Bartosz Lipiński
W przeddzień Mikołajek w Augustowie zainaugurowano sezon świąteczny. Na centralnym placu miasta rozbłysły kolorowe lampki i choinki. Ale tuż obok Rynku Zygmunta Augusta ze świecą można było szukać podobnych iluminacji, choć mówimy o jednych z najważniejszych ulic, czyli Wojska Polskiego, 3 Maja, Mostowej. Formalnie tymi ulicami zarządza powiat, ale świąteczne zdobienie dróg w Augustowie leży w gestii miasta. Skąd wziął się problem? Cała sprawa jest bardzo ciekawa i wielowątkowa. Rozmawialiśmy z przedstawicielami miasta oraz powiatu. Każda strona przedstawiła nam swoje stanowisko.
Zamieszanie z oświetleniem
Michał Kotarski jest radnym powiatowym ugrupowania Nasze Miasto, pełni także funkcję kierownika w jednym z wydziałów urzędu miasta.
-Uroczyste zapalenia iluminacji świątecznej w Augustowie odbyło się w niedzielę, 5 grudnia, na Rynku Zygmunta Augusta. Niestety do tego dnia miasto nie otrzymało zgody na bezpłatne powieszenie ozdób świątecznych na augustowskich drogach powiatowych, dlatego takie ulice jak 3 Maja, Wojska Polskiego i Mostowa nie zostały ozdobione, a przez to widoczny był duży kontrast. Jako miasto jesteśmy gotowi na współpracę z powiatem, sprawę świątecznych ozdób poruszałem już we wrześniu na komisji rady powiatu, aby pomyśleć o tym z wyprzedzeniem i uniknąć nieporozumień z ubiegłego roku. Przypomnę, że miasto zakupiło nowe ozdoby i chce je powiesić na ulicach administrowanych przez powiat, także przy budynku starostwa na ulicy 3 Maja –mówi Kotarski.
Co z podatkiem dla szpitala?
Zapytaliśmy Michała Kotarskiego, czy ma wiedzę o tym, by miasto występowało do powiatu z pismem o 100 tys. zł na kupno ozdób świątecznych. Poprosiliśmy go również o komentarz, jak ocenia on brak woli ze strony miasta, żeby zwolnić z podatku od nieruchomości szpital powiatowy w Augustowie, w którym opiekę medyczną uzyskują mieszkańcy naszego miasta. Cała historia paradoksalnie ma bardzo duży związek z zamieszaniem związanym z ozdobami.
-Informację o tym, że miasto wystąpiło do powiatu z wnioskiem o partycypowanie w koszcie zakupu oświetlenia świątecznego znam tylko z przekazu pana starosty, dlatego nie mogę tego zweryfikować. Jeśli chodzi o możliwość zwolnienia przez miasto szpitala z podatku od nieruchomości, nie jest to wcale proste. Szpital musiałby wykazać, że jest w złej kondycji finansowej, ale jak wiemy z relacji pana starosty, sytuacja szpitala powiatowego jest dobra. Trudno byłoby miastu zwolnić z podatku od nieruchomości jednostkę, która nie ma kłopotów finansowych, gdyż ten aspekt decyduje o podjęciu decyzji przez burmistrza –dodaje Kotarski.
Od początku są oczekiwania
Dariusz Szkiłądź, wicestarosta augustowski przekonuje, że aktualne władze miasta Augustowa nie są łatwym partnerem w rozmowach, bo wysuwają trudne do spełnienia oczekiwania. Podobnych oczekiwań nie przedstawiają pozostałe gminy z naszego terenu, a powiat musi traktować wszystkich jednakowo. Chodzi o podział finansowy.
-W sierpniu miasto wysłało do powiatu pismo z oczekiwaniem 100 tys. zł na zakup nowego oświetlenia świątecznego, jeżeli życzymy sobie iluminacji świetlnej na ulicach powiatowych w Augustowie. Poinformowano nas, że dotychczasowe oświetlenie uległo zniszczeniu. Nasza odpowiedź była odmowna, ponieważ każdy z włodarzy gmin leżących w powiecie augustowskim mógłby później oczekiwać od nas podobnego dofinansowania. Przypomnę, że świąteczne zdobienie ulic jest zadaniem gminy. Powiat nie bierze udziału w strojeniu dróg w Augustowie, gdyż równie dobrze mogliby wymagać tego samego od nas mieszkańcy Sztabina czy Lipska. Tam też są ulice powiatowe. Nie rozumiem, dlaczego powiat miałby kogokolwiek wyróżniać. Było to pierwsze tego typu żądanie w naszej historii -komentuje Dariusz Szkiłądź.
