Przyszła wiosna i stan augustowskich bocznych dróg jest tragiczny. Na żwirowych drogach jazdę utrudnia błoto i liczne dziury. Do redakcji naszego tygodnika z prośbą o interwencję zgłosił się mieszkaniec ulicy Pensjonatowej w Augustowie, którą przejazd jest niemal niemożliwy. Podobne sygnały otrzymaliśmy od mieszkańców ulicy Wilczej i Arnikowej. Władze miasta zapewniają, że wszystkie zniszczone ulice będą wyrównane w jak najszybszym możliwym terminie.
Od 1 marca wprowadzona została Krajowa Administracja Skarbowa. W myśl nowych przepisów zniesiony zostanie Urząd Kontroli Skarbowej i Urząd Celny. Funkcjonować zaś zacznie Urząd Celno-Skarbowy. Zmiana nie oznacza jednak, że z ulic znikną umundurowani celnicy. Nadal będą zajmować się tym co do tej pory, tylko w nieco innej strukturze. Wprowadzenie KAS zmieni też załatwianie spraw dla podatników płacących podatek akcyzowy czy opłatę paliwową.
Wójt Gminy Augustów chce wybudować drogę asfaltową, która może zablokować Szlak Konny Puszczy Augustowskiej. Jest to wielka atrakcja turystyczna, znana wielu entuzjastom koni w Polsce. O interwencję w tej sprawie poprosiła Agnieszka Winkler, właścicielka stadniny koni w Żarnowie, dla której inwestycja ta będzie szczególnie kłopotliwa.
Przypominamy, że rozliczyć się z podatku dochodowego można do końca kwietnia. Najlepiej zrobić to drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Finansów. Wówczas szybciej otrzymamy oczekiwany zwrot podatku.
Program Wspierania Rodziny na lata 2017-2019, był jednym z tematów poruszanych na obradach komisji społeczno-oświatowej Rady Miasta z 20 lutego. Wśród założonych form pomocy pojawiły się również takie, które nie funkcjonowały dotychczas w Augustowie. Doświadczenia innych miast wskazują jednak, że warto je wdrożyć.
Strażacy, nurkowie i druhowie z Augustowszczyzny szlifowali swoje umiejętności z ratownictwa lodowego. Działania prowadzone były na jeziorze Dreństwo, w gminie Bargłów Kościelny.
Choć dla wielu ta rzeczywistość wydaje się czymś abstrakcyjnym, brak dachu nad głową jest tematem wciąż aktualnym w obecnych czasach. Dramat, który często stanowi pokłosie własnych życiowych wyborów, doskwiera szczególnie zimą. Sprawę podczas spotkania z radnymi relacjonowała kierownik augustowskiego MOPS Teresa Dobko.
Były burmistrz Augustowa oraz poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji Leszek Cieślik zorganizował konferencję prasową.
Szkoła Podstawowa w Monkiniach, w gminie Nowinka, ma zostać utrzymana. Tak zdecydował Podlaski Kurator Oświaty. Przypomnijmy, że nowiński samorząd zamierzał zlikwidować placówkę, bo zwyczajnie nie stać go na jej utrzymanie. W przeprowadzonych konsultacjach społecznych mieszkańcy opowiedzieli się za decyzją władz gminy i radnych, jednak byli też tacy, którzy ten pomysł oprotestowali.
Szukały go litewskie organy ścigania, a wpadł w ręce mundurowych z Płaskiej. Mowa o trzydziestolatku, którego zatrzymali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Płaskiej podczas rutynowej kontroli.
W ostatni poniedziałek, 27 lutego, w Augustowie gościł Waldemar Kuczyński. Hasło konferencji zorganizowanej prze Augustowski Klub Dyskusyjni imienia Tadeusza Mazowieckiego, brzmiało "Unia Europejska to nie tylko pieniądze”.
Władze miejskie planują przygotować nową strategię związaną z promocją Augustowa. To duże przedsięwzięcie, a przed samym wydziałem promocji Urzędu Miejskiego czeka nie lada wyzwanie. Doszły nas słuchy, że dwoje pracowników tego wydziału z końcem marca przestaje w nim pracować, a wcześniej odszedł inny pracownik. W wydziale więc będzie brakować ludzi. Zapytaliśmy więc Wojciecha Walulika, burmistrza Augustowa co dalej w takiej sytuacji?
Nieopodal augustowskiego szpitala ma powstać lądowisko dla śmigłowców ratownictwa medycznego. Obecnie helikoptery z pacjentami lądują kilkaset metrów dalej, a w przypadku ciężkiego urazu czy powikłań liczy się każda minuta.
Obawy przeciwników reformy edukacji nabierają realnych kształtów. Kolejna augustowska placówka podzieli los byłego Gimnazjum nr 1. Prawdopodobnie za dwa lata budynek obecnego Gimnazjum nr 2 imienia Sybiraków, opuszczą nauczyciele i uczniowie. Dalsza przyszłość obiektu przy Nowomiejskiej jest jeszcze nieznana. Czy to dobra zmiana, której oczekiwali rodzice i kadra pedagogiczna?
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku augustowski szpital doczeka się lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pas startowy ma powstać w lesie, znajdującym się przy szpitalu, ale jak zapewnia dyrektorka placówki, wycięte zostaną jedynie zniszczone drzewa i krzewy. Starosta zaś dodaje, że naturę trzeba szanować, ale życie ludzkie jest chyba ważniejsze.
W tym roku nastąpi wiele zmian w podatkach, szczególnie dla przedsiębiorców. Rolnicy będą mogli legalnie sprzedawać własne wyroby, przedsiębiorcom zaś zmniejszy się limit gotówkowych transakcji. Właściciele firm mają też obowiązek składać deklaracje VAT wyłącznie drogą elektroniczną.
Ewelina Łapińska, Aleksandra Korzun, Natalia Kierklo oraz Grzegorz Jurguć uczniowie klasy Ib z II LO wraz z opiekunem, wicedyrektorem szkoły Tomaszem Choroszewskim uczestniczyli w konferencji naukowej „Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia”. Młodzi ludzie wrócili z konferencji bogatsi o wiedzę związaną z naszym ojczystym językiem.
Już w czwartek znajdziesz w kioskach najnowszy numer Przeglądu Powiatowego.
Temperatura: 1°C Miasto: Augustów
Ciśnienie: 1021 hPa Wiatr: 18 km/h
DziennikPowiatowy