Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 23:33
Reklama

Kosztowny wywóz odpadów

Podziel się
Oceń

Śmieci cmentarne to nie tylko listopadowy problem. Za wywóz płaci parafia. Proboszcz augustowskiej Bazyliki prosi władze miasta i radnych o refleksję nad wsparciem parafii. Podobne apele padały już kilkukrotnie, choć nie przyniosły dotychczas żadnych efektów.
Kosztowny wywóz odpadów
Na zdjęciu: Kontener na cmentarzu parafialnym w Augustowie.

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Każdego roku na przełomie października i listopada augustowski cmentarz przeżywa wielkie oblężenie. Odwiedzamy groby swoich bliskich, palimy znicze, składamy wiązanki kwiatów, sprzątamy nagrobki. Niewielu z nas zastanawia się nad tym, jaki koszt ponosi administrator cmentarza za wywóz odpadów. Tymczasem to bardzo wysokie kwoty. O przywołanej sprawie opowiedział ksiądz Wojciech Jabłoński, proboszcz augustowskiej Bazyliki Mniejszej.

Parafia płaci bardzo wysokie kwoty

-Problem związany z wysokimi kosztami wywozu odpadów z cmentarza jest szalenie istotny i co jakiś czas powraca w różnych rozmowach, w różnych kręgach. W poprzedniej kadencji radni dyskutowali o tej sprawie na sesji bez mojego udziału. Byłem trochę zaskoczony. Jak można merytorycznie rozmawiać o takich sprawach pod nieobecność administratora, dysponującego wiedzą, a przede wszystkim fakturami? Później uczestniczyłem w obradach rady miejskiej i opowiedziałem radnym o naszych bolączkach. Niestety oprócz rozmowy nie odczułem w jakiś konkretny sposób działań pomocowych –relacjonuje ksiądz proboszcz.

-Przypomnę, że za wywóz śmieci z cmentarza za sam październik 2020 roku zapłaciłem prawie 80 tysięcy złotych. To ogromne pieniądze biorąc pod uwagę wpływy, które udaje się nam uzyskać z opłat za dzierżawy miejsc czy innych opłat, które przewiduje regulamin cmentarza. Rozmawiałem ze znajomym proboszczem z Suwałk. Dowiedziałem się, że tam, choć jest to również cmentarz parafialny, miasto wzięło na siebie koszty związane z wywożeniem odpadów. Szczerze mu pozazdrościłem i pojawiła mi się jeszcze raz taka myśl, dlaczego w jednym miejscu można, a gdzie indziej nie? Czyżby chodziło o dobrą wolę? –mówi ks. Jabłoński.

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie mówi, że cmentarz na Zarzeczu potrzebuje rozmaitych inwestycji, na które aktualnie nie może sobie pozwolić. Chodzi między innymi o wymianę rozpadającego się starego ogrodzenia, czy nowe utwardzone ścieżki. Gdyby nie konieczność ponoszenia wywozu śmieci lub chociażby bardzo kosztownej wycinki drzew, można byłoby przekazać pieniądze na inne i oczekiwane zadania. Administrator byłby wdzięczny za jakąkolwiek formę wsparcia od miasta.

-Często przy różnych uroczystościach szczycimy się tym, że na augustowskim cmentarzu są pochowani bohaterscy żołnierze, ważne osoby dla naszej historii. Ale spoczywają tutaj przede wszystkim nasi najbliżsi, rodzice, dziadkowie, krewni. Wsparcie finansowe cmentarza ze strony miasta byłoby bardzo potrzebne. Przecież nie chodzi tu o żaden zysk, tylko o utrzymanie jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc w Augustowie. Tam groby mają moi parafianie, ale nade wszystko mieszkańcy naszego miasta –dodaje ks. Wojciech.

-Jesienią płacę kilkadziesiąt tysięcy złotych za wywóz śmieci z cmentarza, a w pozostałych miesiącach przynajmniej kilkanaście tysięcy. Szczerze, to chyba już nie wierzę, że ktoś się tym chce przejmować, jakoś temu zaradzić, pomóc. Raczej spotykam się z postawą: „to nie moja, a twoja sprawa, to twoje zmartwienie” –puentuje ks. Jabłoński.

Radny oczekuje pomocy dla parafii

Problem podnoszony przez księdza proboszcza rozumieją niektórzy miejscy samorządowcy. Marcin Kleczkowski uważa, że rządzący miastem powinni wspomóc parafię w utrzymaniu cmentarza, ponieważ spełnia on rolę cmentarza komunalnego. Lider augustowskiego PiS przedstawia konkretne rozwiązanie, które jego zdaniem można zrealizować każdego roku. Parafia zostałaby dzięki temu odciążona.

