Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 03:39
Reklama

Twarzy „Lipcowych” już nikt nie wymaże z pamięci

Podziel się
Oceń

W środę, 13 października w Domu Turka w Augustowie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Uczestniczyli w niej przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego oraz przedstawiciele rodzin ofiar Obławy, organizacji społecznych i władz samorządowych. Wystawa jest elementem cyklu wydarzeń pod nazwą "Oblicza Obławy".
Twarzy „Lipcowych” już nikt nie wymaże z pamięci

Od lipca tego roku właścicielem Domu Turka, miejsca gdzie mieściła się siedziba i więzienie NKWD w latach 1940 -1941, a od 1945 do 1956 roku Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, jest Instytut Pileckiego. W budynku, gdzie przetrzymywano też ofiary Obławy Augustowskiej powstaje Muzeum Obławy Augustowskiej. Przez cały tydzień odbywał się w Augustowie cykl wydarzeń inaugurujących działalność muzeum pod nazwą „Oblicza Obławy”. Augustowianie mieli okazję uczestniczyć w przepięknym koncercie pieśni Jacka Kaczmarskiego, pokazie filmu „Nazajutrz” połączonego z dyskusją, a młodzież w liceach brała udział w działaniach edukacyjnych.

Wernisaż niesamowitej wystawy

W środę, 13 października po raz pierwszy od wielu lat otworzono podwoje Domu Turka, by zaprezentować wystawę fotografii pod tytułem „Lipcowi. Twarze Obławy Augustowskiej”. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Pileckiego oraz przedstawiciele rodzin ofiar Obławy, organizacji społecznych i władz samorządowych.

-Otwarcie wystawy jest punktem kulminacyjnym programu wydarzeń, który przygotowaliśmy na inaugurację działalności Instytutu Pileckiego w Augustowie. Mieliśmy wzruszający koncert Jacka Bończyka z zespołem, w którego repertuarze znalazły się nowe, specjalnie przygotowane aranżacje piosenek Jacka Kaczmarskiego. W augustowskich liceach odbywały się warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Ruszamy też z akcją zbierania pamiątek, świadectw i zdjęć dotyczących historii Obławy Augustowskiej, ale także historii Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku. Zapraszamy do kontaktu z nami w tej sprawie. Nagrywamy rozmowy ze świadkami historii. Jeśli chodzi o zdjęcia, które chcą Państwo zatrzymać w swoich prywatnych archiwach, to będziemy je skanować, digitalizować i wykorzystywać w przyszłości do naszej stałej wystawy, która powstanie w Domu Turka -mówił podczas wernisażu Tomasz Stefanek z Instytutu Pileckiego w Warszawie.

Zebranych pod Domem Turka przywitał dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

-W lipcu kupiliśmy ten budynek i od razu rozpoczęliśmy działania w kierunku ożywienia tego miejsca, aby stało się ono bardziej dostępne i rzeczywiście opowiadające chociażby przez drobne, wstępne instalacje o historii Obławy Augustowskiej. Dzisiejsze spotkanie jest dowodem na to, że Dom Turka już na zawsze zmieni swój charakter i naprawdę będzie miejscem pamięci o Obławie Augustowskiej i jej ofiarach -zwrócił się do zebranych Wojciech Kozłowski. -Obiecuję, że Instytut Pileckiego będzie zaangażowany w to, aby ta pamięć trwała i otrzymała właściwą oprawę.

Walka o ocalenie Domu Turka zakończona

Głos podczas wernisażu zabrała profesor Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, która była pośredniczką w rozmowach z premierem Mateuszem Morawieckim, aby Dom Turka kupić.

