W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego. Dziś (10.02.) w 82. rocznicę pierwszej deportacji do Związku Sowieckiego odbywają się związane z tym uroczystości. Na początku pamięć Sybiraków uczczono przy Dworcu PKP w Augustowie. Pod tablicą upamiętniającą pierwszą wywózkę mieszkańców Augustowszczyzny złożono kwiaty i zapalono znicze. Kolejna część obchodów odbywała się przy Domu Turka, gdzie augustowscy Sybiracy, Bartosz Gralicki z Instytutu Pileckiego w Augustowie, poseł Jarosław Zieliński, starosta Jarosław Szlaszyński, burmistrz Mirosław Karolczuk oraz przedstawiciele szkół oddali hołd wywiezionym.
Mówi Bartosz Gralicki, pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej:
Mówi Barbara Czartoszewska, wiceprezes Związku Sybiraków -oddział w Augustowie:
Mówi poseł Jarosław Zieliński:
Mówi starosta Jarosław Szlaszyński:
Mówi burmistrz Mirosław Karolczuk:
Dalsza część uroczystości odbędzie się, o godzinie 18.00 w Kinie Iskra, gdzie będzie można obejrzeć film "Trzy ćwierci do śmierci -ostatnia deportacja", a o godzinie 20.00 na terenie Domu Turka zostanie zapalone symboliczne światełko pamięci. Instytut Pileckiego zaprasza także do swojej siedziby przy ulicy 3 Maja 49 w Augustowie na film w technologii VR pod tytułem "Wagon". Film można obejrzeć dziś (10 lutego) do godziny 16.00 i 11 lutego w godzinach 8.00 -16.00. Film można obejrzeć bezpłatnie.
Organizatorami obchodów jest Instytut Pileckiego w Augustowie wraz z licznymi partnerami.
Szerzej na temat uroczystości przeczytać będzie można w papierowym wydaniu tygodnika Przegląd Powiatowy, który ukaże się w czwartek, 17 lutego.
Napisz komentarz
Komentarze