-Ze względu na brak cmentarza komunalnego, zadania miasta wypełnia parafia. Tym samym sytuacją skandaliczną jest, że miasto nie poczuwa się do odpowiedzialności, aby wspomagać parafię w utrzymaniu cmentarza przy ulicy Zarzecze. Jeśli miasto nie może wywozić odpadów z cmentarza parafialnego, to w październiku i listopadzie może postawić kilka kontenerów na parkingach wokół cmentarza. Cmentarz jest z trzech stron otoczony parkingami należącymi do miasta, a ustawienie na nich 2-3 kontenerów w okresie Wszystkich Świętych, zauważalnie odciążyłoby parafię –mówi Marcin Kleczkowski.

Nad wysokimi kosztami związanymi z wywozem śmieci z cmentarza ubolewał już poprzedni proboszcz Bazyliki, śp. ksiądz prałat Jan Wróblewski. Były administrator cmentarza brał pod uwagę kilka koncepcji zmniejszenia kosztów, jednak okazały się one trudne do zrealizowania. Nie możemy też zapominać, że aktualne opłaty za wywóz śmieci są wyższe niż kilka lat temu.

-Przed siedmioma laty rozmawiałem o tej sprawie ze śp. księdzem Janem Wróblewskim. Już wtedy ówczesny administrator cmentarza parafialnego narzekał na bardzo wysokie koszty, przekraczające sto tysięcy złotych rocznie. Jak wiemy, od tego czasu te kwoty zdecydowanie wzrosły. Ksiądz Wróblewski myślał o różnych rozwiązaniach. Brał pod uwagę między innymi selektywną zbiórkę odpadów. Natomiast sortowanie śmieci w tym przypadku byłoby zadaniem niezwykle skomplikowanym. Np. wypalone szklane znicze nie nadają się do recyklingu, ponieważ są zanieczyszczone parafiną. Podobnie wygląda kwestia wiązanek z tworzywa sztucznego. Zrealizowanie selektywnej zbiórki odpadów na cmentarzu wymagałoby również bardzo dużej dyscypliny społecznej –twierdzi szef augustowskiego PiS.

Kleczkowski chciałby, aby miasto wsparło parafię w utrzymaniu cmentarza, ponieważ służy on teraz całemu społeczeństwu. Radny dodaje, że wywóz śmieci nie jest jedynym problemem.

-Myślę, że nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, jak wygórowane są koszty utrzymania cmentarza. Oprócz wywozu odpadów chodzi o bieżące utrzymanie, sprzątanie czy usuwanie starych drzew. Niestety przywołane koszty mogą wpływać na opłatę związaną z pochówkiem, z czym należy się liczyć. Miasto powinno wspierać parafię w utrzymaniu cmentarza, bo jest to miejsce uczęszczane przez wszystkich augustowian –podkreśla radny Marcin Kleczkowski.

*Artykuł ukazał się w 45/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

jachi 27.11.2021 23:40
Oprócz problemu śmieci na cmentarzu problemem są też śmieci na w mieście.Augustów zamieszkuje 30 tyś mieszkańców ,a płaci 20. tyś i nikt z tym nic nie robi.

EKO 23.11.2021 11:56
Najwyższa pora myśleć i postępować EKOLOGICZNIE. Po co tyle ozdób i zniczy na grobach? Nie dość, że brzydkie, to będą rozkładać się jako śmieci setki lat. Jedna doniczka z prawdziwym kwiatem i recyklingowane każdego roku znicze wystarczą. A jak ktoś lubi palić ogień na grobie, to może świeczka na podstawce wystarczy.

iwan 22.11.2021 16:30
parafii jest 5 czy dokładają czy tylko jedna utrzymuje cmentarz a podatek jaki jest nałożony przez wielebnego 200 zł od pochówku za wywóz śmieci bo na cmentarzu nic się nie robi ja śmieci z moich grobów zabieram

Cmentarz dla wszystkich,także nie finansujacych kościoła 21.11.2021 08:12
Mówi się,że coraz mniej ludzi chodzi do kościoła więc i dochody kościoła spadły.Dlaczego finansowanie cmentarza ma dotyczyć tylko osoby wierzące ,które wspomagają finansowo kościół?Przecież grzebane są tam też osoby innych wyznań,niewierzące I takie,które nigdy grosza nie dały kościolowi.

