Ciekawe czemu to Mieczysław zrezygnował a nie Elżbieta z funkcji wiceprzewodniczącego ?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:30Źródło komentarza: Mieczysław Sobolewski złożył rezygnację z pełnionej funkcjiAutor komentarza: JSTreść komentarza: Dopiero co zrobili remont, a już wygląda, jakby miał 20 lat?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 19:17Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: Augustowskie "profeto" kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Kiedy wydane zostaną setki milionów złotych na monumentalną kładka nad rzeką Nettą pod wezwaniem burmistrza Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz mediatekę i tor wyścigowy pod auspicjami pierwszego zastępcy Jerzego Filipa Chodkiewicza?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 15:21Źródło komentarza: Chodkiewicz kontra prawda. Bezwzględna gra ludzkimi losamiAutor komentarza: LolkaTreść komentarza: Wykonawca studzienek zrobił bubel po taniości a fachowcy z UM za to zapłacili. Naszymi pieniędzmi.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:24Źródło komentarza: Rdza spowiła herb AugustowaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Znowu pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, bo ktoś prawdopodobnie wypalał trawy?Data dodania komentarza: 31.03.2025, 21:08Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: wojewoda podlaski apeluje o odpowiedzialność
Reklama