Felieton
Po raz osiemnasty wyłoniono laureatów konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny województwa. Organizatorem plebiscytu jest Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, która w ten sposób honoruje najciekawsze miejsca i atrakcje turystyczne w regionie.
28 października w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku nagrodzono Laureatów XVIII edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego. Certyfikaty Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej otrzymały:
I miejsce • Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna • Gmina Korycin
II miejsce • Tykocin – Pomnik Historii • Port Kultury Tykocin
III miejsce • Region Puszczy Białowieskiej • LOT „Region Puszczy Białowieskiej”
Certyfikat Specjalny • Rowerowa Narewka • Stowarzyszenie „Narewka Kultur i Pokoleń”
Złoty Certyfikat • Opera i Filharmonia Podlaska.
Wyróżnienia Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej otrzymały:
Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjne ZAZ Krzyżewo, Cerkiew Staroobrzędowców • Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców Podlasie, Wycieczka rowerowa szlakiem Green Velo • Nature Travel, Siem(i)anówka – kompleks wypoczynkowo-turystyczny • Urząd Miejski w Michałowie, Szlak przydrożnych kapliczek w Suchowoli • Centrum Trzech Kultur, Quest „Z Rzędzianem przez Wąsosz” • Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wąsoszu
Jak widać i nad czym należy głęboko ubolewać, Augustów nie znalazł się w gronie laureatów tego prestiżowego konkursu. Może dziwić, że w miejscowości, którą niektórzy odważni ekstrawaganci śmią określać mianem „letniej stolicy Polski”, w ostatnich kilku latach nie powstało żadne miejsce, żadna atrakcja turystyczna, która mogłaby powalczyć o tytuł najlepszego produktu turystycznego regionu czy może nawet kraju. Pojawiają się natomiast w gronie laureatów podlaskie gminy czy miejscowości nie kojarzone do tej pory z turystyką, takie jak Korycin, Suchowola, Krzyżewo, Michałowo, Wąsosz. Ktoś tam najwidoczniej rozumie, że turysta staje się coraz bardziej wybredny, a konkurencja miast i regionów jest coraz silniejsza. Kto zaproponuje więcej –wygrywa. Kto nie zaproponuje nic –ten nie istnieje.
Atrakcja turystyczna to pojęcie bardzo konkretne. To każde urządzenie lub impreza, które przyciąga gości w jakieś miejsce. Atrakcja turystyczna zachęca do spędzania czasu poza miejscem stałego zamieszkania, oferując wypoczynek, zabawę, rekreację czy edukację. Większość osób kierując się ograniczonym budżetem wybiera obecnie kierunek wyjazdu z uwagi na infrastrukturę, jaką spodziewa się tam znaleźć.
Jaka jest w tym kontekście atrakcyjność turystyczna Augustowa? Walory przyrodnicze, jakie posiada Augustów, czyli lasy i jeziora, przyciągają gości niezmiennie od lat, ale jakie atrakcje stworzone przez człowieka wyróżniają miasto na tle innych w województwie?
W latach 2018-2021 liczbę atrakcji turystycznych, które postały w Augustowie z inicjatywy samorządu, można wyrazić słowami znanej wszystkim piosenki i nie jest to bynajmniej piosenka o siedmiu dziewczętach z Albatrosa.
Chyba, żeby powziąć odważną tezę, że ktoś za atrakcję turystyczną poczytuje parking na Rybackiej lub napis #Augustów.
Z inicjatywy samorządu nie powstał w Augustowie w ostatnich kilku latach żaden produkt turystyczny i nie mam tu na myśli niczego spektakularnego, ale chociażby cokolwiek na niewielką skalę, tak jak choćby Szlak przydrożnych kapliczek w Suchowoli.
Trzeba natomiast powiedzieć uczciwie, że szansa na to była całkiem realna. Mieszkańcy złożyli na początku roku 2021 petycję do burmistrza o utworzenie na przepięknym terenie na Zarzeczu parku ekologicznego z elementami drewnianych kładek, mostków, z tablicami edukacyjnymi, z domkami dla owadów, budkami dla licznych na tym terenie ptaków. Takiego parku nie ma obecnie nigdzie w okolicy, bo wymagałby szczególnych warunków przyrodniczych.
Petycja a także złożony w tej sprawie wniosek mieszkańców do burmistrza dotyczący parku pozostały bez odpowiedzi. Chyba, że za odpowiedź należy uznać stworzenie kuriozalnego skweru o nieznanym przeznaczeniu i nieokreślonej grupie docelowej odbiorców (być może znużeni konsumpcją klienci nieodległych budek gastronomicznych?) z dwoma hamakami za szaletem przy boiskach plażowych. Nie tego jednak chyba oczekiwali mieszkańcy (a także śmiem twierdzić turyści oraz jury konkursu. Nie wróżę temu obiektowi sukcesu w jego kolejnych edycjach).
Polski turysta jest coraz bardziej wymagający. Planuje wakacje w miejscu, gdzie za swoje pieniądze otrzyma najwięcej wrażeń, emocji i pięknych wspomnień. Tydzień wakacji musi być bogaty w atrakcje zlokalizowane blisko miejsca noclegowego a takich atrakcji w Augustowie niestety jest zbyt mało. Przyroda i biznes nie znosi próżni, z indolencji i bezczynności władz miasta Augustowa cieszą się i korzystają inne miejscowości, wykorzystując szansę na promocję swoich atrakcji oraz przyciągnięcie gości, którzy u nich zostawią swoje pieniądze.
Aleksandra Sigillewska
Poniżej nowopowstałe atrakcje turystyczne w regionie.
Siem(i)anówka – kompleks wypoczynkowo-turystyczny, Urząd Miejski w Michałowie
Zalew w Korycinie wraz z infrastrukturą rekreacyjną, Gmina Korycin
Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna, Gmina Korycin
Napisz komentarz
Komentarze