Jasne , przecież wszyscy w Polsce płacą na Kościół 21.11.2021 10:45
Chodzisz czy nie chodzisz i tak każdy płaci na Kościół w Polsce . Rząd Polski / czytaj rząd PiS/ pompuje co roku miliardy złotych z kasy publicznej do skarbca kościelnego a właściwie do skarbców biskupich . Kościoły , czyli parafie dostają z tego ochłapy , których nie starcza na utrzymanie takich przybytków jak cmentarze dlatego "apel" proboszcza aby parafianie ponownie sięgnęli do swych kieszeni. Apel proboszcza , powinien być raczej skierowany do "dyrekcji" bo tam jest na to kasa . Są pieniądze na wystawne życie za życia to powinny się znaleźć na życie doczesne tych , którzy na to zasłużyli.

pytania 21.11.2021 12:08
I co proponujesz? Zrobić listę osób innych wyznań i niewierzących? Opodatkować je? Póki co jest to niezgodne z prawem i Konstytucją RP. A skąd wiesz, ile i czy w ogóle osoby wierzące płacą na kościół?

ooloo 22.11.2021 19:01
Jedno pytanie. A widziałeś (-łaś) ubogiego klechę w Polsce?

wef 23.11.2021 17:16
Każdy wjazd jest płatny. Chyba 250 zł. Grób 750. Nie ma tak, że ktoś niewieżący wejdzie i sobie pochowa kogoś.

.. 24.11.2021 20:27
To gdzie są grzebani niewierzący?

erg 25.11.2021 08:57
Opłata za grób na cmentarzu dotyczy wszystkich bez względu na wyznanie lub jego brak. W regulaminie nie ma rozróżnienia na katolików, niekatolików i niewieżących.

erge 20.11.2021 11:43
"Chodzi między innymi o wymianę rozpadającego się starego ogrodzenia". Wymienić trzeba to fakt. Jednak to ogrodzenie samo się nie rozwala a rozwalają ludzie. Demontują betonowe przęsła i robią dzikie wejścia na cmentarz, bo przejść im z istniejących bramek to daleka podróż. Podjeżdżaja samochodami pod dziurę w płocie i mają blisko. Ludziom kiedyś starczały 4 bramki, teraz nie. Mało tego. W okolicy parkingu szpitala jest dziura i 20 metrów dalej pomysłowy Dobromir zamontował stalową drabinkę do przechodzenia przez płot. Taka oto głupota.

Zastanówcie się 20.11.2021 00:05
Apeluję o umiar do wszystkich antyklerykałów. Możecie sobie mieć dowolne poglądy, jak to w kraju demokratycznym. Ale tutaj problem jest realny. Powinniście na ten dylemat patrzeć obiektywnie i bez jakichkolwiek emocji. Czytając niektóre komentarze odnoszę wrażenie, że kierujecie się emocjami, zamiast popatrzeć na to zagadnienie szerzej i przyznać rację księdzu, że sama parafia nie powinna ponosić tak wysokich kosztów miesięcznie, kiedy z cmentarza korzystają wszyscy mieszkańcy i mówimy o osobach chodzących oraz niechodzących do kościoła.

To ty się puknij w głowę 20.11.2021 11:21
Nad czym się zastanowić , ..nad pazernością ? Ksiądz nigdy nie przyzna ci racji a ty jesteś gotowy w ogień za nimi pójść. Jeżeli nie daje rady , niech się zrzeknie na rzecz miasta wszystkiego , co wiąże się z wpływami i wydatkami w tej materii.

veto 20.11.2021 13:25
Od jakiegoś czasu nie żyjemy w państwie w pełni demokratycznym. Wpływ kościoła na życie publiczne jest aż nadto widoczny, mimo że Konstytucja definiuje Polskę jako państwo świeckie. Kościół katolicki otrzymuje od rządu ok. 3 mld zł rocznie z budżetu państwa i w ramach tych środków kościół powinien realizować takie zadania jak np. utrzymywanie cmentarzy, które są dla wszystkich, a nie tylko wierzących.

Mietek 19.11.2021 16:23
A czy przypadkiem co tydzień w niedziele księżulo nie lata z koszykiem i nie zbiera datków - zbiera więc płacić musi nie jest wybrańcem, któremu powinno się na wszystko pozwalać i zwalniać. Co potrzebuje nowego auta? Zegarka? Czy czego tam się chce?

Kościelny 19.11.2021 15:48
parafia płaci ale też pobiera dochody. koniec kopka

ooloo 19.11.2021 19:27
Dokładnie. Drą kasę za byle co. "Biedaki". Jak zawsze gęby pełne frazesów o miłości i miłosierdziu, a w rzeczywistości tylko o koryto tłuste chodzi. Sami nie wierzą w to co głoszą.