-Przede wszystkim chciałam serdecznie podziękować panu premierowi Morawieckiemu, któremu bardzo zależało na tym, żeby mieszkańcy odzyskali Dom Turka i żeby w nim było godne upamiętnienie wielkiego cierpienia mieszkańców Augustowa, ale także Suwalszczyzny i całego regionu. Podziękować za umożliwienie nam kupienia tego domu, a nie było to wcale łatwe. Chcę podziękować wszystkim, którzy nam pomagali. Ten dom będzie służył przede wszystkim mieszkańcom, bo jesteście dla nas najważniejsi. Najważniejsze są dla nas rodziny ofiar obławy i serdecznie witam członków rodzin, którzy stracili bądź mają w swoich rodzinach poszkodowanych na skutej tej lipcowej obławy -podkreślała Magdalena Gawin, która po tych słowach odczytała list ministra Piotra Glińskiego (nagranie można obejrzeć na stronie dziennikpowiatowy.pl). -Instytut Pileckiego od kilku lat prowadzi taką akcję „Zawołani po imieniu” poświęconą upamiętnieniu Polaków, którzy stracili bliskich za pomoc Żydom i w trakcie tego programu wypracowaliśmy pewien model współpracy odzwierciedlający sposób działania Instytutu Pileckiego. Nie istnieje pamięć narodu i wspólnot lokalnych, jeśli nie jest ona oparta na historii rodzin. Na pewno instytut będzie prowadził akcję integracyjną. To jest bardzo ważne, żeby poszkodowane w obławie rodziny żyjące w całej Polsce, znalazły w Domu Turka swoje miejsce. Żeby to miejsce stało się miejscem spotkań rodzin i społeczności lokalnej. A potem będziemy upominać się o pamięć Europy i świata. Oddaję ten dom w dobre ręce znakomitych specjalistów, którzy są autorami wielu wystaw, podróżujących na całym świecie. Dlatego, że instytut robi wystawy dla wielu instytucji i dyplomacji polskiej. Chciałam Państwa wszystkich prosić o współpracę, bo od waszego zaangażowania zależy, czy wasze muzeum będzie dobre czy nie. Bardzo też proszę o to, by podzielić się z instytutem pamiątkami, zdjęciami. Warto to zrobić.

 

Radość, wzruszenie i wdzięczność

Po przemówieniu Magdaleny Gawin głos zabrał ks. Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

-Zwracam się z prośbą do Boga, aby pobłogosławił ten czas, który w tej chwili rozpoczynamy, pobłogosławił stróżów tej bolesnej prawdy, prawdy o Obławie Augustowskiej. Pobłogosławił wszystkich, którzy będą działać w poszukiwaniu prawdy o tych tragicznych wydarzeniach naszych niezwykłych bohaterów, żołnierzy Armii Krajowej -wygłaszał ks. Stanisław Wysocki. -Jako świadek tamtych wydarzeń, a jednocześnie członek tej naszej wielkiej rodziny rodzin ofiar Obławy Augustowskiej pragnę podziękować wszystkim, którzy tak usilne i wytrwale dążyli do tego, aby ocalić to miejsce, miejsce kaźni.

W tym miejscu ksiądz wymienił wiceminister Gawin i dyrektora Instytutu Pileckiego prosząc ich o wytrwałość w realizacji tak niezwykle ważnego zadania jakim jest zachowanie pamięci i stworzenie muzeum.

-To miejsce, miejsce kaźni jest dla nas miejscem świętym. Gdy nasi żołnierze wraz z generałem Andersem wracali spod Monte Cassino przybyli do Rzymu i zwrócili się z gorącą prośbą o relikwię męczenników ojciec święty Pius XII oświadczył im, że jeśli wrócicie do swojej ojczyzny, to weźcie garść ziemi, przesiąkniętej niezwykłą ofiarą, cierpieniem, bólem i męczeństwem. Dom Turka dla nas jest miejscem świętym. Jako syn Ludwika Wysockiego i brat moich kochanych sióstr 17-letniej łączniczki Armii Krajowej Anieli i 22-letniej Kazimiery jest mi trudno w tym miejscu powiedzieć, co czuję, mogę jedynie podziękować za to, że ich pamięć będzie żywa -podkreślał z ogromnym wzruszeniem ks. Wysocki, który w Obławie Augustowskiej stracił najbliższych.

