Bartosz Lipiński
Na niedawnej sesji rady miejskiej w Augustowie dowiedzieliśmy się o przyznaniu medalu za zasługi dla miasta Augustowa Instytutowi Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego w Warszawie. Instytut ten zapisał się w najnowszej historii miasta złotymi zgłoskami między innymi odkupieniem Domu Turka od prywatnego właściciela. W tragicznym miejscu historii powstanie w przyszłości muzeum, gdzie upamiętnione zostaną ofiary Obławy Augustowskiej.
Przewodnicząca rady miasta Alicja Dobrowolska, komentując przyznanie medalu Instytutowi im. Pileckiego stwierdziła, że jego obecność w Augustowie jest dla nas zaszczytem i wszyscy jesteśmy dumni z jego działań. Z tą opinią zgodził się Marcin Kleczkowski. Przewodniczący PiS w Augustowie zaproponował, aby Witold Pilecki został patronem jednej z ulic w mieście. Wydaje się, że takowa propozycja mogłaby uzyskać poparcie ponad podziałami politycznymi.
-Mam nadzieję, że skoro przewodnicząca mówi o dumie z obecności Instytutu Pileckiego w Augustowie i jego dziedzictwa, powinniśmy zrobić kolejny krok i nie poprzestać na medalu. Proponuję upamiętnić Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz, który zginął w katowni UB śmiercią męczeńską, poprzez nadanie jego imienia jednej z ulic w mieście. Może stać się tak np. poprzez odebranie imienia Ludwika Waryńskiego ważnej ulicy na Barakach i uczynienia jej patronem Witolda Pileckiego. Bardzo proszę o przeanalizowanie tego pomysłu, jeżeli faktycznie jest zrozumienie dla tej sprawy –mówił na ostatniej sesji radny Kleczkowski.
Warto odnotować, że pomysł swojego czołowego oponenta pochwaliła przewodnicząca rady. Alicja Dobrowolska podziękowała Kleczkowskiemu dodając, że dobre propozycja są zawsze mile widziane. Rekomendowała jego ideę pozostałym radnym i burmistrzowi. Do propozycji lidera PiS w Augustowie odniósł się Dariusz Ostapowicz mówiąc, że Kleczkowski już od lat stara się zmienić patrona ul. Waryńskiego. Radna Dobrowolska odebrała głos Ostapowiczowi.
Koncepcja zmiany nazwy ulicy Waryńskiego rzeczywiście nie pojawiła się po raz pierwszy. Mówili o tym między innymi niektórzy uczestnicy listopadowych rozmów w urzędzie miasta związanych z planami powstania w Augustowie ulicy Sybiraków. Mieszkańcy nie zgodzili się na zaproponowaną przez magistrat lokalizację drogi, ponieważ jej powstanie byłoby związane z koniecznością wykupu części prywatnych gruntów od właścicieli posesji. Natomiast każdy popierał samą ideę właściwego upamiętnienia rodaków wywiezionych na Sybir. Waryńskiego była wymieniana przez nich, jako ulica potencjalnie nadająca się do przyjęcia takiego patrona.
Oprócz rotmistrza Witolda Pileckiego, którego pamięć w ostatnich latach jest coraz mocniej przywracana, moglibyśmy wymienić także inne wielkie osobistości i wydarzenia historyczne godne uhonorowania poprzez nadanie ich imienia nazwom ulic. Można pomyśleć chociażby o marszałku Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Fryderyku Chopinie, ulicy 11 Listopada, oczywiście także o ulicy Sybiraków w lokalizacji zaakceptowanej przez mieszkańców miasta.
Napisz komentarz
Komentarze