Henryk 19.11.2021 14:57
Ksiądz proboszcz ma bardzo dużo racji. Z cmentarza korzystają wszyscy mieszkańcy Augustowa. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. W okresie świąt i po świętach tych śmieci jest naprawdę dużo. Uważam, że parafia powinna zostać w tym obszarze wsparta, bo chodzi o mieszkańców Augustowa.

Popieram Henia, jedyne miejsce do spacerów 19.11.2021 19:14
Wejściówki powinny być i kasa by była , ministranci i kościelny z tackami przy wejściach

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 1 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kariera Nikodema DyzmyTreść komentarza: O co chodzi z działalnością w Orzyszu urzędnika augustowskiego magistratu i radnego starostwa powiatowego w Augustowie M. Kotarskiego?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 16:52Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: HR managementTreść komentarza: Panie Marianie, działalność obecnego burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka i jego dwóch zdublowanych zastępców jest niestety dla Augustowa i jego mieszkańców przede wszystkim fasadowa, nastawiona na iluzoryczny, pozorny i wizerunkowo godny pożałowania zaściankowo-festyniarski efekt. Efektywność i skuteczność ww. miejskich urzędników może być porównana do malowania przeterminowaną zieloną farbą już dość mocno zapuszczonego trawnika oraz przebierania nogami ze skutkiem bardziej cofania się niż poruszania się do przodu. Może Ci wywołujący lekki uśmiech i współczucie megalomani i dyletanci cały czas ćwiczą moon walk, ale nie jako klauni w cyrku tylko niekompetentni urzędnicy w karykaturalnym samorządzie.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 16:24Źródło komentarza: Marian Dyczewski krytykuje uchwałę rady miejskiej w Augustowie (video)Autor komentarza: Priorytety naszomiastowych burmiszczów🤡Treść komentarza: Nie ma co się bulwersować, ale na pewno warto permanentnie przypominać mieszkańcom Augustowa o wcześniej uskutecznianych i obecnie praktykowanych przez ekipę NM-PiS, burmiszcza Karolczuka i jego zdublowanych zastępców priorytetach zarządzania Augustowem. Nasuwa się pytanie - co to za samorzadowcy, a tym bardziej włodarze, którzy przedkładają tworzenie etatów w UM generujących drenowanie miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych w skali tylko jednego roku, natomiast torpedują przyznanie 30 tys. zł dla WOPR w celu zwiększenia bezpieczeństwa na augustowskich jeziorach? Jednocześnie ratuszowe demiurgi tworzenia bubli prawnych wydają quasi-zarządzania stojące w jaskrawej kolozji z wykładnią aktów prawnych sfery samorządowej. Być może niebawem okaże się, iż za niejednorazowe złamanie prawa zostaną odpowiednio potraktowani przez prokuraturę.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: szuwarekTreść komentarza: Coś tam było z tym silniczkiem, wopr to stowarzyszenie i niech dział jak inne stowarzyszenia, niech się starają .....Data dodania komentarza: 28.11.2024, 14:51Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: KarierowiczTreść komentarza: Panie Kotarski.. jak jest w Orzyszu? nie ośmieszaj się Pan i mam nadzieję ze pana kariera tak szybko się skończy jak się zaczęła. Trochę trzeba się pouczyć i mieć w sobie trochę przyzwoitości, ale pan to już jest pisowiec i nigdy więcej na pana nikt normalny nie zagłosujeData dodania komentarza: 28.11.2024, 13:21Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Złodziejom STOPTreść komentarza: Wspomnę jeszcze o "kapaczach". Odkręcają tacy kran i kapią. Po nocy jest nakapane pół wanny. Podobnie podlewanie ogródków. Za ukradzioną wodę wszyscy zapłącą za złodziei.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:39Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: ZbulwersowanyTreść komentarza: ale to tylko za rok. za 5 lat czyli za jedną kadencję to będzie 1.250.000 zł wynagrodzeniaData dodania komentarza: 27.11.2024, 17:52Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: wwwTreść komentarza: Proszę zgłosić do urzędu , na pewno się tym zajmą w najbliżej 5 latceData dodania komentarza: 27.11.2024, 16:27Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: wwwTreść komentarza: Przenieś się na Lipowiec tam wszystko oświetlone.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:25Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Ela KamińskaTreść komentarza: Ja budynku nie przeniosę ale iluminacje można przenieś.