Równe traktowanie każdego
Wicestarosta ocenia, że skoro miasto kieruje do powiatu oczekiwania, to samo powinno także pokazać dobrą wolę. Dariusz Szkiłądź uważa, że władze miasta powinny zwolnić nasz szpital z podatku od nieruchomości, bo choć jest to placówka powiatowa, leczą się w niej pacjenci z Augustowa. Jeżeli miasto chciałoby otrzymać zwolnienie z opłaty za zajęcie pasa drogowego, podobny gest z drugiej strony byłby mile przyjęty, wtedy można byłoby mówić o współpracy.
-Kolejne pismo miasto skierowało do nas w listopadzie. Tym razem nie chcieli już pieniędzy, ale wysunęli oczekiwanie zwolnienia z opłaty za zajęcie pasa drogowego. Każdy mieszkaniec chcący umiejscowić cokolwiek np. reklamę na ulicach powiatowych, ponosi opłatę za zajęcie pasa drogowego. Mają tego świadomość kandydaci startujący w wyborach samorządowych, którzy rozwieszają swoje bannery. Ta opłata dotyczy wszystkich bez wyjątku, żaden obywatel ani instytucja nie mogą liczyć na taryfę ulgową. Miasto zażądało zwolnienia z tej opłaty pod groźbą, że w przeciwnym razie nie powieszą światełek na naszych ulicach. Chcę jednak przypomnieć, że wielokrotnie zwracaliśmy się do miasta o zwolnienie z opłaty gruntowej szpitala, w którym leczą się augustowianie. Cały czas uzyskiwaliśmy odmowę. Szpital jest w dobrej sytuacji, ale chodzi o sam gest. Poza tym pandemia zrobiła swoje i dotknęła placówkę -mówi wicestarosta.
To wierzchołek góry lodowej
Nasz rozmówca podkreśla, że sprawa światełek świątecznych, zwolnienia szpitala z podatku, to tylko wierzchołek góry lodowej.
-Od początku kadencji współpraca z miastem jest bardzo trudna. Prowadziliśmy rozmowy w temacie wspólnego sprzątania ulic powiatowych i miejskich w Augustowie. Cała historia zakończyła się fiaskiem. Następnie doszło oczekiwanie, że mamy opróżniać kosze na śmieci. Zgodziliśmy się i zabieramy śmieci z koszy na ulicach powiatowych. Dbamy także o zieleń, sadzimy drzewa oraz krzewy, pielęgnujemy trawniki, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym mieszkańców Augustowa. Natomiast ze strony władz miasta otrzymujemy przede wszystkim pisma z nowymi oczekiwaniami. Brak woli do zwolnienia szpitala z podatku od nieruchomości, jest najlepszym przykładem tak zwanej współpracy –dodaje Dariusz Szkiłądź.
Niezwykle trudna współpraca
Konkluzja Dariusza Szkiłądzia o trudnej współpracy z miastem wynika z jego doświadczeń. Doskonale pamiętamy, że kapitalny remont ulicy Wojska Polskiego mógł nie dojść do skutku. Ostatnio oddano do użytku ścieżkę pieszo-rowerową wzdłuż ulicy Rajgrodzkiej w kierunku Ślepska. Mamy w pamięci wydarzenie poprzedzające tę inwestycję powiatową, gdy na stronie urzędu miasta pojawił się propagandowy artykuł. Po jego lekturze można było zrozumieć, że głównym ojcem sukcesu powstania ścieżki jest burmistrz, w tekście padły też uszczypliwości pod adresem powiatu. Raczej trudno jest oczekiwać owocnej współpracy w takiej atmosferze.
Informacje z „ostatniej chwili”
We wtorek, 7 grudnia, w dniu oddania tego numeru „Przeglądu Powiatowego” do drukarni, odbyło się posiedzenie zarządu powiatu augustowskiego. Zarząd po przeprowadzonej analizie przychylił się w głosowaniu do wniosku miasta o bezpłatne udostępnienie pasa drogowego na ulicach powiatowych w Augustowie, aby pojawiła się przy nich iluminacja świąteczna. Tym samym takie oświetlenie znajdzie się m.in. na ulicach: 3 Maja, Wojska Polskiego i Mostowej.
Napisz komentarz
Komentarze