Z ogromnym wzruszeniem mówiła też Danuta Kaszlej z Augustowskiego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, które od wielu lat zabiegało o zachowanie budynku Domu Turka i świadomości na temat Obławy Augustowskiej.

-Dla naszej społeczności do jest piękny dzień. To jest dzień, który pokazuje, że niemożliwe może stać się możliwe, że warto wierzyć zawsze w sens walki o ważne sprawy. Towarzyszą mi odczucia, których bym nigdy się nie spodziewała na miejscu o tak dramatycznej przeszłości, bo to są bardzo dobre emocje. To jest radość, wdzięczność i nadzieja. Radość, bo w tej wspólnocie pamięci uczestniczymy w przywróceniu takiej elementarnej sprawiedliwości, w kroku ku naprawianiu krzywd. Patrzymy na twarze „Lipcowych”, ale ci „Lipcowi” to też żołnierze partyzantki powrześniowej, żołnierze Armii Krajowej, a później Armii Krajowej Obywateli. Ci, którzy uniknęli losu „Lipcowych”, którzy w tym budynku byli przetrzymywani, przesłuchiwani, torturowani i wydaje się, że mamy dowody poprzez różne źródła zgromadzone, również zakatowani. Ludzie, którzy tu wchodzili, nie wyszli stąd i rodziny ich ciał nigdy nie otrzymały -podkreślała Danuta Kaszlej. -Gdy w 2008 roku w sposób niespodziewany Dom Turka przeszedł w prywatne ręce i właściciel bardzo szybko uzyskał zgodę na rozebranie go z zachowaniem jedynie tej ściany z tablicą upamiętniającą i na zabudowę galerią handlową tej posesji, powstał apel do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie kamienicy przy ul. 3 Maja 16 w rejestr zabytków. Pod apelem z 2009 roku podpis złożyło 80 członków sesji klubu historycznego, niestety osób, które w większości już nie żyją. Stworzyliśmy bardzo szybko koalicję czterech podmiotów augustowskiego klubu historycznego, Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, Augustowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Sybiraków na rzecz ocalenia tego miejsca jako tożsamościowego, która upominała się o Dom Turka. Muszę też wspomnieć o naszych sojusznikach -Czesławie Cywińskim, prezesie Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, który doprowadził do zaangażowania w sprawę Tomasza Mertę, Generalnego Konserwatora Zabytków. Bez tego działania nie byłoby możliwości ocalenia tego obiektu. Gratuluje tej wystawy, gratuluję już tego, czego doświadczyliśmy w działaniach Instytutu Pileckiego, bo z empatią nagrywacie świadków historii. Wierzymy, że otwiera się dobry czas, o którym marzyliśmy. Czujemy wdzięczność dla Tomasza Merty, bo bez wpisu do rejestru zabytków, później obronionego przed sądem administracyjnym w Warszawie, nie byłoby możliwości stworzenia tutaj Muzeum Obławy Augustowskiej. Dziękujemy premierowi i dziękujemy za zaangażowanie wiceminister Gawin. Dziękujemy Bożenie Stankiewicz, która była pośrednikiem wówczas, gdy nasze nadzieje się załamały. Po 2011 roku stawaliśmy przed tą tablicą ze sztandarami lub bez, ze zniczami, kwiatami zawsze 1 marca, w czerwcu, a od kiedy jest Dzień Pamięci Obławy Augustowskiej w lipcu. Przyprowadzaliśmy tutaj młodzież. Robiliśmy, to co potrafiliśmy. Budowaliśmy pamięć. Natomiast spełnieniem jest moment kiedy państwo polskie nareszcie upomniało się o „Lipcowych” i inne ofiary obydwu totalitaryzmów. Wśród tych uczuć jest nadzieja. Nadzieja na to, że nastąpią szczegółowe badania mające sprawdzić, czy nie znajdują się tutaj szczątki ludzkie, a później powstanie muzeum na światowym poziomie.

 

Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej

W dalszej części środowego wernisażu Piotr Kardela, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, pogratulował dyrekcji i pracownikom Instytutu Pileckiego, jak i minister Gawin jako promotorki odzyskania Domu Turka dla kultywowania pamięci o ofiarach zbrodniczej sowieckiej Obławy Augustowskiej.