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 15:40Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: PrzechodzieńTreść komentarza: To ja też coś powiem. Na ulicy Letniskowej jest 8 latarni ulicznych. Ponad miesiąc w trzech nie było komu wymienić spalonych żarówek, ale ktoś zgłosił i szyko wymienili. Wszystkie ulice wokół mają nowe lampy ledowe, a Letniskowa jako jedna w okolicy nie. Tu mieszkańcy płacą również podatki od nieruchomości. Pani Kamińska, co Pani na to?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 15:30Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Niech działaczka turystyczna przeniesie się na 100 metrówę. Jaki problem widzi?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:28Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Taksówki muszą spać w nocy i może im iluminacja świecić prosto w oczy. Proste.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:24Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Zarządzenie burmistrza w sprawie upcyclingu wody z wannyTreść komentarza: Mega super, po prostu rewelacyjny komentarz! Mam nadzieję, że burmiszcz Karolczuk weźmie go sobie do wnikliwej deliberacji i wspólnie ze swoim służbowym impresario - "fejsbukowym marketingowcem"- popełnią kolejne cudaczne zarządzenie, w którym uwzględnią zniżki za wywóz odpadów komunalnych dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy przynajmniej raz w tygodniu wdrożą przypomniany powyżej sposób z lat dziewięćdziesiątych na optymalizację zużycia wody poprzez wielokrotne wykorzystanie wody z wanny po wykąpaniu się całej rodziny, tj. upcyclingu popłuczyn odzyskanych ze ścieków szarych zmagazynowanych w wannie w celu długofalowego spłukiwania sedesu. Początki wolnej Polski wzskrzeszyły w narodzie wyjątkowo creative skillsData dodania komentarza: 27.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Na tej plaży powinien powstać slip dla łodzi ora gastronomia z ogródkiem piwnym.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 00:18Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: logikaTreść komentarza: Ale to miasto podnosi ceny za śmieci czy spółki które zajmują się odpadami???Data dodania komentarza: 27.11.2024, 00:03Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Ćwierć miliona złotych wyprowadzonych na etat II z-cy bma KarolczukaTreść komentarza: ☝️💪👍👍👍😅Data dodania komentarza: 26.11.2024, 23:52Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: 💰💵💶🤑 = high consumption 👉 📊📈🗑🗑🗑Treść komentarza: Trafny komentarz związany z zasygnalizowaniem "problemu śmieciowego" w Augustowie, którym włodarze z koalicji NM-PiS niestety chcą obciążyć budzety domowe mieszkańców Augustowa, przede wszystkim rodziny wielodzietne, które co do zasady zużywają najwięcej wody, ale niekoniecznie produkują najwięcej śmieci. Może zaskoczę lub nawet oświecę burmistrza Karolczuka raźno kohabitującego z koalicją NM-PiS informując, iż korelacja pomiędzy ilością zużytej wody i śmieci powstałych w gospodarstwie domowym jest mniejsza, niż pomiędzy poziomem zamożności danego gospodarstwa domowego i ilością wytworzonych odpadów komunalnych.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 23:47Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Naszomiastowopisowski cyrk na kółkachTreść komentarza: Co za cyrk odprawia się w augustowskim samorządzie?! Ludzie, to są jakieś kosmiczne jaja! Jeden A. Zarzecki, czyli radny opozycyjny do koalicji rządzącej w augustowskim samorządzie, czyli konglomeratu NM-PiS dokumentnie "wyjaśnił" pisowsko lawirujących urzędników miejskich piastujacych najwyższe stanowiska w UM w Augustowie na czele z burmistrzem Karalczukiem, z-cą Chodkiewiczem, kierownikiem Kotlarskim, a w bonusie chyba oświecił prawniczkę miejską i pisowsko przewodniczącego RM Ostapowicza. Co najmniej trzy etaty urzędników miejskich powinny pójść do likwidacji na poczet jednego etatu radnego Zarzeckiego. Budżet miejski byłby bogatszy o co najmniej pół miliona złotych w skali jednego roku i burmistrz nie próbowałby majstrować swoimi ko(s)miczne eg(z)otycznymi zarządzaniami przy ustanowionych uchwałach rady miejskiej w Augustowie.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 22:37Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Zamelagomaniony egotykokabotyn🤡Treść komentarza: Naprawdę burmiszczu Karolczuk tylko tyle potrafisz pan z siebie wydukać? - "Trochę ostro Panie Leszku Stanisławie, trochę ostro". Panie Miroslawie Karolczuk chyba bez drugiego imienia, ale za to z dwoma zastępcami, zostaw pan w końcu swoje ego w innej czasoprzestrzeni, ponieważ niebawem możesz pan nim przebić sufit bezkresnego kosmosu!Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:43Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałę
Reklama