To wspólna inicjatywa Fundacji oraz Stowarzyszenia gen. Nieczuja-Ostrowskiego, która odbywa się przy wsparciu m.in. Stowarzyszenia Odra-Niemen. Akcję objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W spotkaniach z augustowskimi kombatantami wziął udział Zbigniew Kaszlej – Prezes augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego, Michał Wiśniewski – Wiceminister Rozwoju i Technologii oraz Paweł Wnukowski – radny województwa.
– Nic nie jest w stanie wynagrodzić Państwa czynów i zasług dla naszego kraju, ale chcę zapewnić, że my pamiętamy i będziemy pamiętać! Chcemy docenić poświęcenie bohaterów w walce o niepodległość Polski, walce, która w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę nabiera dodatkowego znaczenia. Dziękuję Fundacji PGNiG oraz Stowarzyszeniu gen. Nieczuja-Ostrowskiego za zorganizowanie tej szlachetnej inicjatywy. Za to, że wspólnie mogliśmy sprawić radość naszym Bohaterom – powiedział Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, wskazując jak ważne są tego typu inicjatywy.
W środowe przedpołudnie wizyty złożono w domach: żołnierza Armii Krajowej (AK) Haliny Jankowskiej ps. Wiewiórka, Teresy Staśkiewicz – córki Ofiary Obławy Augustowskiej oraz Sybiraków – państwa Wacławy i Zbigniewa Rutkowskich. Łącznie do podlaskich weteranów trafi niemal 50 paczek świątecznych.
– Spotkaliśmy się osobiście z bohaterami historii. Trudnej historii naszego regionu. Naszą obecnością dziękujemy za ich męstwo, często przelaną krew oraz wolność, którą dla nas wywalczyli – mówił Wiceminister Michał Wiśniewski.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii złożył osobiste podziękowania Danucie i Zbigniewowi Kaszlejom – augustowskim społecznikom, od lat zaangażowanym w pomoc kombatantom – za trud, który wkładają, by najmłodsze pokolenie pamiętało o historii naszego regionu.
Tegoroczna edycja spotkań wielkanocnych z Kombatantami, zorganizowana przez Fundację PGNiG oraz Stowarzyszenie gen. Nieczuja-Ostrowskiego odbywa się w województwie podlaskim oraz w województwie warmińsko-mazurskim. Wsparcie dotrze do ponad 100 Kombatantów.
– Spotkania z kombatantami oraz możliwość przekazania świątecznych paczek bohaterom to dla naszej fundacji wyjątkowy czas. Możemy osobiście podziękować za ich patriotyczną postawę, męstwo i za poświęcenie dla Ojczyzny. Nasza fundacja, nasza firma Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w swojej nazwie ma wpisaną polskość – to zobowiązuje. Pielęgnowanie pamięci o historii Polski i jej bohaterach jest jednak nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim niezwykle ważnym przywilejem – mówiła Karolina Dłuska, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Karolina Dłuska podziękowała także za pomoc i zaangażowanie Ministerstwu Aktywów Państwowych, Województwu Podlaskiemu, Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszeniu im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Stowarzyszeniu Odra-Niemen oraz 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Wyjątkowym akcentem przedsięwzięcia są dołączone do upominków listy od dzieci z lokalnych szkół.
– Niezwykle cieszy mnie fakt, że po raz kolejny w akcję angażuje się młode pokolenie. To dowód na to, że nawet ta trudna historia Polski pozostaje żywa, a pamięć o bohaterskich czynach jest kultywowana i pielęgnowana – mówił Paweł Wnukowski – radny województwa, który również wziął udział w akcji.
– Spotkania z żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego, Bohaterami, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, to prawdziwy zaszczyt i chwile, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci – powiedziała Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
Dla bohaterów wojennych te symboliczne odwiedziny są bardzo ważne.
– Oni tego oczekują, a naszym obowiązkiem jest pokazanie im, że są dla nas ważni – zaznaczył Zbigniew Kaszlej – Prezes augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Komunikat: Woj. Podlaskie oraz Fundacja PGNiG
Napisz komentarz
Komentarze