-Cieszę się, że nawiązana współpraca między Instytutem Pamięci Narodowej a Instytutem Pileckiego mogła zaowocować już teraz powstaniem tej wystawy, w której zorganizowaniu byliśmy pomocni -mówił Piotr Kardela. -Ten budynek i to co będzie się w nim działo będzie scalał ludzi, którzy pamięć o Obławie Augustowskiej chcą kultywować.

Profesor Małgorzata Dajnowicz, Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków, podziękowała zaś środowiskom historycznym i patriotycznym za inicjatywę w 2009 roku wpisania Domu Turka w rejestr zabytków oraz dodała, że od momentu wpisania do rejestru, czyli roku 2011, pamięć o Obławie Augustowskiej, wkładzie mieszkańców Ziemi Augustowskiej w historię tych ziem zaczęła być co raz bardziej dostrzegalna.

Z kolei Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora ds. powołania Muzeum Obławy Augustowskiej, zdradził, że prace nad wystawą trwały wiele tygodni.

-Kiedy zastanawialiśmy się kilka miesięcy temu, w jaki sposób zainaugurować naszą działalność w Augustowie, w naturalny sposób pomyśleliśmy, że należy dać mieszkańcom możliwość wejścia na teren Domu Turka. Ten obiekt lokalnie jest owiany złą sławą. Wiem z rozmów z mieszkańcami, że były w Augustowie osoby, które tak planowały trasę swojego przemieszczania się po mieście, żeby omijać ten budynek. Postanowiliśmy przełamać tę trudną, owianą grozą historię tego miejsca. Postanowiliśmy wykorzystać twarze ofiar Obławy Augustowskiej. Zdjęcia, które są jedyną materialną pamiątką po tych ludziach, zdjęcia które przetrwały głównie w zbiorach rodzinnych, które były strażnikami pamięci w latach kiedy o obławie nie można było mówić. Zdjęcia, które przetrwały w postaci zniszczonych odbitek czy skanów niskiej rozdzielczości. Zrekonstruowaliśmy je cyfrowo, aby symbolicznie pokazać twarze ofiar w miejscu, w którym sprawcy chcieli ich wymazać na zawsze z naszej wspólnej pamięci -podkreślał Bartosz Gralicki, który także dodał, że wystawa nie powstałaby bez wcześniejszych prac szeregu historyków zajmujących się obławą i podziemiem niepodległościowym. W tym miejscu Bartosz Gralicki wymienił augustowianina Zbigniewa Kaszleja, współautora Słownika Biograficznego Podziemia Niepodległościowego.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 4°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 1 z dnia 30 sier - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kariera Nikodema DyzmyTreść komentarza: O co chodzi z działalnością w Orzyszu urzędnika augustowskiego magistratu i radnego starostwa powiatowego w Augustowie M. Kotarskiego?Data dodania komentarza: 28.11.2024, 16:52Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: HR managementTreść komentarza: Panie Marianie, działalność obecnego burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka i jego dwóch zdublowanych zastępców jest niestety dla Augustowa i jego mieszkańców przede wszystkim fasadowa, nastawiona na iluzoryczny, pozorny i wizerunkowo godny pożałowania zaściankowo-festyniarski efekt. Efektywność i skuteczność ww. miejskich urzędników może być porównana do malowania przeterminowaną zieloną farbą już dość mocno zapuszczonego trawnika oraz przebierania nogami ze skutkiem bardziej cofania się niż poruszania się do przodu. Może Ci wywołujący lekki uśmiech i współczucie megalomani i dyletanci cały czas ćwiczą moon walk, ale nie jako klauni w cyrku tylko niekompetentni urzędnicy w karykaturalnym samorządzie.