W piątek, 10 lutego, Gmina Nowinka otrzymała postanowienie Kuratora Podlaskiego, w którym negatywnie opiniuje likwidację Szkoły Podstawowej w Monkiniach. Gminie przysługuje odwołanie od niniejszego postanowienia do Ministra Edukacji Narodowej a na dalszym etapie do Sądu Administracyjnego. Czy władze gminy zdecydują się na ten krok? Tego jeszcze nie wiadomo.
-Pomimo procedury odwoławczej postanowienie to jest prawomocne, więc musimy szkołę utrzymać –wyjaśnia Dorota Winiewicz, wójt gminy Nowinka. -Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku zorganizowaliśmy konsultacje społeczne, których wyniki wskazały że znaczna większość mieszkańców opowiedziała się za likwidacją szkoły. Ponadto podczas grudniowej sesji radni podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji tej placówki. Pomimo oczekiwań społecznych i decyzji Rady Gminy Nowinka, najprawdopodobniej 1 września 2017 roku szkoła nadal będzie funkcjonować.
Jak dodaje wójt, do pierwszej klasy pójdzie tylko jeden siedmiolatek, w drugiej klasie naukę podejmie troje uczniów a do trzeciej pójdzie czworo.
-Koszt, jaki gmina będzie musiała w następnym roku ponieść z własnego budżetu na naukę ósemki uczniów najprawdopodobniej przekroczy 370 000 zł –podkreśla Dorota Winiewicz. –Przypominam, że od 2013 roku nasza gmina objęta jest planem naprawczym i przez pewien czas utrzymywała się na pierwszych miejscach w rankingu najbardziej zadłużonych samorządów w Polsce. Zalecenia dawane przez Ministerstwo Finansów obligują gminę do zwiększenia działań oszczędnościowych na oświatę, które zdaniem Dyrektora Departamentu są niewystarczające aby gmina mogła trwale poprawić swoją sytuację finansową.
Podlaski Kurator Oświaty w swoim uzasadnieniu argumentuje, że szkoła powinna dalej istnieć z uwagi na swoją tradycję, ceremoniał a także z uwagi na fakt, że stanowi ona lokalne centrum kulturalne miejscowej społeczności. W budynku szkoły bowiem odbywają się wybory, spotkania, festyny i wystawy. Ponadto zdaniem kuratorium uczniowie w tej szkole czują się bezpiecznie i osiągają dość dobre wyniki w nauce.
-Niestety o sytuacji finansowej gminy ani o krytycznej demografii kurator nie wspomina –dodaje wójt. -W swoim uzasadnieniu likwidacji szkoły przedstawiliśmy prognozę demograficzną, z której wynika, że do 2024 roku ilość dzieci w tej szkole ogółem w klasie I, II i III nie przekroczy 12 uczniów, a w klasach średnio będzie się uczyć od 1 do 5 dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze