Możemy stracić POSTiW na 30 lat
Grudzień 2021. Niesprzyjający moment na pisanie felietonów. Nigdy jeszcze w moim odczuciu nastrój przed Świętami Bożego Narodzenia nie był tak smutny i pełen niepokoju. W toczących się rozmowach dominują tematy: najwyższej od 20 lat inflacji, ubożenia społeczeństwa, trwającej kolejny rok pandemii i sytuacji na granicy z Białorusią. A pojawiają się głosy, że rok 2022 dla zwykłego zjadacza chleba może nie być łatwy. Do obecnych problemów mogą dojść te wynikające z konfliktu Rosja-Ukraina, napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, globalna inflacja, możliwe braki energii. To wszystko może wpłynąć negatywnie na nasze codzienne życie. Dobrze byłoby, gdyby tych kilka świątecznych dni dało nam nadzieję, wiarę i siłę do działania w nadchodzącym roku 2022. Czego sobie i wszystkim czytającym ten tekst życzę.
Myśląc o roku 2022 w Augustowie, nie mogę uciec od myślenia o tym, jaka przyszłość czeka teren znany wszystkim jako POSTiW. Wiem, że rok 2022 może określić przyszłość tego wyjątkowego miejsca na dziesiątki lat, ale czy z korzyścią dla nas i naszych dzieci?
W społeczności Augustowa temat plaży POSTiW jest żywy, co widać m.in. w mediach społecznościowych. Rozmawiając z mieszkańcami można wyczuć żal, nostalgię i tęsknotę za dawnym Augustowem: szerszymi niż obecnie plażami, dawnym skromnym ale stylowym amfiteatrem i barem na plaży POSTiW. Młodzi tamtego Augustowa nie znają, ale osoby starsze tęsknią za atmosferą dawnego kurortu mocno związanego z przyrodą, co można było zauważyć i odczuć na każdym kroku, a którego symbolami są najpiękniejsze obiekty hotelowe okresu międzywojennego Zajazd Hetman i Oficerski Yacht Club R.P. Pacific WDW idealnie wkomponowane w wyjątkową przyrodę Augustowa.
Plaża POSTiW to latem bardzo atrakcyjne miejsce szczególnie dla rodzin z dziećmi. Zalety można wyliczać: płytka, ciepła woda, pomosty, kładka dla osób niepełnosprawnych, wyciąg nart wodnych, duży darmowy parking. Bar, który latami funkcjonował przy plaży i przynosił dochody miastu z dzierżawy, został rozebrany kilka lat temu i obecnie ewidentnie brakuje tam nowoczesnej infrastruktury: pryszniców, toalet, gastronomii. Takie piękne miejsce nad jeziorem to łakomy kąsek. Za węgłem zdaje się czaić niepokojące pytanie: jaka przyszłość czeka plażę POSTIW?
Wiele informacji możemy znaleźć w interpelacjach radnych i odpowiedziach burmistrza.
Po wyburzeniu budynku POSTiW jedna duża działka została podzielona na dwie części, mniejszą o numerze 1/54 o powierzchni 0,33 ha z plażą i większą o numerze 1/55 o powierzchni 8,49 ha leżącą za tą mniejszą.
Na interpelację skierowaną w tej sprawie, Burmistrz Miasta Augustowa w dniu 8 marca 2021 odpowiedział, że po uchwaleniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego planuje przeznaczyć ww. grunt tj. mniejszą działkę z plażą do oddania w dzierżawę na okres 30 lat. W założeniach, jak pisze burmistrz, „grunt ten ma zostać zabudowany obiektem całorocznym przeznaczonym pod usługi turystyczne takie jak gastronomia czy też baza hotelowa”.
Tyle tylko, że ta działka ma powierzchnię 0,33 ha czyli 3300 m2.
W związku z tym nasuwają się pytania:
-Jaka będzie przyszłość obu działek? Czy większa działka również zostanie wydzierżawiona? Jaki obiekt można wybudować na powierzchni 3300 m2, nie ograniczając przy tym terenów przeznaczonych na plażę miejską? Czy dzierżawca wybuduje obiekt wysokiej klasy na dzierżawionym terenie?
Pozostaje jeszcze pytanie o wyciąg nart wodnych. Czy on również zostanie wydzierżawiony?
Te wszystkie pytania zadaję publicznie z troską o przyszłość najatrakcyjniejszej w moim przekonaniu plaży w Augustowie, należącej w chwili obecnej do wszystkich mieszkańców.
Oponenci będą oczywiście próbowali przekonywać, że widzą w tym rozwój, że dochody z czynszu zasilą budżet miasta, ale czy naprawdę jest to najlepsze rozwiązanie?
Czy będziemy jako gmina mogli otrzymać dofinansowanie do inwestycji na wydzierżawionym innym podmiotom terenie? Mogłyby to być miliony złotych na rozwój funkcji turystycznych i uzdrowiskowych.
Przykładem idealnie pasującym do dyskusji mogą być Pabianice i projekt „Turystyczne zagospodarowanie terenów rekreacyjnych "Lewityn". Pabianicki "Lewityn" został uznany za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim i przeszedł do drugiego, ogólnopolskiego etapu. Wieść o zwycięstwie rozniosła się nie tylko po okolicy. Podpatrywać ośrodek przyjeżdżają teraz włodarze innych miast, nierzadko oddalonych o kilkaset kilometrów.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pabianicach przygotował projekt i gmina otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w wysokości 2.554.804,89 zł. Oczyszczono zamulone zbiorniki wodne, odtworzono linię brzegową, poszerzono plażę. W miejscu dawnych schodów zbudowano deptak, a od strony przystani powstał nowy rekreacyjny pomost do jogi i aerobiku. Latem można tam korzystać z kajaków i rowerów wodnych. Dla aktywnych osób powstała siłownia na świeżym powietrzu, i oczywiście natryski, toalety, szatnie. Ośrodek jest też oświetlony. Jest wizytówką Pabianic. Modernizacja kąpieliska i obiektów towarzyszących jest przykładem pożądanych działań, które poprawiają jakość życia mieszkańców, a jednocześnie tworzą przestrzeń publiczną przyjazną dla wszystkich jej użytkowników, niezależnie od preferowanej aktywności. Obecnie trwa budowa szkutni, czyli budynku, z którego korzystać mają pabianiccy harcerze-żeglarze i wodniacy z Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych. Do tego "Lewityn" będzie spełniał rolę ośrodka żeglarskiego. Od kilkunastu lat na stawach organizowane są coroczne regaty dla najmłodszych. Dzięki powstaniu szkutni odbywać się ma całoroczne szkolenie dzieci i młodzieży. Nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich w Jubileuszowym XV Konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce wydaje się być w pełni uzasadnioną.
Mieszkańcom Augustowa burmistrz zaś proponuje wydzierżawienie POSTiW-u na 30 lat, co de facto oznacza rezygnację ze starań o pieniądze z UE na nowoczesną infrastrukturę, niezbędną dla rozwoju turystyki. Jaka będzie rzeczywista korzyść z takiego rozwiązania dla obecnych i przyszłych mieszkańców?
Aleksandra Sigillewska
zdjęcia: Teren rekreacyjny „Lewityn” MOSiR Pabianice
źródło: zyciepabianic.pl; epainfo.pl; mosirpabianice.pl
Napisz komentarz
Komentarze