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 16:24Źródło komentarza: Marian Dyczewski krytykuje uchwałę rady miejskiej w Augustowie (video)Autor komentarza: Priorytety naszomiastowych burmiszczów🤡Treść komentarza: Nie ma co się bulwersować, ale na pewno warto permanentnie przypominać mieszkańcom Augustowa o wcześniej uskutecznianych i obecnie praktykowanych przez ekipę NM-PiS, burmiszcza Karolczuka i jego zdublowanych zastępców priorytetach zarządzania Augustowem. Nasuwa się pytanie - co to za samorzadowcy, a tym bardziej włodarze, którzy przedkładają tworzenie etatów w UM generujących drenowanie miejskiego budżetu setkami tysięcy złotych w skali tylko jednego roku, natomiast torpedują przyznanie 30 tys. zł dla WOPR w celu zwiększenia bezpieczeństwa na augustowskich jeziorach? Jednocześnie ratuszowe demiurgi tworzenia bubli prawnych wydają quasi-zarządzania stojące w jaskrawej kolozji z wykładnią aktów prawnych sfery samorządowej. Być może niebawem okaże się, iż za niejednorazowe złamanie prawa zostaną odpowiednio potraktowani przez prokuraturę.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 15:23Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: szuwarekTreść komentarza: Coś tam było z tym silniczkiem, wopr to stowarzyszenie i niech dział jak inne stowarzyszenia, niech się starają .....Data dodania komentarza: 28.11.2024, 14:51Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: KarierowiczTreść komentarza: Panie Kotarski.. jak jest w Orzyszu? nie ośmieszaj się Pan i mam nadzieję ze pana kariera tak szybko się skończy jak się zaczęła. Trochę trzeba się pouczyć i mieć w sobie trochę przyzwoitości, ale pan to już jest pisowiec i nigdy więcej na pana nikt normalny nie zagłosujeData dodania komentarza: 28.11.2024, 13:21Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Złodziejom STOPTreść komentarza: Wspomnę jeszcze o "kapaczach". Odkręcają tacy kran i kapią. Po nocy jest nakapane pół wanny. Podobnie podlewanie ogródków. Za ukradzioną wodę wszyscy zapłącą za złodziei.Data dodania komentarza: 28.11.2024, 09:39Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: ZbulwersowanyTreść komentarza: ale to tylko za rok. za 5 lat czyli za jedną kadencję to będzie 1.250.000 zł wynagrodzeniaData dodania komentarza: 27.11.2024, 17:52Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: wwwTreść komentarza: Proszę zgłosić do urzędu , na pewno się tym zajmą w najbliżej 5 latceData dodania komentarza: 27.11.2024, 16:27Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: wwwTreść komentarza: Przenieś się na Lipowiec tam wszystko oświetlone.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 16:25Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Ela KamińskaTreść komentarza: Ja budynku nie przeniosę ale iluminacje można przenieś.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 15:40Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: PrzechodzieńTreść komentarza: To ja też coś powiem. Na ulicy Letniskowej jest 8 latarni ulicznych. Ponad miesiąc w trzech nie było komu wymienić spalonych żarówek, ale ktoś zgłosił i szyko wymienili. Wszystkie ulice wokół mają nowe lampy ledowe, a Letniskowa jako jedna w okolicy nie. Tu mieszkańcy płacą również podatki od nieruchomości. Pani Kamińska, co Pani na to?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 15:30Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Wujek dobra radaTreść komentarza: Niech działaczka turystyczna przeniesie się na 100 metrówę. Jaki problem widzi?Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:28Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: kierowca bombowcaTreść komentarza: Taksówki muszą spać w nocy i może im iluminacja świecić prosto w oczy. Proste.