Instytut Pileckiego w Augustowie w ramach prac nad przyszłą wystawą stałą w „Domu Turka” prowadzi szereg działań, które mają ocalić od zapomnienia materialne świadectwa historii naszego regionu. Regularnie prowadzona jest zbiórka historycznych przedmiotów, organizowane są wystawy oraz spotkania z udziałem świadków wydarzeń. W efekcie tych działań, zbiory Instytutu Pileckiego w Augustowie stale powiększają się. W ramach akcji „Podaruj nam wspomnienia i pamiątki” dotychczas instytut otrzymał kilkaset przedmiotów podarowanych przez ludzi dobrej woli i wciąż czeka na kolejne artefakty.
-Bardzo często nie zdają sobie sprawy, jakie skarby posiadają w swoich rodzinnych zasobach. Nawet skrawek zniszczonego zdjęcia lub dokumentu może okazać się historyczną perełką! Interesują nas szczególnie rzeczy, które opowiadają osobiste losy darczyńców lub ich rodzin. Czekamy więc na pamiątki, fotografie, dokumenty i przedmioty codziennego użytku związane z historią regionu w latach 1918-1989. Świadectwa, które właściciele woleliby zatrzymać w rodzinnym archiwum zdigitalizujemy, a ich cyfrowe kopie dołączymy do naszych zbiorów cyfrowych - informuje Bartosz Gralicki -pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.
Zespół Instytutu Pileckiego w Augustowie poszukuje także świadków historii, którzy chcieliby się podzielić wspomnieniami podczas rejestrowanych rozmów wideo. Zebrany materiał utrwali osobiste doświadczenia w formie „żywej historii”, która w sposób szczególny przemawia do wyobraźni i uczuć. Rozmowy wzbogacą archiwum historii mówionej Instytutu. Od lipca 2021 roku „Dom Turka” w Augustowie jest własnością Instytutu Pileckiego, który planuje tam gruntowną renowację, poprzedzoną inwentaryzacją i badaniami archeologicznymi w poszukiwaniu wszelkich śladów po więźniach i ofiarach. W przyszłości zostanie otwarta wystawa stała, która upamiętni i opowie historię Obławy Augustowskiej na tle historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku. Masz do przekazania pamiątki? Chcesz opowiedzieć swoją historię?
Skontaktuj się: Instytut Pileckiego w Augustowie ul. 3 Maja 49 16-300 Augustów [email protected]
+48 539 393 419
Oprac. B. Perzanowska
Autor Instytut Pileckiego w Augustowie
Napisz komentarz
Komentarze