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 13:24Źródło komentarza: Postulaty dotyczące świątecznej iluminacji AugustowaAutor komentarza: Zarządzenie burmistrza w sprawie upcyclingu wody z wannyTreść komentarza: Mega super, po prostu rewelacyjny komentarz! Mam nadzieję, że burmiszcz Karolczuk weźmie go sobie do wnikliwej deliberacji i wspólnie ze swoim służbowym impresario - "fejsbukowym marketingowcem"- popełnią kolejne cudaczne zarządzenie, w którym uwzględnią zniżki za wywóz odpadów komunalnych dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy przynajmniej raz w tygodniu wdrożą przypomniany powyżej sposób z lat dziewięćdziesiątych na optymalizację zużycia wody poprzez wielokrotne wykorzystanie wody z wanny po wykąpaniu się całej rodziny, tj. upcyclingu popłuczyn odzyskanych ze ścieków szarych zmagazynowanych w wannie w celu długofalowego spłukiwania sedesu. Początki wolnej Polski wzskrzeszyły w narodzie wyjątkowo creative skillsData dodania komentarza: 27.11.2024, 05:13Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Na tej plaży powinien powstać slip dla łodzi ora gastronomia z ogródkiem piwnym.Data dodania komentarza: 27.11.2024, 00:18Źródło komentarza: Trzcinowisko i muł nad NeckiemAutor komentarza: logikaTreść komentarza: Ale to miasto podnosi ceny za śmieci czy spółki które zajmują się odpadami???Data dodania komentarza: 27.11.2024, 00:03Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Ćwierć miliona złotych wyprowadzonych na etat II z-cy bma KarolczukaTreść komentarza: ☝️💪👍👍👍😅Data dodania komentarza: 26.11.2024, 23:52Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: 💰💵💶🤑 = high consumption 👉 📊📈🗑🗑🗑Treść komentarza: Trafny komentarz związany z zasygnalizowaniem "problemu śmieciowego" w Augustowie, którym włodarze z koalicji NM-PiS niestety chcą obciążyć budzety domowe mieszkańców Augustowa, przede wszystkim rodziny wielodzietne, które co do zasady zużywają najwięcej wody, ale niekoniecznie produkują najwięcej śmieci. Może zaskoczę lub nawet oświecę burmistrza Karolczuka raźno kohabitującego z koalicją NM-PiS informując, iż korelacja pomiędzy ilością zużytej wody i śmieci powstałych w gospodarstwie domowym jest mniejsza, niż pomiędzy poziomem zamożności danego gospodarstwa domowego i ilością wytworzonych odpadów komunalnych.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 23:47Źródło komentarza: Izabela Piasecka krytykuje władze miejskie. Mieszkańcy Augustowa zapłacą krocie za śmieci? (video)Autor komentarza: Naszomiastowopisowski cyrk na kółkachTreść komentarza: Co za cyrk odprawia się w augustowskim samorządzie?! Ludzie, to są jakieś kosmiczne jaja! Jeden A. Zarzecki, czyli radny opozycyjny do koalicji rządzącej w augustowskim samorządzie, czyli konglomeratu NM-PiS dokumentnie "wyjaśnił" pisowsko lawirujących urzędników miejskich piastujacych najwyższe stanowiska w UM w Augustowie na czele z burmistrzem Karalczukiem, z-cą Chodkiewiczem, kierownikiem Kotlarskim, a w bonusie chyba oświecił prawniczkę miejską i pisowsko przewodniczącego RM Ostapowicza. Co najmniej trzy etaty urzędników miejskich powinny pójść do likwidacji na poczet jednego etatu radnego Zarzeckiego. Budżet miejski byłby bogatszy o co najmniej pół miliona złotych w skali jednego roku i burmistrz nie próbowałby majstrować swoimi ko(s)miczne eg(z)otycznymi zarządzaniami przy ustanowionych uchwałach rady miejskiej w Augustowie.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 22:37Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałęAutor komentarza: Zamelagomaniony egotykokabotyn🤡Treść komentarza: Naprawdę burmiszczu Karolczuk tylko tyle potrafisz pan z siebie wydukać? - "Trochę ostro Panie Leszku Stanisławie, trochę ostro". Panie Miroslawie Karolczuk chyba bez drugiego imienia, ale za to z dwoma zastępcami, zostaw pan w końcu swoje ego w innej czasoprzestrzeni, ponieważ niebawem możesz pan nim przebić sufit bezkresnego kosmosu!Data dodania komentarza: 26.11.2024, 18:43Źródło komentarza: Augustowskie WOPR nadal bez pieniędzy. RIO podjęła uchwałę
Reklama